Контакт

Свет

Се стега обрачот околу терористите по нападот во Виена

Објавено пред

Двајца мажи беа уапсени пред неколку дена во Цирих поради можна поврзаност со терористот кој уби неколку лица во главниот град на Австрија на 2 ноември. Тие го посетиле напаѓачот во јули во Виена и не е исклучено терористот да бил во Цирих, објави Ројтерс повикувајќи се на швајцарските медиуми.

Весникот НЗЗ известува дека станува збор за двајца мажи на возраст од 18 и 24 години, кои патувале во Виена помеѓу 16 и 20 јули, за да се сретнат со напаѓачот на непозната локација.

„Сè уште не е познато дали тие само го посетувале убиецот или дали биле поврзани и со терористичкиот акт. Сигурно е дека тие биле пријатели”, наведува весникот.

Атентаторот од Виена имал контакти и со исламистичката сцена во Германија. Албанецот со потекло од С.Македонија, а роден во Австрија, Кујтим Фејзулаи, во терористички напад уби четири и рани повеќе од 20 лица во Виена.

Свет

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Објавено пред

Две лица се повредени, а едно лице е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС.

Швајцарската полиција соопшти дека нападот со нож во трговска област во вторникот попладне во градот Лугано се истражува како можен терористички напад и дека првоосомничениот уапсен на местото на настанот е поврзан со џихадистички екстремизам. Уапсената 28-годишна жена, за која се тврди дека е швајцарска државјанка, во вторникот нападнала две жени во стоковната куќа во Лугано. РТС пренесува дека таа ја фатила едната жена за вратот, а другата ја избодела со ножот.

Едната жртва има сериозни, но не и опасни по живот повреди. Напаѓачката била совладана од случајни минувачи кои чекале да пристигне полицијата.

Швајцарската полиција одржа прес-конференција, откривајќи дека нападот со нож е повеќе од случајно насилство и можеби имал терористички мотив. Осомничената веќе ѝ била позната на полицијата и била предмет на истрага за џихадистичка радикализација во 2017 година.

Германскиот радиодифузер „Дојче веле“ обезбеди дополнителни информации, известувајќи дека сведоците на нападот оти дека сторителката изразила верност ко Исламска држава додека била приведувана. Главниот швајцарски извор „20Minutes“ известува дека осомничената извикувала „Алаху Ахбар“. Овие тврдења сè уште не се потврдени или негирани од швајцарските власти.

Нападот во Лугано следи по неколку други смртоносни напади во Европа, вклучително и неодамнешните нападите во Франција и во Австрија. Додека во минатото западните лидери реагираа на масовните напади со изрази на солидарност во јавноста, а водеа контратерористички акции во тајност, од неодамна осудите се  посилни.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија нација неодамна беше мета на смртоносен исламистички напад со оружје, беше првиот меѓу меѓународните лидери што го осуди нападот. Тој на Твитер напиша дека Австрија стои со Швајцарија и дека ќе има заеднички одговор на исламистичкиот тероризам во Европа.

Курц се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон претходно овој месец за да разговара за нивниот заеднички одговор на терористичките напади. Говорејќи за време на состанокот, Курц предупреди дека во ЕУ има илјадници странски борци и рече дека европските народи се во постојана опасност од терористички напади.

Двајцата лидери изјавија дека ќе се фокусираат на зајакнување на надворешните граници на Европа, истакнувајќи дека ако не се зајакне довербата на јавноста во ваквата заштита, отворените внатрешни граници на Европа ќе започнат да се затвораат како резултат.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Објавено пред

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците.

Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично се собираат со семејството и кога многумина патуваат за да бидат заедно со семејството.

Но, оваа година, поради Ковид-19, федералната влада ги повика луѓето да останат дома, пренесува „Гласот на Америка“.

Транзиционата канцеларија на Бајден соопшти дека тој ќе зборува за заедничките жртви што ги прават Американците за време на овие празници и ќе порача: „Можеме и заедно ќе ја поминеме сегашната криза“.

Прикажи повеќе...

Свет

Демонстрантите во Тајланд бараат реформи на монархијата

Објавено пред

Демонстрантите во Тајланд го повикаа кралот Маху Вајиралонгкорн да се откаже од контролата над кралското богатство вредно десетици милијарди долари.

Демонстрантите го прекинаа долгогодишното табу критикувајќи го кралот, а полицијата вчера повика неколку лидери на протести да се соочат со обвиненија за навреда на владетелот, поради коментарите дадени на демонстрациите одржани на 19 и 20 септември на кои бараа реформи на монархијата.Обвинетите може да добијат до 15 години затвор, објави „Ројтерс“.

Демонстрациите, на кои присуствуваа неколку илјади луѓе, првично беа закажани кај Бирото за кралски за имот, кое управува со тој имот.

Но, откако полицијата постави барикади составени од бродски контејнери и жилет жица, демонстрантите се собраа пред седиштето на Комерцијалната банка Сиам, во која кралот е најголем акционер со удел од 23 отсто.

Кралската палата не ги коментираше протестите, но кога порано кралот беше запрашан за демонстрантите, тој рече дека тие сеедно се сакани.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно лице е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски...

Македонија2 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура3 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа4 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет4 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија4 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион5 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа5 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет5 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет6 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет6 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет6 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет6 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија18 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет19 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет19 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија20 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа20 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет21 час

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Досие