Контакт

Регион

Синот го убил таткото оти сакал да ја префрли куќата на 40 години помладиот дечко – ужасен злостор во Темерин

Објавено пред

Грегор Н.(36) од Темерин е уапсен под сомнение дека на католички Божиќ со секира во нивниот двор го убил својот татко М.Н.(76). Мештаните тврдат дека Грегор го убил затоа што татко му сакал да ја префрли нивната куќа на 40 години помладиот дечко.

dobivaj vesti na viber

Страшнота злосторство се случило во вторникот наутро во дворот на семејната куќа на улицата Раднота Миклош во Темерин, на католички Божиќ, кој семејството наводно го прославувало.

Според неофицијални информации, на убиството му претходела расправија меѓу таткото и синот.

– Грегор често се расправаше со својот татко. Така беше и во вторникот. Тој бил агресивен и му викал на М.Н., а тој се обидел да го смири. Тогаш наеднаш му се стемниле очите и посегнал по секира и неколку пати го удрил татко си со сечилото во дворот. Сцената беше ужасна. Крв пролеана насекаде, а тој само стоеше и немо го гледаше телото на татко му на земја. Соседите го слушнале лелекот и повикале брза помош – опишува за Ало!, познаник на семејството од Темерин.

Лекарите од итната помош можеле само да констатираат смрт на несреќниот старец.

На лице место е уапсен Грегор Н., кој е обвинет за кривично дело тешко убиство, за кое е предвидена казна од минимум 10 години, а најмногу доживотен затвор.

Телото е однесено на обдукција која ќе утврди како дошло до смртоносните повреди. Мештаните тврдат дека починатиот М.Н., имал геј врска со младо момче од Темерин.

– Конфликтот настанал меѓу Грегор и неговиот татко кога синот дознал дека татко му планира да му ја префрли куќата на 40 години помладото момче. И тој млад човек е од Темерин и нема ни 30 години. Цел Темерин зборува за тоа, а тоа веќе не е тајна – вели еден од мештаните и додава страшни детали:

– Неодамна се крена врева во градот, кога се прошири видео на кое се гледа тој млад човек и наводно М.Н. Кога се прошири видеото, тој млад човек мораше да избега од Темерин извесно време бидејќи се срамеше. Цел Темерин зборуваше за тоа – тврди еден од мештаните.

Меѓутоа, жителите на овој град во Војводина каде се случи масакрот велат дека осомничениот Грегор е познат како проблематична личност.

-Таткото и синот веќе долго време имаат тешка врска, иако тој со години се обидуваше да му помогне, но не успеа. М.Н инаку беше добар и чесен човек, многу витален за неговата возраст. Одгледа четири свои деца – изјави сосед на семејството.

Српското МВР се огласи и ги потврди наводите за убиството. Оттаму додаваат дека на осомничениот му е одреден притвор до 48 часа, по што ќе биде спроведен на распит во Вишото јавно обвинителство во Нови Сад.

Околностите за трагедијата се утврдуваат.

Еден од познаниците за белградските медиуми изјавил дека покојниот М.Н., само од чиста среќа преживеал страшен напад пред повеќе од 20 години. Имено, тој работел како чувар во кабината на нафтената рафинерија во Нови Сад за време на НАТО бомбардирањето на СР Југославија во 1999 година.

– Во првото бомбардирање на рафинеријата, која тогаш беше целосно уништена, тој беше во стражарската куќа и од силината на детонациите тој и целата куќа летаа во воздух во висина од најмалку пет метри. За среќа се спаси само со полесни повреди – изјавил жителот за медиумите, додавајќи дека тој ги преживеал бомбите, но не и синот.

Регион

Убиство и самоубиство во Бјеловар, Хрватска

Објавено пред

Во Бјеловар, Хрватска во семејна куќа се пронајдени две починати и едно тешко повредено лице, кое е префрлено во болница. Најверојатно се работи за насилна смрт, а според неофицијални информации, мажот ја убил мајката на неговата жена, а се обидел да ја убие и сопругата која е тешко повредена.

dobivaj vesti na viber

Напаѓачот, според првичните инфрормации се самоубил.

Хрватската полиција засега не ги потврдува неофицијалните информации дека се работи за убиство и самоубиство.

Полицијата дојавата ја добила околу 10 часот, а на местото се врши увид.

Прикажи повеќе...

Регион

Пленковиќ, хрватскиот премиер кој доби трет мандат најави прва седница за понеделник

Објавено пред

Откако хрватскиот Сабор вчера ја поддржа 16. Влада на Република Хрватска, а третата предводена од лидерот на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) Андреј Пленковиќ, тој во изјава за медиумите рече дека првата седница на новата Влада ќе биде во понеделник и најави продолжување на посветената работа во интерес на хрватскиот народ.

dobivaj vesti na viber

„Благодарам на мнозинството во хрватскиот Сабор што ни ја укажа довербата да станеме Влада на Република Хрватска по трет пат и ние, како што правевме претходните осум години, посветено ќе работиме во интерес на хрватскиот народ, сите наши сограѓани, економијата, врската меѓу татковината и иселениците Хрвати и да спроведеме програма врз основа на која ја добивме довербата на хрватските гласачи“, рече Пленковиќ откако Собранието гласаше за неговата трета Влада

Тој им се заблагодари на сите партнери кои ја поддржаа Владата.

Пратениците во хрватскиот Сабор вчера гласаа за доверба на новата влада на премиерот Андреј Пленковиќ.

За доверба на Владата гласаа 79 пратеници, против беа 61 пратеник, а еден беше воздржан.

Прикажи повеќе...

Регион

Изгласана новата влада на Хрватска: Пленковиќ по трет пат стана премиер

Објавено пред

Пратениците во хрватскиот Сабор вечерва гласаа за доверба на новата влада на премиерот Андреј Пленковиќ. За доверба на Владата гласаа 79 пратеници, против беа 61 пратеник, а еден беше воздржан.

dobivaj vesti na viber

Претседателот и членовите на Владата потоа дадоа заклетва пред пратениците, со што Андреј Пленковиќ го започна третиот последователен мандат како премиер.

Во Собранието денеска беше претставена четиригодишната програма на новата Влада, која се заснова на „успешна, витална, праведна, одржлива и суверена Хрватска“.

Во новиот мандат, владата на Пленковиќ најавува просечна нето плата од 1.600 евра, минимална бруто плата од 1.250 евра, како и отворање на 125.000 нови работни места.

До крајот на мандатот на новата влада, пензиите треба да се зголемат за најмалку 30 отсто, со што просечната пензија би изнесувала најмалку 750 евра.

Новата влада наместо досегашните 16 ќе има 18 министерства и седум потпретседатели.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Бебе почина во болница во Охрид

Вчера во СВР Охрид, пријавено е дека во 8.10 часот во Општа болница во Охрид починало деветмесечно бебе. Бебето претходно...

Македонија4 часа

Вработена во МВР наплатувала по 15.000 евра за лажно посредување за социјален стан

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 41-годишна вработена како аналитичар во СВР Скопје која е...

Европа4 часа

Премиерот Фицо уште е во животна опасност, напаѓачот призна вина

Осомничениот за нападот врз словенечкиот премиер Јурај Цинтула денеска пред Специјализираниот кривичен суд во градот Пежинок призна вина. Состојбата на...

Топ5 часа

Нема крај на нападите од улични кучиња, полицијата во Скопје доби нови три пријави

Билтенот на Министерството за внатрешни работи секојдневно е полн со пријави за настани на граѓани каснати од улични кучиња. Такви...

Македонија8 часа

За осомничениот за убиството на братот и снаата се бара притвор

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за лице...

Свет9 часа

Русија нема сила повторно да го нападне Киев, изјави Зеленски за АФП

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Франс прес (АФП) изјави дека не верува оти Русија има сила...

Свет10 часа

Убиени тројца странски туристи и еден Авганистанец

Вчера од вооружени лица во централен Авганистан се убиени  тројца странски туристи и еден Авганистанец, а четворица странски државјани и...

Македонија11 часа

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен...

Македонија1 ден

Мицотакис со предупредување: Ако некои веруваат дека можат да го игнорираат Договорот, треба да разберат дека нивниот пат кон Европа ќе остане затворен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис уште еднаш ја предупредува Македонија дека прекршувањето на Договорот од Преспа, со кој се реши долгогодишниот...

Македонија1 ден

Понижувани сме и навредувани, стравуваме дека прозивките ќе преминат во лични напади, реагираат Даштевски и уште петмина од ДИК

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, и членовите Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Борис Кондарко, Бобан Стојаноски и Абдуш...

Македонија1 ден

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Албанскиот премиер Еди Рама упати критики до официјална Софија и до сите ЕУ-членки што користат билатерални прашања за блокади на...

Македонија1 ден

Кривичен суд го добил барањето од Палевски за адвокат

Кривичниот суд го добил барањето од Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари за ангажирање адвокат што ќе го застапува осомничениот...

Топ1 ден

Екстрадиран Бесим Красниќи

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР и Единицата...

Македонија1 ден

„Европскиот фронт“: Ниту една влада не може да го раскине договорот со конзорциумот „Бехтел и Енка“

„Европскиот фронт“ смета дека е неприфатлив и невозможен чин раскинувањето на договорот со „Бехтел и Енка“. „Ниедна влада не може...

Македонија1 ден

Грчкиот министер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, негира дека тој или неговата правна канцеларија го подготвиле или учествувале во изготвувањето...

Топ1 ден

Пронашле граната од Првата светска војна и ја однеле во Полициската станица Берово

Регионалниот ЦУК Штип известува дека, вчера, во 12.30 часот, во станицата на Полициската станица Берово беше донесено неексплодирано убојно средство,...

Свет1 ден

Извикал „Робо, дај ми рака“, па пукал кон словачкиот премиер – кој е човекот што стои зад атентатот на Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо, кој беше застрелан во средата, сѐ уште е во тешка состојба. Според словачките медиуми, се очекува тој...

Свет1 ден

(Видео) Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

Француската полиција уби вооружен маж, кој се обиде да запали синагога во северозападниот град Руан, соопшти францускиот министер за внатрешни...

Европа1 ден

Орбан: Фицо е меѓу животот и смртта

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот и смртта два дена по атентатот што ја шокира Европа, изјави унгарскиот премиер...

Свет1 ден

(Видео) Огромно невреме во Хјустон, четворица мртви, градот во мрак: „Не излегувајте“

Силна бура со урагански ветрови го зафати Хјустон вчера, однесе најмалку четири животи, искрши прозорци на облакодери и остави 800.000...