Контакт

Свет

Чарлс Купермен ќе го наследи Болтон

Објавено пред

Вршител на должноста американски советник за национална безбедност ќе биде Чарлс Купермен, поранешен заменик на Џон Болтон, јави Би-би-си повикувајќи се на извори во Белата куќа.

Откако американскиот претседател Доналд Трамп објави на „Твитер“ дека го разреши советникот за национална безбедност, се појавија информации дека Трамп и Болтон имале несогласувања за голем број предизвици во надворешната политика, од Авганистан до Иран. Многумина во Белата куќа не беа задоволни од однесувањето на Болтон.

„Болтон работи одделно од остатокот од Белата куќа“, изјави поранешен функционер на администрацијата на Трамп. Според него, Болтон не присуствувал на состаноците и ги следел своите иницијативи.

Американскиот претседател Доналд Трамп и досегашниот советник за национална безбедност, Џон Болтон, имале жестока караница за планот на Трамп да ги прими лидерите на талибанците во Кемп Дејвид, пренесе Си-ен-ен повикувајќи се на два неименувани извора запознаени со настаните.

Американската телевизија наведува дека не е јасно дали расправата се водела преку телефон или во живо. Си-ен-ен пренесува и наводи и на неименувани извори од опкружувањето на Трамп дека Болтон со месеци иритирал луѓе не само поради различните политички ставови, туку и поради начинот на однесување.

Изворот прецизирал дека Болтон ги иритирал функционерите во Белата куќа со своите тактики, стилот и храбрите настапи. На пример, како што рекол изворот, Болтон патувал со многу членови од персоналот, понекогаш не со истиот авион како претседателот и се однесувал речиси како да е државен секретар. Си-ен-ен додава дека Болтон не бил во судир само со Мајк Помпео, туку дека не го поднесувал ниту шефот на персоналот на Белата куќа, Мик Малвени.

Многу од функционерите, како што наведува телевизијата, за оставката на Болтон дознале од твитот на Трамп.

Свет

Трамп ја дополни листата со земји на чии државјани им е забранет влезот во САД

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп најави додавање на земји на листата, на чии државјани им е забранет влезот во САД или имаат големи рестрикции за влез.

Трамп истакна дека неговата администрација се подготвува да додаде неколку земји на неговата спорна листа на земји, на чии државјани им е забрането патувањето во САД или кои имаат големи рестрикции за влез во САД.

„Додаваме неколку земји на таа листа. Треба да останеме безбедни. Нашата земја треба да биде безбедна“ рекол Трамп во Давос на маргините на Светскиот економски форум, наведувајќи дека имињата на тие земји многу наскоро ќе бидат објавени.

„Вол стрит џурнал“ објави дека администрацијата на Трамп е подготвена да додаде седум африкански и азиски земји на тој список, меѓу кои и африканската земја Нигерија, која има најголем број на луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Нoва опасност во Австралија, се појавија смртоносни пајаци

Објавено пред

Австралија годинава се соочи со екстремни пожари, поплави и град. Експертите сега предупредуваат на нова опасност – смртоносни пајаци.

Катастрофата што ја зафати Австралија во последните месеци создаде совршени услови за нивно размножување.

Влажните шумски области во источна Австралија стануваат природно опкружување за неколку видови пајаци познати по нивниот многу токсичен и брзодејствувачки отров.

FUNNEL WEB SEASON IS HERE!

🚨WARNING! FUNNEL-WEB SEASON IS HERE! 🚨We are issuing a message of warning to the public as recent wet weather conditions followed by hot days have created perfect conditions for funnel-web spiders to thrive.We're asking for any collected spiders to be brought to the park to contribute to our lifesaving antivenom program! 🕷️

Posted by Australian Reptile Park on Понеделник, 20 јануари 2020

Поради потенцијалната опасност, австралискиот парк на рептили со седиште во Сомерсби, Нов Јужен Велс исто така објави дека има зголемување на присуството и активноста на овие пајаци последниве денови.

„Поради неодамнешниот дожд и топлите денови што ги доживуваме, смртоносните пајаци ќе почнат да се движат насекаде. Тие се едни од најопасните пајаци на планетата и ние мора да го сфатиме овој проблем многу сериозно“, рече портпаролот на паркот Даниел Рамсај во видеото објавено на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Необичен облак во форма на црн прстен ги преплаши жителите на Пакистан

Објавено пред

Мистериозен црн облак во форма на буквата О е забележан над град во Пакистан и предизвика страв и многубројни необични теории од жителите и корисниците на интернет, при што некои сугерираа дека необичната појава е предвесник на вонземјанска инвазија, пренесува РТ.

Виден како лебди над Лахор во вторникот, злокобниот облак , како што некои го нарекоа, ги стаписа набљудувачите, од кои многумина на социјалните мрежи се обидоа да откријат на што биле сведоци.

Еден корисник се пошегува дека воздушниот феномен е само моден детаљ од градот Лахор за светот да знае дека пуши електронски цигари. Други набргу почнаа да посочуваат слични појави на други места во светот, а еден корисник сподели клип од истиот феномен снимен во Дубаи.

Иако некои корисници сметале дека станува збор за необична шега, сепак темни прстенести облаци се забележани низ целиот свет.

Објаснувањето е поприземно од вонземјанска инвазија или портал до други свет – облакот најверојатно е предизвикан од мала експлозија или од согорување. Во еден неславен случај во Велика Британија во 2014 година, наречен „Црниот прстен од бањата Лемингтон“, облакот бил создаден од огномет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која дел од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 час

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија2 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија2 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет2 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет3 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет3 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион3 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет4 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет6 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет7 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија7 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура18 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет19 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт20 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет20 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион23 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет1 ден

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија1 ден

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Досие