Контакт

Регион

Тачи прв му ја честиташе победата на Ѓукановиќ

Објавено пред


Косовскиот претседател, Хашим Тачи, прв од регионот му ја честиташе победата на лидерот на Демократската социјалистичка партија, Мило Ѓукановиќ, на претседателските избори во Црна Гора, јавија медиумите од земјата.

„Му честитам на мојот стар пријател, Мило Ѓукановиќ, за победата во Црна Гора. Ова е победа за нив, но и за целиот регион кој тежнее кон НАТО и ЕУ интеграциите“, напиша Тачи на „Твитер“.

Регион

Српската влада одлучи: Хрватскиот министер не е добредојден

Објавено пред

Од

Владата на Србија одлучи дека хрватскиот министер за одбрана, Дамир Крстичевиќ, во иднина нема да биде добредојден во нивната земја.

Одлуката следеше како одговор на нотата на Хрватска да забрани влез за министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин.

„Владата на Србија смета дека ваквите постапки на Хрватска се спротивни на духот на добрососедските односи и почитување на основните европски вредности, каде што спаѓа и слободата на движење на луѓето“, се наведува во владиното соопштение.

Српската влада, како што велат, во иднина останува определена за изградба на добрососедски односи со Хрватска, воздржувајќи се од постапки кои би можеле да придонесат кон нарушување на односите.

На 21 април Загреб соопшти дека српскиот министер Александар Вулин не е добредојден во Хрватска. Претходно, односите меѓу двете земји се влошија по скандалот што го предизвика лидерот на радикалите, Воислав Шешељ, кој го газеше хрватското знаме и ја пцуеше хрватската делегација пред Собранието во Белград. Потегот на Шешељ наиде на осуда од сите високи функционери во Србија, но и покрај тоа, Хрватска тогаш одлучи да ја повлече делегацијата назад.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Ѓуриќ: Ако е тоа ставот на ЕУ за Косово, сѐ е бесмислено

Објавено пред

Од

Шефот на канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ реагираше на изјавата на шефицата на канцеларијата на ЕУ во Приштина, Наталија Апостолова.

„Нејзината изјава претставува директен удар врз преговарачкиот процес. Таа недвосмислено го напушта и напаѓа принципот на статусна неутралност, повикувајќи ги земјите членки на ЕУ, кои ја немаат признаено косовската независност, да го направат тоа“, изјави Ѓуриќ.

Истакна дека e факт оти шефицата на Канцеларијата на ЕУ на Косово дала поддршка за резолуцијата на приштинските власти, во кои тие бараат преговорите да бидат нужно диктирани, за како резултат да изнудат независност на Косово.

„Со тоа се обесмислува можноста за воење на преговори, се онемозжува да се дојде до одржливо решение. Доколку ова е став на ЕУ, тогаш со таквиот став се губи смислата на преговорите и напуштен е статусот на неутралност“, рече Ѓуриќ.

Додаде дека со оваа изјава, Апостолова застанала на страната на Приштина, па ако е тоа во име на ЕУ, тогаш се е бесмислено.

Прикажи повеќе...

Регион

Шефицата на канцеларијата на ЕУ во Приштина: Убедете ги да ве признаат

Објавено пред

Од

Шефицата на канцеларијата на Европската Унија во Приштина, Наталија Апостолова, ги охрабри властите во Приштина. Таа им порача дека треба повеќе да работат на тоа да ги убедат земјите кои ја немаат признаено косовската независност, да ја признаат во блиска иднина.

Шефицата на мисијата на Европската Унија, во чиишто рамки пет земји членки ја немаат признаено косовската независност, изјави дека Косово е рамноправно со другите земји во регионот.

Осврнувајќи се на неодамнешното усвојување на Платформата за дијалогот со Србија, што наскоро треба да се најде во косовското Собрание, Апостолова истакна дека овој чекор покажува ентузијазам од страна на политичките партии дека сакаат да работат на реформите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Иванов домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. Главната...

Македонија58 минути

Протест за одбрана на името: „Да направиме жив штит преку кој нема да помине никакво преименување на државата“

„Дојдовме заедно за да бидеме дел од живиот штит преку кој не ќе смее да помине и нема да помине...

Економија5 часа

Обвинувањата од „Транспаренси“ се неосновани, тврди стечајниот управник на „Фени“

Нема незаконски постапки во водењето на стечајната постапка за „Фени“, тврди стечајниот управник Мирослав Анастасиевски против кого вчера „Транспаренси интернешнл...

Македонија5 часа

(Видео) Костовски: Надвор од умот е да се собираат политички поени за случајот „Монструм“

Правда за жртвите кај Смилковското Езеро побараа и дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ присутни на протестот пред кривичниот суд, од...

Македонија6 часа

(Видео) Грабар Китаровиќ: Македонија да го изоди патот до ЕУ побрзо од соседите кои пред неа ги почнаа преговорите

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, која е во официјална посета на земјава, по средбата со Ѓорге Иванов, претседателот на Македонија,...

Македонија6 часа

Бартол: По решавањето на спорот за името, Македонија ќе стане 30. земја членка на НАТО

Горазд Бартол, шефот на канцеларијата на НАТО во Скопје, на денешната конференција во МНР, која се однесуваше на евро-атлантските интеграции...

Економија7 часа

Да се истражува подлабоко, до причините за стечајот на „Фени“, Анѓушев ги охрабри антикорупционерите

По вчерашните обвинувања од „Транспаренси интернешнл – Македонија“ дека вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, го оркестрирал случајот со стечајот...

Македонија7 часа

(Видео) Правда за жртвите кај Смилковско Езеро побараа граѓани пред кривичниот суд

Стотина граѓани  пред кривичниот суд побараа правда за жртвите кај Смилковско Езеро со транспаренти „Спиеш ли мирно Заев“, „Ги сонуваш...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ со чочек на пратеничките прашања, Џафери ги опомена

Денешната седница за поставување пратенички прашања до владата ВМРО-ДПМНЕ ја почна со пуштање музика за чочек од нивните телефони. Координаторот...

Македонија10 часа

(Видео) Пендаровски: Со негативна пропаганда го спречуваат влезот на Македонија во ЕУ и НАТО

Се гледа светлото на крајот од тунелот, тоа го потврдува извештајот од Европската комисија. Но, позитивен извештај не се случува...

Македонија11 час

Јанкулоска е на боледување, „Титаник“ одложен за 2 мај

Судот го одложи рочиштето за случајот „Титаник“ во кој се обвинети 21 лице за изборни измами, поради фактот што сè...

Економија11 час

Тевдовски: Инструментите како 30-годишната обврзница го раздвижуваат пазарот на капитал

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, ја сподели визијата за интегриран пазар на капитал во регонот во своето обраќање како панелист...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не сака да се дознае вистината за убиствата кај Смилковско езеро

Само човек без грам сочувство може да си поигрува со трагедиите на семејствата кои ги загубија своите најблиски кај Смилковското...

Македонија12 часа

(Видео) Колинда Грабар Китаровиќ во официјална посета на Македонија

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ денеска е во официјална посета на земјава. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како нејзин...

Македонија12 часа

Пратенички прашања во Собрание, со присуство на опозицијата

Во Собранието, денес ќе се одржи седницата за поставување на пратенички прашања, каде пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат за...

Македонија12 часа

Граѓански протест „Правда за жртвите од Смилковско Eзеро“

Денесka пред Основниот суд во Скопје со почеток во 13 часот ќе се одржи протест „Правда за жртвите од Смилковско...

Македонија1 ден

(Видео) Нимиц: Двете страни се посветени на решавање на спорот за името

По средбата со македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, попладнево во Виена, медијаторот Метју...

Македонија1 ден

(Видео) Тезата на СЈО падна како круша во вода, рече Груевски

По денешното речиси шестчасовно судско рочиште за набавката на екстра луксузниот „мерцедес“, на кое сведочеа четворица сведоци, експремиерот Никола Груевски...

Економија1 ден

(Видео) Кривични пријави за стечајниот управник и за стечјаната судијка на „Фени“ поради договорот со швајцарски ГСОЛ

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ поднесе кривични пријави за злоупотреба на службена должност против стечајниот управник Мирослав Анастасиевски и стечајната судијка...

Економија1 ден

(Видео) Антикорупционери од Брисел, Берлин и Скопје ќе го испитуваат влијанието на Анѓушев врз стечајот за „Фени“

Канцелариите на „Транспаренси интернешнл“ во Скопје, Берлин и Брисел ќе го испитуваат влијанието на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев,...

Досие