Контакт

Регион

ЕУ ќе именува специјален пратеник во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Брисел планира да именува висок специјален пратеник или претставник за дијалог меѓу Белград и Приштина, пренесува РТС повикувајќи се на приштински „Коха диторе“ и на неименувани дипломатски извори во ЕУ.

dobivaj vesti na viber

„Нема да биде доволно таа личност само да има контакт и пристап до Александар Вучиќ и Хашим Тачи, туку овој пратеник би требало сериозно да ги сфати и останатите актери на Косово, во Србија и во светот и да има политичка тежина“, вели изворот за весникот.

Некои дипломати сметаат дека тоа би требало да биде сериозна личност од висок политички профил и прифатлива за властите во Белград и Приштина, но и за Вашингтон, Њујорк, па дури и за Москва.

Регион

Хрватска ја повлекува чоколадата Милка

Објавено пред

Како мерка на претпазливост, компанијата „Mondelēz International“ го повлекува својот производ Milka Oreo Bar (37g) од хрватскиот пазар поради можно присуство на мало парче пластика.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува понатаму, ниту еден друг производ на споменатата компанија, ниту некој друг производ од палетата на брендовите Милка и ОРЕО, не бил засегнат со овој случај, пренесува Блиц.

Станува збор за производ Milka Oreo Bar (37g), со рок на употреба до 18.08.2024 година, а на пакувањето е испечатен специфичниот ЛОТ број OSK0934652.

Компанијата ги повикува сите потрошувачи кои го купиле овој производ на хрватскиот пазар да не го консумираат, туку да се обратат во продавницата од каде што е купен производот со приложената сметка за враќање на средствата.

Прикажи повеќе...

Регион

Испукал 10 куршуми од автоматска пушка кон Мустафа, па бил уапсен додека бегал со тротинет: нови детали за убиството во Бар

Објавено пред

Црногорската полиција соопшти дека утринава во Бар го уапсила Дино Ибрахимовиќ (28), кој е осомничен за бруталното убиство на Едмонд Мустафа (29), за кој се верува дека е член на организираната криминална група Шкаљари.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти и дека осомничениот, откога испукал десетина истрели, побегнал од местото на злосторството.

„Во исклучително кус временски период, а врз основа на описот на сторителот на кривичното дело, ефикасната реакција на службениците на Регионалниот центар за безбедност ‘Југ’ и ефективното и навремено поставување на службата, осомничениот Д. И. е спречен да побегне и е лишен од слобода. Во таа пригода управувал електричен тротинет и носел кацига“, соопшти полицијата.

Од таму додаваат дека, според оперативните сознанија, двете лица се членови на криминална група, која дејствувала на црногорското крајбрежје.

„Покрај тоа, Д. И. веќе се бара на меѓународно ниво – по него е распишана меѓународна потерница од земја со која правосудните органи на Црна Гора немаат потпишано договор за екстрадиција“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Брисел во тек нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Новата рунда од дијалогот Белград – Приштина во Брисел почна околу 10.15 часот со билатералната средба на директорот на канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак, јавува дописникот на „Н1“.

dobivaj vesti na viber

Тема на средбата е регулирање на плаќањата со динарите во Косово.

Подоцна, ќе има средба и со делегацијата од Белград, во која членуваат претставници на Министерството за финансии и на Поштенската штедилница.

По средбата со претставниците на Белград, косовската делегација ќе има билатерална средба со Лајчак, а потоа ќе стане извесно дали ќе има заеднички состанок.

Портпаролката на Европската Унија, Набила Масрали, вчера изјави дека и Белград и Приштина го потврдиле учеството во денешната рунда од дијалогот за нормализација на односите.

Според неа, ќе се разговара за регулативата на Централната банка на Косово за готовински плаќања.

Во понеделникот Централната банка на Косово (ЦБК) исто така потврди дека нејзини претставници ќе учествуваат на состанокот. ЦБК изјави дека пред извесно време изразила подготвеност да се ангажира и да се сретне со Народната банка на Србија (НБС).

Вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими, пред неколку дена изјави дека ниту тој ниту некој од неговите соработници во косовскиот преговарачки тим нема да учествува на средбата во Брисел бидејќи, како што рече, „динарот не е предмет на процесот на преговори“.

Белград потврди дека Србија ќе ја претставува шефот на Канцеларијата за Косово и Метохија и главен преговарач, Петар Петковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија11 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија12 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија20 часа

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија21 час

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија21 час

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија21 час

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија22 часа

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија22 часа

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет22 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска, изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија23 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет23 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ1 ден

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија1 ден

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија2 дена

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет2 дена

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион2 дена

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ2 дена

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија2 дена

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија2 дена

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...