Контакт

Свет

Нов тест ќе ги открива заразените од Ковид-19 четири дена порано

Објавено пред

Научниците кои работат за американската војска дизајнираа нов тест за Kовид-19 кој може да утврди присуство на вирусот 24 часа по заразувањето, период во кој луѓето се уште не покажуваат симптоми и неколку дена пред носителот да може да го шири вирусот на други луѓе.
Доколку Агенцијата за лекови и набавка го дозволат неговото користење, производството може да почне во средината на мај.

dobivaj vesti na viber

Најавите се дека овој тест ќе може да го открие присуство на вирусот четири дена порано од досега.

Тестот произлегува од проект на ДАРПА, агенцијата на американската војска задолжена за „напредно истражување“, чија цел била „рапидна дијагноза на труење од хемиско и бактериско војување“. Почетното истражување било итно пренаменето кога стартуваше пандемијата, а новите тестови се очекува во текот на една седмица по итна постапка да добијат одобрување од ФДА.

Европа

Жена се породила во воз од Париз до Штутгарт

Објавено пред

Момче по име Феликс е родено во брз воз на релација Париз-Штутгарт, соопшти француската железница СНЦФ.

dobivaj vesti na viber

Кондуктерот на возот, кој тргнал од Париз во неделата во 8 часот, веднаш по тргнувањето бил информиран дека бремена жена почнала да се пораѓа.

Во возот бил испратен повик за помош, па лекарот кој бил во возот дошол да и помогне на жената.

Возот 15 минути подоцна итно запрел, за да може жената да биде евакуирана, но таа не можела да излезе и се породила во возот што бил запрен на железничката станица.

Така се родило момчето Феликс, кое веднаш по раѓањето било однесено во болница заедно со неговата мајка.

Француската железница соопшти дека мајката и бебето се добро, а возот кој доцнел повеќе од еден час, ја скратил рутата и наместо за Штутгарт, тргнал кон Карлсруе, на југозападот на Германија,пренесе Н1.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Унгарија се смета за најкорумпирана земја во ЕУ

Објавено пред

Според последниот извештај на Транспаренси Интернешнл, Унгарија се смета за земја со најмногу корупција во јавниот сектор во целата Европска унија.

dobivaj vesti na viber

Со оценки кои се движат од 42 до 46 од 100, Унгарија, Бугарија и Романија се далеку зад скандинавското трио на ЕУ, при што Данска е најдобро рангирана во класата (90), проследена со Финска (87) и Шведска (83), според Perceptions на Индексот на корупција Транспаренси Интернешнл за 2022 година.

Данска и Финска, исто така, на врвот на светската ранг-листа, вториот се изедначи со Нов Зеланд (87), благодарение на неговите „силни демократски институции и почитувањето на човековите права“, додека Сирија и Јужен Судан (13) и Сомалија (12) се на дното. на листата, пренесува Политико.

Луксембург, Велика Британија и Австрија забележаа значителен пад на нивните резултати од 2017 година, додека Ирска е единствената земја-членка на ЕУ чиј резултат е подобрен.

Молдавија, која доби статус на кандидат за ЕУ ​​минатиот јуни, исто така го подобри својот резултат.

Со оценка од 28, Русија има една од најниските оценки во Источна Европа, а нејзината инвазија на Украина во февруари минатата година е „целосен потсетник за заканата што корупцијата и отсуството на владина одговорност претставуваат за глобалниот мир и безбедност“, според соопштение за печатот што го придружува извештајот.

Оценката на Украина е само малку повисока (33), но земјата „презема важни реформи и постојано се подобрува“ од почетокот на војната.

Прикажи повеќе...

Свет

Зимската бура во САД откажа 1.000 лета

Објавено пред

Речиси 1.000 лета беа откажани во вторникот во Соединетите Американски Држави бидејќи екстремните зимски временски услови зафатија делови од земјата.

dobivaj vesti na viber

Откажани се речиси 300 лета од „Далас форт ворт интернационал“, а откажани се речиси 70 лета, кои поаѓаат од Филд.
Други забележителни откажувања вклучуваат речиси 80 ​​лета, кои поаѓаат од Остин – „Бергстром интернационал“ и 45 лета, кои поаѓаат од Нешвил.

Првиот бран на замрзнат дожд и лапавица ќе почне да слабее откога ќе се движи низ централниот дел на Тенеси, централниот дел на Кентаки и јужниот дел на Западна Вирџинија.

Уште еден круг замрзнат дожд и мраз ќе почне во поголемиот дел од Тексас денес и ќе се упати во Оклахома до средината на денот упатувајќи се кон Литл Рок, Мемфис и Нешвил, пренесува „Телеграф“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија60 минути

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа2 часа

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија2 часа

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет3 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Економија4 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет4 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија4 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија16 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа16 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа19 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ20 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија23 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија23 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија24 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион1 ден

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија1 ден

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...