Контакт

Регион

Коронавирусот во Германија доаѓа најмногу од Косово

Објавено пред

Германскиот Институт „Роберт Кох“ (РКИ) направи список на земји во кои Германците најмногу се заразиле со коронавирус, а Косово е на самиот врв на тој список.

РКИ посочува дека од средината на јуни, по првото отворање на границите, има зголемување на бројот на луѓе што за време на престојот во странство се заразиле со коронавирус.

Пред затворањето кон средината на март, учеството на увезените случаи, според РКИ, било на својот врв со 46 проценти, а по затворањето на границите, тој удел паднал на 0,4 проценти.

Со повторното отворање на границите, учеството на увезени случаи повторно пораснало на 31 процент.

Од првите 15 земји на инфекција, на прво место е Косово, од каде што 1.096 луѓе го донеле коронавирусот во Германија.

На второ место е Турција со 501 случај, а потоа следува Хрватска со 260 случаи.

Србија е на четвртото место со 196 случаи, следуваат Бугарија со 166, БиХ со 156, Романија со 113, Полска со 112, Шпанија со 107, Македонија со 92, Албанија со 86, Холандија со 50, Австрија со 44 и Франција и Украина по 43 случаи.

Косово уште на почетокот се најде на списокот на ризични региони за кои важат предупредувањата за патувања поради коронавирусот.

Германските власти не знаат зошто е толку голем бројот на заразени повратници од Косово.

Сепак, тоа го поврзуваат со Бајрам кога многу муслимани од Германија отпатувале во земјите на своето потекло кај семејствата.

Од 8 август во сила е обврската за тестирање лица што се враќаат во Германија од високоризични региони, односно двонеделен карантин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Објавено пред

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа „Јанис“, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат од карпите.

Метеоролозите претходно најавија дека делови од Грција ќе се соочат со многу редок метеоролошки феномен што ќе го погоди грчкото крајбрежје, со многу силни налети на ветер и огромна количина на врнежи.

„Танјуг“ објави дека под удар на циклон, јахтата која пловела под знамето на Швајцарија, носена од бурни ветрови и струјата, одлетала на карпите на полуостровот Итака.

Како што се наведува, лицата кои биле на јахтата успеале без помош да стигнат до брегот, пренесе агенцијата АНА.

Најновите прогностички модели покажуваат дека овој многу редок ураган може да биде најсилниот во историјата на тие простори.

Во Грција е издадено предупредување на високо ниво, а жителите се повикани да се засолнат.

Грчките метеоролози очекуваат огромни количини на дожд, поплави и ветрови со над 200 километри на час.

Исто така е издадено предупредување од највисок степен, а жителите беа повикани да се засолнат.

Пристигнаа и снимки од невремето во Закинтос, инаку популарно туристичко одморалиште.

Грчките власти соопштија дека засега има материјални штети, но за среќа нема жртви.

Властите соопштија дека се забележани прекини на електричната енергија на островите Закинтос, Кефалонија и Итака.

Засега нема точни податоци за количината на врнежи што ги донесе циклонот со себе, како и за јачината на ветерот, бидејќи во оние делови каде Јанис „удри“ најсилно, всушност нема електрична енергија, па и мерењето на податоците е оневозможено, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Прикажи повеќе...

Регион

Обид за киднапирање на дете во Будва

Објавено пред

Родителите на деветгодишно девојче од Будва пријавиле во полиција обид за киднапирање на нивната ќерка, која наводно непознат човек на сила се обидел да ја земе од игралиштето.

Според весникот Дан, тоа се случило на игралиштето во населбата Голубовина, а како што се наведува, девојчето успеало да избега, пренесува РТЦГ.

Случајот бил пријавен во полиција, од каде велат дека во овој момент не можат да го потврдат или негираат обидот за киднапирање.

„Изјавите се земени од неколку лица. Во тек е кривична обработка, така што заради понатамошно истражување, не можеме да дадеме повеќе информации во моментот. Кога ќе бидат направени сите проверки, ќе ја информираме јавноста”, соопшти полицијата.

Како што се наведува, полицијата трага по лицето чиј опис го добиле за да утврдат дали се точни наводите на девојчето.

По повод овој настан, мајката на девојчето на Фејсбук ги повика родителите од таа населба да бидат со своите деца додека се на игралиште.

Прикажи повеќе...

Регион

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Објавено пред

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“.
Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина.

Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена со силен ветер и дожд што може да доведе до поплави и прекин на електричната енергија во следните два дена.

Министерот за цивилна заштита Никос Хардалиас во четвртокот ги советуваше жителите на областите поплавени во минатото или кои живеат во близина на реките да најдат алтернативно сместување, а останатите да го ограничат патувањето.

„Влијанието на ‘Јанош’, мора да бидеме јасни, ќе биде слично на другите бури, но посилно по интензитет, опсег и времетраење“, рече тој.

Ваквите циклони првпат се појавија во Грција во 1995 година, но се почести последните години, рече Хардалиас.

Слична бура последен пат ја погоди Грција во 2018 година, 25 лица загинаа во поплавите една година порано, а стотици останаа без покрив над главата.

Таквите бури се познати како „медиган“, што е комбинација на зборовите „Медитеран“ и „ураган“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион15 минути

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа „Јанис“, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет53 минути

Национален парк во Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови во Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија1 час

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна која ѝ беше изречена на...

Регион1 час

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија1 час

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два...

Свет2 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет2 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија Ванг Џиганг изјави дека земјата во моментов спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија2 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ3 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа3 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет3 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион3 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија15 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ15 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет16 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија16 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ17 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ19 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура19 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија21 час

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Досие