Контакт

Свет

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Објавено пред

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата, туку дали, кога и како оваа земја ќе излезе од Европската Унија. Главните ривали на изборите се владејачката Конзервативна партија на премиерот Борис Џонсон и опозициската Лабористичка партија на Џереми Корбин.

Право на глас во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска имаат 46 милиони гласачи, кои ќе решат кој ќе влезе во Долниот дом на Парламентот, во кој има 650 пратеници.

Изборите би можеле да бидат и пресвртница за актуелниот премиер Борис Џонсон, претседател на Конзервативната партија, која доколку ја загуби власта, ќе стане премиер со најкус стаж во Даунинг стрит 10, каде дојде во јули годинава.

Изборите се одржуваат две години пред редовните, откако на тоа инсистираше премиерот Џонсон, надевајќи се дека ќе освои апсолутно мнозинство и ќе ја изведе земјата од политичкиот ќорсокак околу брегзит. Џонсон вели дека ако неговата партија освои мнозинство парламентот ќе го ратификува договорот со Брисел што кон средината на октомври го постигна со ЕУ и оти неговата влада ќе направи се за да се оствари брегзит во договорениот рок, 31 јануари.

Опозициската Лабуристичка партија на Џереми Корбин моментално има 243 места и на овие избори ќе се обиде да се врати во Кабинетот, првпат после 2010 година.Шкотската народна партија има 35 места во парламентот, и таа е против напуштање на Унијата и сака Шкотска да излезе од Велика Британија и како независна држава да остане членка на Европската Унија.

Либералните демократи, кои сакаат брегзит целосно да се откаже, имаат 20 места во парламентот.На овие избори за првпат заедно излегуваат и три помали партии кои се за ЕУ – Либерално демократската, Зелените и Велшката партија Плаид Кимру кои се обврзаа дека нема да се кандидираат едни против други за да освојат што е можно повеќе гласови.

Европа

Словенија ги воведе првите унисекс тоалети, конзервативците се бунат

Објавено пред

Појавата на првите унисекс тоалети во Словенија е придружена со идеолошка и политичка полемика, а особено внимание привлече отстранувањето на класичните писоари за мажи на Факултетот за политички науки во Љубљана.

Дел од јавноста тоа го сфаќа како левичарска провокација и помодарско наметнување на т.н. родова идеологија во образовниот систем, а другиот дел како фаќање чекор со духот на времето, пренесуваат словенечките медиуми.

„Имаме многу трансродни луѓе кои се чувствуваат загрозени во класичните тоалети затоа што се напаѓани поради различноста. Живееме во 21 век и сакаме тие да се чувствуваат безбедно. Ова е најмалку што можеме да направиме“, за порталот за Siol.net. изјави деканката на факултетот Моника Калин Голоб.

Конзервативните портали и здруженија имаат сосем поинакво мислење за унисекс тоалетите.

Уредниците на порталот „Домовина“ се прашуваат дали отстранувањето на писоарите во елитна образовна институција, каде што студирале многу словенечки политичари, е еден вид „симболична кастрација“ на машкиот род и знак за имитација на помодарските трендови во странство.

Покрај тоа, искуствата од странство веќе укажуваат дека воведувањето бесполни тоалети, соблекувални и тушеви предизвикува голем број проблеми поврзани со приватноста, пишува конзервативниот портал.

Прикажи повеќе...

Регион

Расте бројот на заболени и починати од грип во Грција

Објавено пред

Во Грција е регистриран пораст на бројот на тешки случаи на заболени и починати од грип. Според Националната организација за јавно здравство, од октомври до минатата недела биле пријавени 59 случаи на грип, од кои 50 се лекувани на одделенито за интензивна нега.

Само минатата недела 27 од 50 случаи се примени на интензивна нега.

Као што се наведува, 42,4 проценти од пациентите во одделението на интензивна нега се разболеле, иако биле благовремено вакцинирани против грип.

Во Грција вкупно се пријавени 13 смртни случаи од компликации на оваа болест, од што седум биле на одделението на интензивна нега.

Исто така зголемен е бројот на посети на лекари на пациенти со симптоми на грип.

Прикажи повеќе...

Свет

Ајфеловата кула целосно затворена поради штрајкот на синдикатите во Франција

Објавено пред

Нанесувајќи им силен удар на туристите, повеќето обележја во Париз се затворени поради масовните протести против законот за реформи во пензискиот систем.

„Поради национален штрајк, јас сум затворена денес. Пристапот до моето шеталиште останува отворен и бесплатен“, беше објавено на Твитер профилот на Ајфеловата кула денеска.

И Версај и Лувр, исто така, предупредија за евентуални проблеми во работата, пренесува РТ.

Досега, целосно е затворена само Ајфеловата кула, а комплексот Версај и музејот Лувр ги предупредуваат посетителите дека може да се случат затворања. Ова е трет пат Ајфеловата кула да биде е затворена од почетокот на штрајковите на почетокот на декември минатата година.

Затворањето доаѓа во екот на протестите на национално ниво, кои се интензивираа денеска кога се очекува Министерскиот совет на Франција да донесе одлука за судбината на законот за пензиските реформи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Поднесено обвинение за Емил Јакимовски за семејно насилство и закани кон новинарката Мери Јордановска

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за семејно насилство и закани упатени кон новинарката...

Македонија2 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија2 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија3 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет5 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет5 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија6 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет17 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет18 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион19 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија20 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа22 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија23 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија23 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија1 ден

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Досие