Контакт

Свет

Германски научник: Имам 600 докази дека вирусот е направен во лабораторија

Објавено пред

Германскиот нанонаучник Роланд Визендангер тврди дека постојат докази оти коронавирусот не преминал од животни на луѓе, туку потекнал од лабораторија. Научник од Хамбург за германските медиуми изјави дека имал вкупно 600 докази од 2019 и 2020 година.

„Информациите за вирусот и многуе публикации во професионални списанија и на социјалните мрежи покажуваат дека короната е резултат на несреќа во лабораторија. Короната доаѓа од лабораторијата во Вухан“, тврди Визендангер.

Според него, вирусот многу добро се закачува на рецепторите на човечките клетки и успева да навлезе во нив, што не било карактеристично за претходните соеви на коронавирус и укажува на неприродно потекло. Тој исто така истакна дека лилјаците не се нудат на пазарот во центарот на Вухан, кој беше наречен епицентар на инфекцијата.

Визендангер очекува во следните недели и месеци да има дополнителни студии и истражувања за потеклото на коронавирусот и се надева на докази што ќе ја поткрепат неговата теза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германија ја зголемува употребата на вакцината на „Астразенека“

Објавено пред

Германија планира да ја зголеми употребата на вакцината на „Астразенека“, бидејќи властите одобрија дека може да се дава на лица постари од 65 години.

Стотици илјади дози од таа вакцина „собираа прашина“ со недели поради разгледување на тоа кој може да ја добие и сомневањата меѓу оние кои имаа услови да ја примат.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, Германија добила 2,1 милион дози вакцина на „Астразенека“, а употребила само 721 000.

Берлин денес го отвора шестиот центар за вакцинација на поранешниот аеродром Темплехоф во центарот на градот, каде што ќе се дава само вакцината на „Астразенека“, која минатата недела беше одобрена од германските регулатори и за оние над 65 години.

По вакцинацијата, Германија заостанува зад Велика Британија и САД. Заклучно со неделата, 5,2 милиони дози на вакцина биле дадени во Германија, а и двете дози биле дадени на 2,5 милиони луѓе или само три проценти од 83 милиони жители, пренесува „Бета“.

Министерот за финансии Олаф Шолц за телевизијата ЗДФ рече дека очекува процесот да се забрза на крајот на март и дека ќе биде можно да се дадат 10 милиони вакцини неделно.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел почна да ги вакцинира Палестинците, дури и на окупираниот Западен Брег

Објавено пред

Израел започна да ги вакцинира Палестинците кои работат во таа земја, но и во населените места на окупираниот Западен Брег, два месеци по започнувањето на кампањата за имунизација во земјата.

Палестинските работници, кои преку неколку контролни пунктови преминаа во Израел, ја примија првата доза на вакцина на „Модерна“, а акцијата ја спроведе израелската воена агенција која ги координира владините операции на Западниот Брег, пренесе АП.

Околу 100.000 Палестинци на Западниот брег работат во Израел.

Досега, Израел им дал 8,7 милиони дози на „Фајзер“ на своите граѓани (од вкупно 9,3 милиони), а повеќе од 40 проценти ги примиле обете дози на вакцината.

До денес, Израел им даде помал број вакцини на Палестинците на Западниот Брег и во Појасот Газа, што предизвика меѓународни критики, додаде АП.

Групите за човекови права и многу Палестинци велат дека Израел, како окупаторска сила, е одговорен за обезбедување вакцини за Палестинците, но Израел се повикува на прелиминарниот мировен договор од Осло во 90-тите и тврди дека нема таква обврска.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија подготвена за дигиталните сертификати за вакцинација

Објавено пред

Граѓаните на Србија кои се вакцинирани ќе можат, како што стојат работите, да патуваат во земјите на Европската Унија без ограничувања, и покрај најавеното воведување на ковид-пасоши и дигитални сертификати за вакцинација.

Српската министерката за трговија, туризам и телекомуникации, Татјана Матиќ, посочи дека Србија ги исполнува техничките предуслови за издавање дигитални сертификати што ќе овозможат безбедно патување на граѓаните вакцинирани против коронавирусот.

Претседателот на Националната асоцијација на туристички агенции (YUTA), Александар Сеничиќ, исто така верува дека Србија лесно ќе ги приспособи своите сертификати за вакцинација на земјите од ЕУ.

„Веќе имаме сертификати за вакцинација со QR-код што е двојазичен и каде покрај името и презимето на тој што е вакциниран, се наоѓа датумот, местото на вакцинација и видот на вакцината. Значи, тој документ може да биде дигитален затоа што има QR-код што треба само да се прочита“, нагласува Сеничиќ и додава дека е потребно само да се преведат имињата и презимињата на вакцинираните на латински јазик.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија2 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа2 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет3 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава5 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија6 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет18 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет20 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија21 час

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија22 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија22 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа23 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет23 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија24 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Досие