Контакт

Македонија

Приведени две лица за лажната дојава за бомба во „Сити мол“

Објавено пред

Полицијата приведе две лица за лажната дојава за бомба во „Сити мол“, соопшти МВР.

Приведени се П. Ц. (19) и А. Д. (19) и по документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Претходно, од МВР соопштија и дека од истиот телефонски број, преку кој е лажно пријавена бомбата, на 40-ина граѓани во Скопје им се ипратени СМС-пораки со покани да се јават во полициска станица на разговор.

„Ги информираме граѓаните дека покани за разговор во полициска станица Министерството за внатрешни работи доставува со писмо на домашна адреса или преку телефонско јавување на надлежниот инспектор, а не преку СМС-пораки“, велат од МВР.

Поради дојава за бомба, попладнево беше евакуиран трговскиот центар.

Македонија

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Објавено пред

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието. Директорот на затворот „Идризово“ Александар Донев за „Макфакс“ вели дека Ангелов ја одлежал казната.

„Тој беше осуден за насилство и прв дојде на одлежување на казната во Идризово. Беше осуден на четири години, но одлежа две години и девет месеци оти доби амнестија 30 отсто од казната, а од нашата установа му беше скратен еден месец. Тој се однесуваше примерно, беше речиси незабележлив. Нема ништо негативно забележано за него во нашата установа“, изјави директорот Донев.

На 27 април 2017 година Ангелов упадна во Собранието заедно со групата насилници. Објавените снимки покажаа дека прво му се заканува на лидерот на СДСМ, а потоа ја влече за коса сегашната министерка за одбрана Шекеринска.

Ангелов на судењето го призна делото и рече дека искрено се кае за стореното.

„Се извинувам кон целата јавност за тоа грозоморно дело што го направив и им се извинувам на оштетените во оваа кривична постапка. Не ми беше целта да ја повредам, туку да ја тргнам настрана. Во тоа тргање можеби употребив повеќе сила“, рече Ангелов на почетокот на судскиот процес против него.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Објавено пред

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава.

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, објави на „Фејсбук“ дека по извршените контроли на кафе-барот „Интермецо“, вчера вечер, било утврдено истиот продолжил со работа и покрај изреченото решение и забраната за работа од 30 дена.

По извршените контроли на кафе барот „Интермецо”, вчера вечер истиот продолжил со работа и покрај изреченото решение и…

Posted by Саша Богдановиќ on Saturday, October 31, 2020

„Пломбата поставена на влезот на локалот е отстранета што согласно членот 389 од кривичниот законик, претставува кривично дело казниво со парична казна или со затвор до три години“, напиша Богдановиќ.

Тој најави дека Општина Центар до надлежните органи ќе поднесе кривична пријава за симнување на службен печат.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Семејната фирма на Бочварски добила тендер еден ден откако тој стана министер

Објавено пред

Општина Штип доделила скандалозен тендер на семејната фирма на Благој Бочварски, еден ден откако ја напуштил градоначалничката функција, обвини Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ако сеуште не ви беше јасно зошто најнеуспешниот градоначалник Благој Бочварски од редовите на СДСМ стана министер за транспорт и врски, после оваа прес конференција ќе ви се разјасни. Системот за цицање на народните пари во семејните фирми кој што го воведе Зоран Заев во Струмица, не е исклучок, туку e правило на функционирање во СДСМ. Овој модел се применува и во Штип. Семејната фирма на министерот Бочварски кој е доскорeшен градоначалник на општина Штип, добила тендер од општина Штип“, рече тој.

Арсовски кажа дека семејната фирма „Де Лукс ДОО“ која, според него, е во сопствеништво и управувана од чичкото и таткото на Благој Бочварски, Владимир и Венцислав Бочварски, добила тендер во износ од над еден милион денари од општината.

„Да биде уште посомнително тендерот фирмата го добива еден ден откако Бочварски станува министер, односно на 1-ви септември. Дали тоа значи дека семејната фирма на Бочварски учествувала на целата постапка додека траел тендерот дури тој бил градоначалник, а се чекало само тој да биде избран за министер за да се официјализира како добитник на тендерот неговата семејна фирма“, праша Арсовски.

Тој ја повика Aнтикорупциската комисија и другите надлежни органи да го истражат и санкционираат случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија45 минути

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет1 час

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион2 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија2 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија2 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија2 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион3 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет5 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет18 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија18 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет18 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет20 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија20 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион20 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија23 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија23 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија1 ден

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија1 ден

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија1 ден

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Досие