Контакт

Свет

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1.462 демонстранти

Објавено пред

По итен состанок доцна во неделата претседателот на Чиле, Себастијан Пињера, ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и да распореди војници на улиците за првпат од воената диктатура на Августо Пиноче меѓу 1973 и 1990 година.

„Демократијата не само што има право, таа има обврска да се брани со употреба на сите инструменти што самата демократија ги обезбедува, и владеењето на правото да се бори против оние кои сакаат да го уништат“, рече Пињера во ноќното телевизиското обраќање од воениот штаб во Сантијаго.

„Ние сме во војна против моќниот непријател кој е подготвен да користи насилство без никакви граници“, додаде тој.

Околу 10.500 полицајци и војници се распоредени на улиците на главниот град на Чиле, Сантјаго, по немирите кои настанаа на протестите поради најавите за зголемување на цените на јавниот превоз, одлука која потоа беше суспендирана од владата.

Најмалку осум лица загинаа во инциденти поврзани со протестите. Пожарникарите соопштија дека пронашле пет тела во една фабрика запалена во немирите во предградие на Сантијаго. Претходно три лица изгореа во подметнат пожар во супермаркет.

1.462 демонстранти се приведени низ целата земја, соопштија официјалните лица, додека две лица имаат прострелни рани по судирот со полицијата.

Во Сантијаго продавниците се затворени, запрен е јавниот превоз, а некои летови на меѓународниот аеродром беа откажани или презакажани.

Најмалку една линија на метро се очекуваше повторно да проработи денеска, откако целиот систем беше затворен во петокот, поради штетата предизвикана за време на немирите, кои се сметаат за најнасилните што се случиле во оваа земја последниве децении.

 

Претходно во неделата полицијата и војската пукаа со солзавец и користеа топови со вода против демонстрантите во градот, додека судирите околу зголемувањето на цените и социјалната нееднаквост беснееја веќе трет ден, принудувајќи ја владата да го продолжи полицискиот час.

 

Властите објавија дека се случиле 103 сериозни инциденти низ целата земја, при што се приведени со  1.462 лица – 614 во Сантијаго и 848 во другиот дел на земјата.

 

Европа

На Крим уапсен Русин за откривање државна тајна на Украина

Објавено пред

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) уапси руски државјанин во Севастопол, кој и ги предаваше на Украина податоците за активностите на Црноморската флота, пишуваат руските медиуми.

„Во Севастопол е уапсен државјанин на Русија, кој наменски собирал и доставувал до Главната управа за разузнавачки работи на Министерството за одбрана на Украина податоци за активностите на Црноморската флота, кои се државна тајна. Протекувањето на овие податоци надвор од земјата може да ја оштети нејзината одбранбена способност “, се вели во соопштението на Федералната служба за безбедност.

Против ова лице е поведена кривична постапка.

Прикажи повеќе...

Свет

Нема трага од исчезнатата подморница со 53 лица, во потрагата се вклучија повеќе земји

Објавено пред

Шeст индиски воени бродови ја бараат индонезиската подморница со 53 члена на екипажот, која исчезна вчера во водите недалеку од Бали, пренесува „Би-би-си“. Покрај бродовите, во потрагата е вклучен и хеликоптер. Вкупно, околу 400 лица се вклучени во потрагата.

Сингапур и Малезија досега биле вклучени во потрагата, а Америка, Австралија, Германија и Франција понудиле помош, известува „Би-би-си“.

Вчера, индонезиското Министерство за одбрана објави дека е пронајдена нафтена дамка во областа каде што подморницата изгубила контакт, пишува АФП. „Би-би-си“ пишува дека сè уште не е познато дали оваа трага е поврзана со оштетување на резервоарот за гориво или е сигнал од екипажот. Според некои информации, исчезнувањето на подморницата се случило откако тие побарале дозвола да се нурнат во подлабоки води.

„Знаеме дека оваа област е доста длабока“, изјави за „Франс прес“ адмиралот на морнарицата Џулиус Виџојоно.

Подморницата КРИ „Нангака-402“ од германско производство со 53 члена на екипажот спроведувала вежба за торпедо во водите северно од Бали.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Објавено пред

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од почетокот на пандемијата.

Индиските научници претходно предупредуваа на двоен мутиран вид, а тројниот мутиран вид ќе предизвика само уште поголеми проблеми, објави лондонски „Индепендент“.

Тројниот мутиран вид значи комбинација од три различни варијанти на ковид, кои формираа нов вид во индиските држави како што се Западна Бенга, Махараштра и Делхи и се верува дека се доминантни таму, објави „НДТВ њуз“

Професор по епидемиологија на универзитетот „Мекгил“ за НДТВ изјави дека станува збор за уште позаразен вид.

„Многу луѓе се заразуваат со него многу брзо. Ние мора да продолжиме да ги приспособуваме вакцините за да се бориме против новите видови. Треба да ја разбереме заразата, што бара детално секвенцирање”, рече Мадхукар Паи.

Тој изјави дека доцнењето во откривањето на двојни мутации придонело за големо ширење на Ковид-19 во Индија.

Во моментов, извештаите во весниците велат дека тројниот мутиран вирус е повеќе прашање на интерес за научниците отколку на загриженост.

Винод Скарија, кој работи во Советот за научни и индустриски истражувања во Делхи, рече дека се потребни дополнителни истражувања за да се види ефикасноста на вакцините против овој вид.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија17 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија18 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија19 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија20 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија21 час

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ22 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија22 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија23 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија24 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет1 ден

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет1 ден

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ2 дена

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија2 дена

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија2 дена

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт2 дена

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија2 дена

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија2 дена

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие