Контакт

Свет

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Објавено пред

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да ја достави вакцината наречена спутник В.

Директорот на рускиот директен инвестициски фонд, Кирил Димитријев, за „Раша тудеј“ изјави дека веќе добиле нарачки за милијарда дози вакцини, пренесува „Спутник“.

„Заедно со странските партнери, ние сме подготвени да произведуваме повеќе од 500 милиони дози вакцини годишно“, рече Димитријев и додаде дека вакцините произведени во Русија ќе се користат во земјата, а оние произведени од странски партнери ќе бидат достапни и за други земји.

Димитријев додаде дека РДИФ работи и на програма за хуманитарна помош за земјите во развој, чија цел е вакцината против коронавирусот да биде достапна за земјите што не може да ја купат.

Објаснувајќи дека вакцинацијата е акутен проблем во најсиромашните земји, Димитријев рече дека РДИФ верува оти вакцините треба да бидат еднакво достапни за луѓето во светот, без оглед на финансиската состојба.

Иако веќе е регистрирана, руската вакцина ќе помине низ повеќе клинички испитувања во Русија и Блискиот Исток.

Европа

Белгиска министерка: Првата вакцина против Ковид-19 најверојатно од март во ЕУ

Објавено пред

Првата вакцина против коронавирус треба да се дистрибуира во март следната година, изјави белгиската министерка за здравство, Меги де Блок, во интервју за радиото Ла Премиер.

Таа рече дека вакцината најверојатно ќе биде од фармацевтската компанија „Санофи“.

Според неа, вакцината е сè уште во фаза на тестирање, но таа очекува дека од март првите дози ќе бидат достапни во Белгија и во остатокот од ЕУ.

Според неа, приоритет при примањето на вакцината ќе имаат здравствените работници и најзагрозените категории на население, во согласност со советите на експертите во државниот здравствен совет.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Објавено пред

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни протести за убиството на афроамериканката Бреона Тејлор.

Полицајците беа застрелани околу 20:30 часот додека демонстрантите беа на улиците по одлуката на поротата, која за убиството не ги осуди полицајците, соопшти полицијата Луивила. Неидентификуван осомничен е уапсен на лице место.

Двајцата полицајци претрпеле повреди кои не се опасни по живот, рече Роберт Шредер, привремен началник на полицијата.

„Многу сум загрижен за безбедноста на нашите полицајци. Двајца полицајци беа застрелани вечерва, и тоа е многу застрашувачка и опасна ситуација“, додаде тој.

Еден од полицајците бил застрелан во стомакот, под панцирот и однесен на операција, додека другиот бил погоден во бутот, пренесува „Њујорк пост“.

Се појави и видео кое го покажува моментот на пукање. Се слушнаа неколку истрели, кои ја принудија полицијата да се повлече.

„Испукани куршуми! Испукани куршуми! Таму, да. Полицаецот е на земја “, се слушаше на снимката.

Пукањето се случи 30 минути пред почетокот на полицискиот час во овој град.

По повод овој настан се огласи и претседателот Доналд Трамп, кој рече дека Владата стои зад полицијата и дека е подготвена да помогне.

„Разговарав со гувернерот Енди Бехар и подготвени сме да работиме заедно“, напиша Трамп.

Полициските службеници пред шест месеци ја застрелаа Бреона Тејлор (26), здравствен работник, откако упаднаа во нејзиниот стан додека спроведувале налог за претрес, како дел од истрагата за наркотици.

Смртта на Бриона Тејлор, како и смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд предизвика протести низ САД, за време на кои учесниците побараа расна правда и полицијата да престане да користи прекумерна сила.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Во првата недела продадени повеќе од 600.000 примероци од книгата „Бес“ за Трамп

Објавено пред

Повеќе од 600.000 примероци од книгата „Бес“ на познатиот американски новинар Боб Вудворд беа продадени во првата недела, со што се приклучи на едногодишниот бран на многу успешни книги за американскиот претседател Доналд Трамп.

Издавачката куќа Симон и Шустер денес објавија дека книгата на Вудворд ќе има четврто препечатење и дека ќе бидат отпечатени вкупно 1,3 милиони примероци.

Книгата „Бес“ содржи 18 интервјуа на Вудворд со Трамп, вклучувајќи го и февруарското во кое американскиот претседател признава дека е свесен за опасноста од коронавирусот, иако во тоа време ја намали неговата важност во јавноста. Бидејќи е објавена на 15 септември, се наоѓа на врвот на листата на најпродавани книги.

Книгата на Вудворд, кој се прослави со откривањето на аферата „Вотергејт“ во 1974 година, која беше причина за оставката на тогашниот американски претседател Ричард Никсон, сепак не е најбрзо продаваната книга за Трамп оваа година.

Повеќе од 950.000 примероци од книгата на Мери Трамп „Премногу и никогаш повеќе“, во која таа претстави психолошки портрет на нејзиниот вујко, беа продадени првиот ден по објавувањето.

Засега, „Бес“ не ја надмина претходната книга на Вудворд за Трамп – „Страв“, која се продаде во повеќе од милион примероци во првата недела и вкупно два милиони.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука Мила Царовска и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски и претседателот...

Регион1 час

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Македонија2 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Европа3 часа

Германија ја шири „црната“ листа

Германија стави региони од 11 европски земји на списокот со ризични области поради бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус...

Македонија3 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа4 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија4 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа5 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет5 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет15 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет16 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет19 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет19 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија19 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија21 час

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија21 час

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион22 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија22 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Досие