Контакт

Свет

Ким Џонг-ун се појави во јавноста на отворање на фабрика

Објавено пред

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се појави во јавноста за прв пат по 20 дена, во услови на шпекулации за неговото здравје, објави корејската државна агенција КЦНА.

dobivaj vesti na viber

Според корејските медиуми, Ким присуствувал на церемонијата по повод завршувањето на изградбата на фабрика за ѓубрива во Сунчеон, во близина на главниот град Пјонгјанг, со други официјални лица, вклучувајќи ја и неговата сестра Ким Jo Џонг.

Ким последен пат е виден на 11 април на состанокот на Политбирото на владејачката Работничка партија на Кореја.Шпекулациите за неговото здравје започнаа да циркулираат бидејќи тој не успеа да се појави на 15 април за да го прослави најважниот национален празник, годишнината од раѓањето на неговиот дедо Ким Ил Сунг, основачот на Северна Кореја.

Додека во последните неколку недели кружат гласини за лошата состојба на Ким, дури и за негова евентуална смрт, владата на Јужна Кореја објави дека Ким од 13 април престојува во областа Вонсан и дека во Северна Кореја „не се забележани никакви сомнителни движења“.

Свет

ИФЈ: Годиниве убиени 67 новинари ширум светот

Објавено пред

Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) денеска соопшти дека досега оваа година 67 новинари и претставници на медиумите се убиени ширум светот додека ја извршувале својата работа, што е за 30 отсто повеќе од претходната година и најголем број во последните 47 години. .

dobivaj vesti na viber

Извештајот на ИФЈ беше објавен во пресрет на Меѓународниот ден на човековите права, кој се одбележува утре, а поради зголемувањето на бројот на убиени медиумски работници, организацијата ги повика владите да преземат поконкретни активности за заштита на новинарите и слободно известување.

Организацијата со седиште во Брисел истакна дека 375 новинари во моментов се во притвор поради својата работа, најмногу во Кина, Мјанмар и Турција, додека минатата година беа приведени 365 новинари, пренесе АП.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Кошаркарска ѕвезда за „трговецот на смртта“: Америка и Русија разменија затвореници на аеродром во Абу Даби

Објавено пред

Снимките од руските државни медиуми го покажуваат моментот на размена на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер и озлогласениот трговец со оружје Виктор Бут во Обединетите Арапски Емирати.

dobivaj vesti na viber

Грaјнер (во црвено палто) и Бут се гледаат како одат по пистата на аеродромот во Абу Даби. Според извештаите, снимката доаѓа од руските безбедносни служби.

САД и Русија вчера ги разменија кошаркарката Грајнер, која беше во затвор во Русија, за рускиот трговец со оружје Бут, кој помина 12 години во американски затвор.

Руското Министерство за надворешни работи потврди дека Грајнер била разменета за Бут на аеродромот во Абу Даби, пренесоа руските агенции.

Американскиот претседател Џозеф Бајден напиша на Твитер дека Грајнер е „безбедна, во авион, на враќање дома“.

Претседателот на Меѓународниот комитет за човекови права во Русија, Иван Мелников изјави дека Виктор Бут моментално лета за Русија и наскоро ќе слета во својата татковина, пренесува ТАСС.

Грајнер, која освои два златни олимписки медала, беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром бидејќи во багажот имала масло од канабис, кое е забрането во Русија. Таа на 4 август беше осудена на девет години затвор.

Бут беше осуден на 25 години затвор во САД во 2012 година под обвинение за заговор за убиство на Американци, снабдување и извоз на оружје.

Прикажи повеќе...

Свет

Бебе се борело за живот додека родителите барале донор кој не е вакциниран од Ковид

Објавено пред

Бебе чии родители не дозволиле да прими трансфузија на крв од дарител вакциниран против Ковид-19, денеска беше подложено на неопходна операција на срцето во Нов Зеланд.

dobivaj vesti na viber

Сју Греј, адвокатка на родителите на кои судот привремено им го одзеде старателството затоа што операцијата на детето е од витално значење, за новозеландската телевизија RNZ изјави дека момчето имало интервенција и се чувствува добро.

Високиот суд на Нов Зеланд во средата одлучи дека детето идентификувано само како „Бебе V“ треба да биде ставено под старателство на здравствените власти, за да може да има операција на отворено срце во болница во Оукленд.

Шестмесечното бебе немаше да преживее без оваа итна операција поради вродена срцева мана, пишува „Гардијан“.

Неговите родители рекле дека не сакаат да дозволат операција доколку не им се гарантира дека детето ќе добие крв од невакцинирани дарители.

Детето е ставено под грижа на педијатриски кардиохирург до завршување на операцијата и завршување на постоперативниот период, можеби до јануари 2023 година. За сите други работи, родителите го задржуваат старателството.

Родителите првично рекоа дека нема да се жалат на судската одлука и дека ќе го поддржат детето за време на операцијата, но подоцна во четвртокот судијата мораше да им нареди да им дозволат на лекарите да се подготват за интервенцијата, откако болницата рече дека ја попречуваат подготовката за операцијата и спречувајќи ги лекарите да му даваат на детето тест на крвта, рендген на градниот кош и подготовка за анестезија.

Овој случај предизвика и протест кај луѓето кои се против вакцинацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Ивановска: Поразително за државата е доаѓањето на тим од Вашингтон

Претседателката на Државната комисија за спречување корупција Билјана Ивановска смета дека е поразително за државата доаѓањето на тим од Вашингтон,...

Свет1 час

(Видео) Кошаркарска ѕвезда за „трговецот на смртта“: Америка и Русија разменија затвореници на аеродром во Абу Даби

Снимките од руските државни медиуми го покажуваат моментот на размена на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер и озлогласениот трговец со...

Македонија2 часа

„Ист гејт“: Дојавата за бомба е лажна, трговскиот центар продолжува со работа

По најавите за бомба во „Ист гејт“ се огласија од трговскиот центар. Со статус на својот фејсбук-профил ги информираа закупците...

Регион3 часа

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Свет4 часа

Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи својата доминација во светот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е сигурен оти Западот намерно поттикнува хаос и ја влошува ситуацијата во светот...

Македонија4 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија4 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет6 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија6 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет6 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет7 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа7 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија24 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион24 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа1 ден

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија1 ден

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет1 ден

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...