Контакт

Регион

Вучиќ контра Пентагон: Никој во мое име нема да носи одлуки

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, порача дека притисоците врз Србија и обвиненијата што доаѓаат од разни страни зборуваат за исправноста и силата на српската политика на самостојност и независност, пренесува „Спутник“.

dobivaj vesti na viber

Прашан за коментар за извештајот на Пентагон и предупредувањето упатено до него поради соработката со Русија и тоа во миг кога од друга страна е критикуван за влошувањето на односите со Русија, Вучиќ истакна дека одлуките за Србија ќе продолжат да ги носат граѓаните на Србија, без оглед на притисоците.

„Тие притисоци и обвиненија од целиот свет – од Америка дека сме блиски со Русите, а некои во земјата зборуваат дека сме против Русите. Јас мислам дека тоа доволно кажува за исправноста и силата на српската политика“, рече Вучиќ и додаде дека силата во нивната самостојност и независност е во тоа што самите носат одлуки.

„Никој во мое име нема да носи одлуки ни во Вашингтон, ни во Брисел, ни во Москва, ни каде било на друго место“, нагласи тој.

Вучиќ додаде дека Србија ќе продолжи да соработува со светот додавајќи дека набргу со САД ќе бидат потпишани важни договори за изградба на коридор недалеку од Крагуевац, како и дека ќе отпатува во Сочи на средба со рускиот претседател Владимир Путин.

Медиумите вчера објавија информација за извештајот на Пентагон, во кој се оценува дека Србија е најпопустливото опкружување во регионот на Западен Балкан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Пожар го опустоши Закинтос, наредена евакуација на селата во северниот дел

Објавено пред

Наредена е евакуација во селото Мегала Алонија, во северниот дел на јонскиот грчки остров Закинтос, бидејќи шумски пожар ја загрозува областа.

dobivaj vesti na viber

Жителите на тоа село добиле порака преку телефонскиот број за итни случаи да се евакуираат кон селото Ано Волимес, пренесува „Катимерини“.

Од противпожарната служба во соопштението се наведува дека на гаснење на пожарот работат 24 пожарникари со 10 противпожарни возила, со помош на пет водни млаза и еден хеликоптер, пренесе „Телеграф.рс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Ужас во Загреб: велосипедист паднал кога тркалото му пропаднало во трамвајска шина, загинал на самото место

Објавено пред

Маж загина во малку невообичаена несреќа што се случила вчера во Загреб.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти хрватската полиција, 69-годишен маж управувал велосипед „елопс“ во Медвешчак. Се движел по патот на Драшковиќ, каде што нема велосипедска лента, по источните трамвајски пруги по десниот раб на коловозот, во правец на север.

Свртел на десно и со последното тркало паднал во жлебот на трамвајската шина, изгубил контрола над велосипедот и паднал на асфалтот. Човекот починал на самото место, соопшти полицијата.

Од таму додаваат дека телото е пренесено во Институтот за судска медицина и криминалистика. Поради споменатиот настан, од 12:.5 до 14.30 часот трамвајскиот сообраќај бил во прекин.

Прикажи повеќе...

Регион

Потона брод со мигранти во Егејското Море

Објавено пред

Грчките власти почнаа голема операција за пребарување и спасување источно од островот Карпатос во Егејското Море откога во текот на ноќта таму потона брод со десетици мигранти, јавува АП.

dobivaj vesti na viber

Крајбрежната стража денеска соопшти дека 29 мигранти, сите мажи, биле спасени од морето на 61 километар југоисточно од Карпатос, остров меѓу Родос и Крит, пренесува АП.

Утврдено е дека станува збор за државјани на Авганистан, Ирак и на Иран, а на властите им рекле дека на бродот кога потонал имало од 60 до 80 лица, соопшти крајбрежната стража.

Спасените изјавија дека тргнале од областа Анталија, на јужниот турски брег и пловеле кон Италија кога бродската несреќа се случила во текот на ноќта.

Во операцијата за пребарување и спасување учествуваат два патролни чамци на крајбрежната стража, брод на грчката морнарица, хеликоптер на воздухопловните сили и најмалку три брода, кои пловат во близина, соопшти крајбрежната стража.

Најчестиот поморски пат за мигрантите од Блискиот Исток, Азија и Африка е од Турција до блиските грчки острови, но бидејќи грчките власти ги зголемуваат патролите во Егејското Море и извештаите дека Турција по кратка постапка ги депортира луѓето без да им дозволи да аплицираат за азил, многумина сега ја заобиколете ја оваа рута и обидете се да одите по подолга, поопасна рута директно до Италија, според АП.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија4 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа4 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет5 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија6 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет7 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет7 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет7 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет7 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет7 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет21 час

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет22 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија22 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија1 ден

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...