Контакт

Вести

Путин: САД создадоа услови за нова трка во вооружувањето

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин во петок ја одржа традиционалната годишна прес конференција, за која беа акредитирани над 1.400 новинари.

Како што рече, за оваа пригода се подготвувал со денови и „многу сериозно“.

На конференцијата Путин одговараше на прашања за надворешната политика на Русија, за американските избори, за ситуацијата во Сирија, за убиството на рускиот амбасадор, економските проблеми, односите со Доналд Трамп и многу други. Конференцијата траеше речиси четири часа.

На конференцијата некои новинари се обидоа да го прашат Путин за неговиот љубовен живот.

„Може едно прашање за љубовта?“, праша една новинарка.

Путин ја одби.

„Ако ја оддолжиме конференцијата, нашата љубов наскро ќе премине во омраза“, рече рускиот претседател.

Путин одговараше и на прашањето што смета за своја најголема грешка, без да даде прецизен одговор.

„Секој човек прави грешки, важно е да се извлече поука“, одговори.

За тоа што ќе разговара на првиот состанок со Трамп, Путин рече дека очекува билатералните односи меѓу двете земји да се свртат кон нормална меѓудржавна соработка заради решавање на проблемите со кои се соочуваат двете земји и целиот свет, пред сѐ во областа на безбедноста и економскиот развој.

Според Путин, визите за Европа се анархизам.

„Треба да се обезбеди слободно движење на граѓаните на сите европски држави“, рече Путин.

Тој зборуваше и за неодамнешното труење во Сибир, кога најмалку 74 луѓе починаа бидејќи конзумирале лосиони со метанол.

„Тоа е ужасна трагедија. Немам зборови за тоа“, рече Путин. При тоа додавајќи дека многу луѓе прават домашни алкохолни пијалаци и дека не може да сфати зошто тоа се прави.

Рускиот претседател, одговарајќи на новинарските прашања, уште рече дека следните денови Русија ќе започне со испорака на гас за Крим.

„Во следните два или три дена ќе објавиме завршување на работите и ќе започне испораката на гас“, рече Путин.

Тој уште рече дека односите меѓу Русија и Кина се одлични и дека се повеќе од стратешко партнерство.

„Кина е наш важен економски партнер и имаме многу заеднички проекти, но и интереси во надворешната политика“, рече Путин.

На прашање дали ќе учествува на следните претседателски избори, Путин со одговор: „Ќе следам што се случува во земјата и светот и од таа појдовна точка ќе биде донесена одлука за учество или неучество на изборите за следен руски претседател“.

Путин повика и на обединување во борбата против тероризмот.

Тој на германски јазик изрази сочувство за жртвите што настрада во неодамнешниот напад во Берлин.

Путин истакна дека западните разузнавачки агенции ја прекинале соработката со руските, што според него, ја олеснило работата на терористите.

Рускиот претседател, одговарајќи на прашање за односите со ЕУ, рече дека на Русија и е потребна силна Европа.

Според Путин, Европјаните сами треба да ги решат проблемите како што е мигрантската криза.

Тој истакна дека Русија ќе тежнее за развој на односите со Европа како единствен партнер, но е подготвена да развива врски со секоја земја посебно.

Во врска со Украина, Путин рече дека Русија реагирала во Украина бидејќи морала.

„Не се чувствувам виновен за тоа што се случи“, рече Путин.

Тој понатаму додаде дека Русија ќе го намали производството на нафта и ќе соработува со ОПЕК, за да ја поддржи глобалната цена на нафтата.

Шефот на руската држава ја нагласи важноста на акциите на Саудиска Арабија, Јордан, САД и Египет во Сирија.

„Подготвени сме да разговараме со сите“, истакна Путин.

Рускиот претседател говореше и за нуклеарното вооружување.

„Не е тајна, извршивме голема модернизација на нуклеарниот потенцијал на Русија, тоа се однесува на ракетите за стратешка намена позиционирани на копно, атомските подморници со нови типови на ракети, носачи на ракети на авионите и ударните системи. Делуваме строго во согласност со сите договори. Ние само одговараме на она што Америка го направи“, рече Путин.

Тој уште истакна дека САД со повлекувањето од договорот за ограничување на нуклеарното вооружување создале услови за нова трка во вооружувањето, но дека Русија нема да учествува во тоа бидејќи не може да си го дозволи тоа.

„Ние до 2021 година треба да имаме 70 отсто од најновото и новото вооружување, а веќе сега е околу 50 отсто. Во целост ги реализираме своите планови“, рече Путин.

Рускиот претседател се осврна и на изјавата на Доналд Трамп дека САД ќе ги зајакнат нуклеарните капацитети.

„Што се однесува до Трамп, тој и претходно говореше за јакнење на нуклеарната одбрана на САД, но повеќе изненадува сегашната администрација која почна да докажува дека ги имаат најмоќните Оружени сили. Тоа никој не го оспорува“, рече Путин.

На новинарско прашање за наводното мешање на Русија во американските избори, Путин рече дека тоа е неточно.

„Знаеме дека Демократската партија загуби не само на претседателските избори, туку и за Сенатот, Конгресот, дали е и тоа мое дело? Сѐ говори дека актуелната администрација има проблеми, дека постои расчекор во сваќањето што е добро, а што лошо меѓу елитата и народната маса“, рече Путин.

„Загубија на сите фронтови. Ние знаевме дека тој ќе победи, а никој друг не знаеше“, истакна рускиот претседател.

Путин за незадоволството на Американците од исходот на изборите го обвини нивниот изборен систем.

„Нивниот изборен систем е застарен и не е фер“, рече Путин.

Тој упати критики и до американската Демократска партија.

„Партијата што се нарекува демократска, го заборави значењето на овој збор“, рече шефот на руската држава.

Путин изрази надеж дека односите меѓу Русија и Украина ќе се нормализират и повика да продолжи работата во нормандискиот формат.

За убиството на амбасадорот во Анкара, рускиот претседател рече дека тоа претставува напад на Русија и на руско-турските односи, но дека добрите односи со Турција ќе продолжат.

„Сега го менувам мислењето дека турското раководство дало налог за соборување на рускиот Су-24 во Сирија“, рече Путин.

„Бев скептичен кон зборовите дека нашиот авион бил соборен без дозвола на турското воено раководство, но сега, по убиството на амбасадорот, почнувам да верувам во сѐ“, додаде тој.

Годишната конференција на Путин била сериозно подготвувана, а претседателот се подготвувал многу внимателно.

Конференцијата првично беше закажана за четврток, но заради погребот на рускиот амбасадор Андреј Карлов, убиен во Анкара, поместена е за петок напладне по локално време.

Оваа година за конференцијата се акредитира рекордни 1.437 новинари од целиот свет, што се 47 новинари повеќе од минатата година.

разговорот со претставниците на седмата сила во декември 2015 година траел подолго од три часа, а за тоа време Путин одговорил на повеќе од 40 прашања.

Најдолгата конференција за печат што ја има одржано Путин била во 2008 година, кога рускиот претседател за четири часа и 40 минути одговорил на повеќе од 70 прашања. /крај/ст

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија48 минути

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија3 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија4 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ5 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија7 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет7 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија7 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет8 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет8 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет8 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет8 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион21 час

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија22 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија22 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа22 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Досие