Контакт

Регион

Тачи за преговорите со ЕУ: Одлуката е важен чекор за земјите, за Албанците и за целиот регион

Објавено пред

Одлуката на Советот на министри на Европската Унија за отворање преговори за Албанија и Северна Македонија е важен чекор кон европската интеграција за овие две земји, за Албанците и за целиот наш регион, смета претседателот на Косово, Хашим Тачи.

Тој на социјалните мрежи напиша дека и покрај постојаните неправди, конечно Европската Унија почнала да донесува одлуки засновани на желбата за еднаков третман кон сите држави од Западен Балкан.

За жал, вели Тачи, Европската Унија продолжува да го дискриминира Косово оставајќи го само и сè уште без статус на членство на земја кандидат.

„Ова е најголемата стратешка грешка што Европската Унија ја прави против Косово“, додава Тачи во објавата на социјалните мрежи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Грција стави камп со 2.500 мигранти во карантин

Објавено пред

Грција стави во каранти целиот камп за мигранти, откако 20 баратели на азил биле позитивни на тестот за коронавирус, објави Министерството за миграција.
        
Тестовите врз 63 лица биле спроведени откако 19-годишен мигрант во болница во Атина бил позитивен на „Ковид-19“, со што стана првиот регистриран случај на зараза меѓу илјадници мигранти сместени во преполните кампови низ целата земја.
        
Секое движење внатре и надвор од кампот Ритсон ќе биде ограничено на 14 дена, соопшти Министерството, додавајќи дека полицијата ќе го следи спроведувањето на мерките.
        
Кампот се наоѓа на 75 километри северо-источно од Атина и е дом на околу 2.500 луѓе.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирус, со која се забрануваше пониски нивоа на владини и здравствени установи да даваат информации во врска со здравствената состојба на граѓаните.
        
„Моја вина и глупост е што ја донесовме оваа уредба“, рече Брнабиќ, додавајќи дека и е криво што владината уредба „фрли сенка над сето добро што беше направено“.
        
Според неа, одлучено е уредбата да биде повлечена на барање на српскиот претседател Александар Вучиќ, јавуваат медиумите во Србија. Со спорната регулатива е предвидено дека информациите за состојбата, последиците и мерките преземени за борба против ширењето на коронавирусот може да ги даде само Кризниот штаб за сузбивање на Ковид-19, предводен од премиерот.Јавноста и медиумите се побунија против регулативата со образложение дека станува збор за класична цензура на медиумите.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчката црква ќе држи велигденски служби зад затворени врати

Објавено пред

Грчката црква соопшти дека ќе држи литургии зад затворени врати за време на Велигденската недела и ја повика јавноста да ги почитува мерките за борба против коронавирусот, да останат дома и да се молат повеќе, за да ги заштитат своите најблиски.

Светиот Синод, кој се состана под раководство на архиепископот на Атина и цела Грција, Јерином, го поздрави предлогот на министерот за образование и религија Ники Керамеус според кој од  30 март литургиите во црквите и манастирите ќе се држат за време на Велигден зад затворени врати, пренесува грчката агенција АНА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање на пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број на пациенти којшто се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на...

Македонија15 минути

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион33 минути

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирус, со која...

Свет1 час

ЕУ: На Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирус на Западен Балкан се користи...

Македонија2 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево – 47

Снежната покривка во Битола сотигна до 55 сантиметри, додека во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет2 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава2 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет4 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија15 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија15 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија18 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија18 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија19 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија20 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија20 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија21 час

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија21 час

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет21 час

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет22 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија23 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Досие