Контакт

Македонија

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Објавено пред

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните установи – меѓуопштински центри за социјална работа во Штип, Битола, Пробиштип, Валандово, Прилеп и Радовиш.

Одлуката на техничката министерка Рашела Мизрахи за разрешување и именување на в.д директори на центрите за социјална работа е донесена спротивно на чл.46 став 2 од Законот за Влада: „Дополнителниот заменик на министерот заедно и рамноправно со министерот учествува во остварувањето на надлежностите предвидени во Законот за организација и работа на органите на државната управа”.

„Со оглед дека целта за избор и на техничкиот министер и на дополнителниот заменик на министер е организација на изборите за пратеници во Собранието, сите правни и кадровски прашања потребно е заедно и рамноправно да се разгледуваат и за истите заедно и рамноправно да се носат одлуки односно да се одобруваат, што следствено ќе биде верификувано со акт/документ кој ќе биде потпишан во случајов од министерката и од дополнителната заменичка на министерката.Техничката министерка спротивно на Законот и со притисок врз вработените во архива (со писмена наредба) ги донела решенијата за разрешување и решенијата за именување на други вршители на должност директори во јавни установи – меѓуопштински центри за социјална работа“, соопшти Владата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Објавено пред

Во Кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО Катица Јанева до денот на нејзиното апсење. ПИ-мерките кои биле спроведувани од 13 август 2019 година покажуваат дека таа наутро одела во СЈО, застанувала во салони за убавина, пазарувала во пилјари, одела и до адвокатски канцеларии и се гледала со својот син, Лазар Јанев.

На 17 август Јанева со возило „Шкода” и непознато женско лице биле во фризерски салон, а подоцна, како совозач, Јанева во “Ауди А6” отишла кон населбата Ѓорче Петров со синот Лазар Јанев. Тие седнале пред зграда, а потоа со истото возило отишле на ул. „Јурин Гагарин“ каде повторно застанале и разговарале. Наредниот ден, таа повторно со синот влегле во зграда на која имало натпис „Адвокатска канцеларија Поленак”.

На 19 август 2019 година Јанева повторно била со синот, овојпат во ресторанот „Ден и ноќ”. Од снимките се гледа како таа седи со две лица, машко и женско.

Таа била следена и наредниот ден, кога дошла да даде исказ во Обвинителството. Истиот ден била во ресторанот „Казабланка” со уште едно непознато женско лице. Од таму, Јанева била превезена до дома. На 21 август лани Јанева била забележана пред куќата во Козле, како контактира со нејзниот возач. Ова е денот кога таа беше уапсена.

Прикажи повеќе...

Македонија

Расчистена депонијата под Калето, сопствениците задолжени да ја оградат и чистат парцелата

Објавено пред

Екипите на Град Скопје деновиве целосно го расчистија просторот под скопското Кале, кој пред само неколку недели беше претворен во дива населба и дива депонија и претставуваше извор на аерозагадување поради огновите што се палеа на отворено.

Бидејќи локацијата е всушност приватна сопственост, Град Скопје ги задолжи сопствениците да си го оградат местото и ги предупреди дека во иднина тие се одговорни да ја одржуваат хигиената на парцелата.

Град Скопје најавува засилени контроли и ригорозни казни за оние што ќе дозволат на своите парцели да се трупа ѓубре и да се создаваат диви депонии кои ја загадуваат и нагрдуваат животната средина и го загрозуваат здравјето на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ го покажа лажниот патриотизам кога не гласаше за законот за одбрана

Објавено пред

СДСМ уште еднаш покажа што значат одговорност, храброст и работа во интерес на државата. Го оствариме тридеценискиот стремеж да станемe членка на НАТО. Државата да биде слободна, демократска, економски напредна, со ценета и почитувана армија. Собранието го изгласа законот за одбрана, кој е од голема важност за членството во НАТО бидејќи во него е вграден принципот на колективна одбрана, рече Хари Локвенец од СДСМ.

„По три децении нам сонот ни станува стварност, единствено ВМРО-ДПМНЕ и извршителот на Груевски, Христијан Мицкоски, не може и не сакаат да го видат тоа. Лажниот патриотизам и лицемерството на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш испливаа на површина кога во Собранието, пратениците на опозициската партија не гласаа за законот за одбрана, наводно поради променетото име.

Од друга страна, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ немаа проблем со уставното име кога се носеше Законот за служба во Армијата. Немаат проблем ниту кога земаат плати или учествуваат на состанок на европските народни партии. Извршителот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ самите потврдија дека не им пречи уставното име Република Северна Македонија, туку им пречи прогресот на државата, нејзиното членство во НАТО.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ немаат што да им понудат на граѓаните, освен лажен патриотизам, блокади и деструкции, чекор назад кон меѓународна изолација и заробена држава. Нашето полноправно членство во НАТО е прашање на денови, а не месеци или недели. Собранието го ратификува северноатлантскиот договор и стаса веста дека шпанскиот парламент ја прифати брзата лента за ратификација на нашиот протокол.

Тоа значи дека земјата е безбедна, границите се обезбедени, а граѓаните може да се чувствуваат сигурно и да ги очекуваат придобивките од членството во НАТО – поголеми инвестиции, повеќе нови работни места, повисоки плати. Граѓаните сакаат да живеат во европска и просперитетна држава и затоа на 12 април, ќе ги поддржат политиките на СДСМ, кои отсекогаш биле насочени исклучиво во интерес на граѓаните и државата.

Нема враќање назад кон изолација и неизвесност. Тие еден чекор назад, ние три напред“, порача Локвенец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во Кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ15 минути

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија1 час

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија2 часа

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Македонија3 часа

Мицкоски го повика Заев на ТВ-дуел: Се надевам ќе се охрабри и ќе ја прифати поканата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел. Тој вели дека добил покана од...

Македонија3 часа

Пуштен билетот за едно возење во ЈСП

ЈСП информира дека во употреба е пуштен билетот за едно возење и може да се купи директно во автобус и...

Свет5 часа

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на коронавирусот. Речиси 160 милиони луѓе сепак нема да се вратат...

Топ5 часа

Тешко повреден пешак во сообраќајна несреќа во Охрид

Шеесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Охрид. Според информациите на полицијата,...

Свет6 часа

Над пет тони кокаин пронајдени на Костарика

Властите на Костарика соопштија дека заплениле над пет тони кокаин, што е најголема таква заплена во оваа централноамериканска земја. Министерството...

Свет6 часа

(Видео) Вооружени крадци во Хонгконг украле стотина ролни со тоалетна хартија

Вооружени крадци утрово украле стотина ролни тоалетна хартија во вредност од речиси 130 долари во Хонгконг, каде што поради коронавирусот...

Свет7 часа

Орбан: Унгарија е иднината на Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, синоќа, во обраќањето пред нацијата, рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ се...

Македонија19 часа

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија20 часа

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија21 час

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија22 часа

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија23 часа

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија24 часа

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Македонија1 ден

Спасовски ја повика ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер за труд и социјална политика

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална...

Македонија1 ден

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на...

Досие