Контакт

Регион

Словенија ја продолжи состојбата на епидемија за два месеца

Објавено пред

Во Словенија се потврдени 1.767 нови случаи на зараза со коронавирус во последните 24 часа, а ограничувачките мерки остануваат во сила најмалку до 22 јануари, објави словенечката влада, истовремено продолжувајќи ја епидемијата за два месеца.

Состојбата на епидемијата е продолжена за следните два месеца, што е законска рамка што ѝ овозможува на владата да ги прилагоди и менува противепидемиските мерки во тој период, во зависност од ситуацијата.

Како една од ретките одлуки за попуштање на мерките, владата на премиерот Јанез Јанша синоќа објави дека повторно е дозволена работата на сервисите за хемиско чистење, но сите други мерки остануваат во сила, вклучително и забраната за јавни собири, дружење само во семеен круг од шест лица час и општата забрана за движење надвор од границите на општините за живеење.

Од друга страна, сè уште нема ништо од отворањето на образовниот систем, што е еден од приоритетите во идното „отворање“, па наставата сè уште се одвива преку интернет. Затоа група родители од Целје поднеле барање до уставниот суд за проверка на уставноста на ваквата одлука на владата, наведувајќи дека тоа им нанесува голема штета на учениците и на целото општество бидејќи учењето „од дома“ трае со месеци.

Регион

Мира Фурлан починала од западно-нилска треска

Објавено пред

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западно-нилска треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста во САД, каде што живееше од 90-те години.

Информацијата ја пренесоа хрватските медиуми кои се повикуваат на блиска личност од нејзиното семејство. Засега нема официјана потврда.

Утрово беше објавено дека Мира Фурлан починала во средата. Режисерот на „Бабилон 5“, Мајкл Страчински објави дека екипата од серијата веќе подолго време знаела дека на Фурлан и е нарушено здравјето.

Прикажи повеќе...

Регион

Почина актерката Мира Фурлан

Објавено пред

Синоќа, во САД почина славната југословенска актерка Мира Фурлан на 65-годишна возраст. Фурлан е родена во Загреб на 7 септември 1955 година.

Отпрвин, таа беше истакната актерка во Хрватскиот народен театар во Загреб, но во 80-тите години стана една од најпрепознатливите и најавтентични југословенски филмски актерки. Во тој период од нејзината работа таа постигна исклучително успешни филмски улоги, како оние во филмовите „Киклоп“ (1982) на Антун Врдоjак, „За среќа се потребни тројца“ (1986) на Рајко Грлиќ, филмот „Убавината на порокот“ (1986) на Живко Николиќ и други.

На почетокот на распадот на Југославија, Фурлан замина во Америка, каде што исто така продолжи да игра значајни улоги. Најзначајните и секако најпопуларни достигнувања во кои таа играше улоги се планетарно популарните телевизиски серии Babylon 5 и „Изгубени“.

Фурлан беше интелектуалец кој го искажа својот критички став кон лудилото што се случи на нашите простори во 90-тите години на минатиот век, укажа на опасностите на национализмот и омразата што произлегува од него, но исто така прецизно ги демаскира сите ужаси што се случуваат во светот околу нас.

„Ова е ноќ на голема тага бидејќи нашата пријателка тргна по патот каде штпо не можеме да ја достигнеме. Но, како и за сите работи, ние ќе го стигнеме тоа со текот на времето и верувам дека ќе има многу приказни и многу нови улоги што треба да ги споделиме со универзумот “, рече Мајкл Страчински, автор на научнофантастичната серија Babylon 5.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенец загинал од топовска граната од Првата светска војна

Објавено пред

Топовска граната останата од Првата светска војна убила 64-годишен маж во селото Воглар кај Нова Горица во западна Словенија, во близина на границата со Италија.

Според локалната полиција, несреќата се случила вчера околу 14:30 часот при неконтролирана експлозија на топовска граната 75 милиметри, од француско производство, од периодот на Првата светска војна.

Полицијата продолжува со истрагата, а досега собрала податоци и извршила увид на местото на несреќата која се случила пред влез во гаража на станбена зграда.

Експлозијата веднаш го убила 64-годишниот жител, а истрагата за околностите на инцидентот продолжува, соопшти полицијата од Нова Горица.

Експлозијата и шрапнелите од гранатата предизвикале материјална штета во станбената зграда, а полицијата за сè го известила државното правобранителство.

На тој дел од словенечката територија, кој до 1918 година бил дел од Австро-Унгарија, имало фронт во конфликтот меѓу австро-унгарските и италијанските сили откако Италија влегла во војна на страната на Антантата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Мира Фурлан починала од западно-нилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западно-нилска треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа60 минути

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини за коронавирус за Западен Балкан „што е можно поскоро“, рече претседателката на...

Свет1 час

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и се закани дека ќе ги тужи другите заради...

Европа2 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет2 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет13 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа14 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија16 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија18 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет18 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија19 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија21 час

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија22 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија22 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија23 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија1 ден

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа1 ден

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет1 ден

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Досие