Контакт

Регион

Спасителите трагаат по шестгодишно дете кое исчезна во поплавите во Босна

Објавено пред

Продолжува потрагата по шестгодишното дете кое вчера исчезна во надојдената вода при поплавите коишто ја зафатија Босна и Херцеговина. Вчера попладне спасителите детално го пребарале коритото на надојдената река Мрачајска, по што почнала потрагата и во реката Босна. Во текот на ноќта било отежнато пребарувањето поради слабата видливост.

Шестгодишниот Ибрахим Мешелевиќ вчера возејќи велосипед паднал во надојдениот поток. По него скокнала и мајката во обид да го спаси, но не успеала.Таа е извлечена од водата и пренесена во болница, а по момчето се трага.

Роднина на малиот Ибрахим вели дека е можно телото да завршило во реката Босна. Во потрагата се вклучени 300 луѓе. Пронајдени се само тренерката и велосипедот на детето.

Регион

Уапсен премиерот на Федерацијата на БиХ поради спорна набавка на респиратори од Кина

Објавено пред

Претседателот на владата на Федерацијата на Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ ја помина ноќта во полициска станица, каде беше на распит во рамки на истрагата за сомнителна набавка на респиратори за болниците во тој ентитет, објавија локалните медиуми.

Новалиќ има статус на притвореник заедно со уште две лица, пишува „Дневни аваз“, повикувајќи се на неименувани извори.

Со Новалиќ вчера попладне биле приведени и Фахрудин Солак, претходно суспендиран раководител на Цивилната заштита на Федерацијата на БиХ, како и Фикрет Хоџиќ, сопственик на компанијата „Сребрена малина“, која била посредник при купувањето респиратори.

Медиумите пренесуваат дека полицијата сега чека на одлука на обвинителството за тоа дали да бидат притворени.

Истрагата е отворена во април откако се покажало дека „Сребрена малина“ купила 100 респиратори во Кина за 5,3 милиони евра, што е значително повеќе отколку што може да се купат на слободните пазари од европски производители.

Се утврдило и дека набавените респиратори кои се користат во возилата за итна помош не можат да се користат на болничките одделенија за интензивна нега, за каде и биле наменети.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска ги отвори ноќните клубови – забранети се подиумите за танц, на гостите ќе им се мери температура

Објавено пред

Во Хрватска од неодамна е дозволена работата на ноќните клубови, а хрватскиот Завод за јавно здравје денеска го објави протколот за нивна работа.

 

Подиумите за танцување се забранети. Во просторот наменет за играње, потребно е да се постават маси, на оддалеченост од 1,5 метар.

Во ноќниот клуб се препорачува да се одржи физичко растојание помеѓу лицата (публиката, изведувачите и персоналот) од 1,5 метар. Се препорачува растојание од два метри помеѓу изведувачите и музичарите со дувачки инструменти. Се препорачува растојание од четири метри помеѓу публиката и изведувачите на сцената.

Се препорачува носење на заштитни маски во затворен простор. На посетителите и персоналот ќе им се мери телесната температура пред да влезат во клубот.

Масите треба да бидат поставени на растојание од 1,5 метар. Се препорачува, доколку постои можност, работата на клубот да се организира на отворено.

На влезот во клубот или веднаш по влезот на видливо место потребно е да се стави известување за обврската за почитување на општите мерки за хигиена и за физичко растојание.

Неопходно е да се избегне допирање на устата, носот, очите и лицето со валкани раце. Рацете мора редовно да се мијат со сапун и вода и да се дезинфицираат.

При кашлање и кивање, устата и носот мора да се прекриени со лактот или марамче, кое потоа треба да се фрли во канта за отпадоци со капак и да се дезинфицираат рацете.

Прикажи повеќе...

Регион

На експертот на Вучиќ му се заканува забрана за работа, го пријавиле неговите колеги

Објавено пред

Против проф. д-р Бранимир Несторовиќ, член на српскиот Кризен центар за борба против коронавирус, е поднесено барање до комисијата за етика на Лекарската комора на Србија (ЛКС).

Во барањето се наведува дека Несторовиќ со своите јавни настапи како член на Кризниот штаб за сузбивање на епидемијата на „ковид-19“ го оштетил угледот и нанел штета на лекарската професија, како и на здравјето воопшто.

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Ѓорѓе Алемпијевиќ, редовен професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден пензиониран лекар, пишува српски „Телеграф“.

Етичкиот комитет на ЛКС ќе расправа за барањето на група членови да се осуди јавно познатиот професор и пулмонолог за изјавите што ги давал како член на Кризниот штаб. Таа јавна осуда во краен случај може да значи дека на професорот Несторовиќ може да му биде одземено правото на работа.

Во изјава за српски „Телеграф“, професорот Несторовиќ вели:

„Сега кога епидемијата помина и се покажа дека сум во право за сè, испаднав како најнеетички лекар во Србија затоа што бев на прес-конференција со Вучиќ“.

Несторовиќ додава дека различни интереси се преклопуваат таму и дека има суета, но пред сè политика, и најавува дека потписниците на барањето испратено до ЛКС, „ако навистина направат нешто“, ќе ги тужи на редовен суд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија20 минути

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет57 минути

Во Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов случај на коронаворус. Здравствените власти соопштија дека...

Свет3 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион4 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет4 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа4 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет4 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија4 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија18 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион18 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ20 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија20 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија20 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија22 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија23 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија24 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија24 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија1 ден

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија1 ден

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Досие