Контакт

Регион

Словенија воведува нови рестриктивни мерки

Објавено пред

Словенечката Влада, во обид да го ограничи брзиот раст на епидемијата, синиќа донесе голем број нови рестриктивни мерки, но не се одлучи за заклучување, како што препорачаа некои експерти од здравството, чии капацитети за ковид-пациентите се на работ на издржливост.

Новите мерки стапуваат на сила од понеделник, а меѓудругото опфаќаат скратување на работното време на кафеаните и забрана за собирање луѓе кои не се членови на исто домаќинство.

Возрасната граница за лицата кои мора да имаат сертификати (прележани, вакцинирани, тестирани) е намалена од претходните 15 на 12 години, а потврдите за Ковид-19 ќе се сметаат за валидни само со идентификација со личен документ.

Угостителските објекти ќе можат да работат, при што нивното работно време ќе биде скратено, а гостите ќе смеат да бидат послужени само на маси и на соодветно растојание.

За секој посетител потребно е да се обезбедат најмалку 10 квадратни метри простор, во продавниците на влезот треба да се означи колку луѓе можат да бидат истовремено внатре, платнените маски повеќе не можат да се користат, туку мора да бидат хируршки или тип FFP2 , соопшти владата по седницата, која траеше до доцна во ноќта.

До ново известување, сите ноќни клубови и дискотеки се затворени, на јавните културни и спортски настани посетителите мора да бидат на седишта со соодветно растојание, а условот за сертификатите и маските се задолжителни за присуство на верски церемонии како и растојанието меѓу верниците.

Владата не се определи за онлајн настава во училиштата, но наложи од понеделник, 15 ноември, учениците да се тестираат за коронавирус три пати место двапати неделно, како што беше досега.

По вонредната седница на владата за заклучоците говореа епидемиолозите и министерот за здравство, Јанез Поклукар.

„Здравствената состојба во земјата е алармантна и сметаме дека мерките што ги донесовме ќе имаат брз ефект врз епидемијата. Следните недели ќе бидат тешки и здравствената заштита ќе биде ставена на тест. Единствена вистинска ефикасна мерка во сегашната ситуација може да биде вакцинацијата“, нагласи Поклукар во изјавата по седницата.

Регион

Уапсен православен свештеник во Атина, го нарече папата неверник

Објавено пред

Папата Франциск денеска во Атина се сретна со архиепископот на Атина и цела Грција, Јероним.

Во моментот кога Папата влезе во резиденцијата на поглаварот на Грчката православна црква, се одржа протест на православен свештеник.

„ Папо, ти си еретик! свештеникот извикал три пати додека Франциск доаѓал во резиденцијата, пренесува АП.

Свештеникот паднал на земја, по што полицијата го привела, а, како што пренесува АП, се чинело дека поглаварот на Римокатоличката црква тоа не го ни забележал додека влегувал во резиденцијата на средба со грчкиот надбискуп.

Инцидентот уследи по малите протести на Кипар, каде папата претходно беше во посета, а чии жители Грци се исто така претежно православни, каде што папата повика на помирување меѓу православните и католичките христијани.

Денешната официјална посета на Грција е прва посета на папа од 2001 година, кога во Атина престојуваше папата Јован Павле Втори, кој тогаш се извини за гревовите што католиците ги направиле или пропуштиле за православните браќа низ вековите.

Папата Франциск денеска го повтори своето извинување пред Јероним и пред другите православни свештеници.

Двајцата црковни поглавари ги повикаа христијаните да работат заедно за заштита на животната средина и грижа за мигрантите, а Јероним рече дека целосно ги споделува ставовите на Папата за создавање силни врски за да се одговори на овие глобални предизвици.

Папата Франциск денеска пристигна во Атина, како дел од турнејата низ медитеранските земји за време на која сака да укаже на страдањата на мигрантите и бегалците.

Прикажи повеќе...

Регион

Прв сомнителен случај на омикрон во Црна Гора

Објавено пред

Прв сомнителен случај за новиот сој на коронавирус – омикрон е регистриран во Црна Гора, јавија денеска подгоричките медиуми.

„ Деталниот епидемиолошки надзор на патниците во меѓународниот сообраќај, кои доаѓаат од африканските земји каде што е откриен новиот вид на САРС-КоВ-2, омикрон, од посебно јавно здравствено значење, утврди сомнеж за овој вид кај едно семејство во Црна Гора“ соопшти Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Се додава дека дополнителните микробиолошки тестови во Лабораторијата за молекуларна дијагностика на тој Институт, користејќи помошна изведба на ПЦР дијагностика, што е своевидна метода на претскрининг, дополнително го поттикнале сомнежот за омикрон.

„ По добиената информација дека црногорски државјанин патувал со авион на релација Јоханесбург (Јужна Африка) – Франкфурт (Германија) на лет со кој исто така патувало и лице со потврден омикрон, спроведена е фетална епидемиолошка студија, која утврди дека лицето не било вакцинирано против САРС-КоВ-2“.

Со решение на санитарниот инспектор тоа лице и неговото семејство се ставени во изолација.

Сите членови на семејството се во добра општа состојба, со благи симптоми и нивната здравствена состојба се следи, се вели во соопштението.

Во понатамошниот епидемиолошки надзор, како што велат, истражени се сите контакти на ова лице и ставени во изолација, а примероците под сомнение детално ќе се анализираат со секвенционирање, чии конечни резултати ќе траат 10 дена согласно стандардните процедури.

Прикажи повеќе...

Регион

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Објавено пред

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска.

Оваа информација, која првпат ја објави „Јутарњи лист“ во петокот, денеска ја потврдија и во Институтот Руѓер Бошковиќ преку кусо соопштение.

Лицето кое го направило тестот изразило сомнеж за можност дека е заразено со омикрон, поради контактот со лице од Јужноафриканската Република.

На нејзино барање, примерокот е испратен на понатамошна обработка во Лабораторијата за напредна геномика на РБИ.

За резултатите се информирани Хрватскиот завод за јавно здравје и Министерството за здравство.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Италијанец се обидел да се вакцинира со лажна рака

Италијанец кој сакал потврда за вакцинација против Ковид-19, а да не се вакцинира, се појавил на закажан термин со лажна...

Македонија13 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет15 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет16 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет17 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија18 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија21 час

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион21 час

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ22 часа

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет23 часа

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа23 часа

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет1 ден

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет2 дена

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија2 дена

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 дена

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија2 дена

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија2 дена

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава2 дена

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 дена

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 дена

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Досие