Контакт

Македонија

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 87, Куманово – 7, Дебар – 2, Штип – 10, Прилеп – 3, Тетово – 16, Струга – 8, Охрид – 1, Кавадарци – 1, Демир Хисар – 1, Гостивар – 8, Струмица – 1, Кратово – 1, Свети Николе – 9, Кичево – 3, Ресен – 5.

Институтот за јавно здравје регистрира 230 оздравени лица, и тоа од: Скопје – 126, Куманово – 31, Штип – 11, Прилеп – 1, Тетово – 45, Велес – 7, Кавадарци – 1, Гостивар – 1, Кочани – 1, Свети Николе – 2, Ресен – 2, Неготино – 2.

Починати се 8 лица, шест пациенти од Скопје, еден од Дебар и еден пациент од Тетово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 59 години. На Клиниката за токсикологија почината е пациентка на 79 години кај која присуството на вирусот е потврдено постмортем.

Во ГОБ „8 Септември“ починати се четворица пациенти на возраст од 58, 61,62 и од 66 години. Во Општата болница Тетово почина пациент на 53 години. Во „Филип Втори“ („Жан Митрев“) починат е пациент од Дебар на 52 години.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.406, бројката на оздравени пациенти е 3.554, на починати – 359, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.493. Еден од вчерашните тестови е контролен, а во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје – 3.573, активни 1.895
• Куманово – 813, активни 174
• Дебар – 118, активни 65
• Штип – 404, активни 159
• Прилеп 286, активни 55
• Тетово – 805, активни 343
• Струга – 282, активни 181
• Велес – 198, активни 37
• Битола – 63, активни 22
• Охрид – 210, активни 181
• Кавадарци – 22, активни 15
• Гостивар – 180, активни 109
• Гевгелија – 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица – 18, активни 10
• Крива Паланка – 17, активни 11
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 7, активни 3
• Кочани – 75, активни 17
• Пробиштип – 28, активни 17
• Демир Хисар – 3, активни 2
• Македонски Брод – 6, активни 4
• Пехчево – 6, активни 2
• Берово – 3, активни 0
• Валандово – 6, активни 2
• Виница – 4, активен 1
• Делчево – 1, активни 0
• Кратово – 6, активни 3
• Свети Николе – 56, активни 49
• Кичево – 52, активни 43
• Ресен – 127, активни 87
• Неготино – 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.794 теста се преку: ИЈЗ – 1.002, „Авицена“ – 102, „Биотек“ – 155, МАНУ – 123, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 209, Судска медицина – 14, „Систина“ со PCR-метода – 148, ЦЈЗ Битола – 41. Досега во земјата се направени вкупно 71.220 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно хоспитализирани се 89 пациенти. На кислородна поддршка се 57 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 23 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 1 дете позитивно и 1 суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8 нови, вкупно хоспитализирани се 97 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 45, а во болницата во Штип – 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и во Гостивар хоспитализирани се 106 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 348
• Аеродром – 152
• Бутел – 155
• Гази Баба – 194
• Центар – 142
• Карпош – 149
• Сарај – 129
• Кисела Вода – 113
• Ѓорче Петров – 108
• Студеничани – 107
• Шуто Оризари – 84
• Арачиново – 45
• Илинден – 29
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 17
• Сопиште – 8
• Зелениково – 9
• Странец – 1
• Нераспределен – 89

Македонија

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

Објавено пред

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава на кого му беше трансплантирано срце.

Како што објави министерот за здравство, Венко Филипче, пациентот во моментов е во добра здравствена состојба.

Иван вели дека мора да продолжи да го живее животот, бидејќи животот е еден.

„Одлично се чувствувам. Комплетно сум задоволен од целиот лекарски тим на Клиниката. Тие сега се и мои другари. Постојано се слушаме на телефон и ме прашуваат како сум. Еднаш неделно одам на контрола и примам терапија. Им се заблагодарувам од срце за сѐ што сторија за мене, особено и на моето семејство кое ми беше најголемата поддршка да го издржам целиот овој период. Повторно ќе го живеам животот со полни гради, затоа што животот е еден!“, изјави Иван.

Тој во мај годинава доби срце од починат донор.

Прикажи повеќе...

Македонија

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Објавено пред

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се одлучува за здравствените протоколи за реализација на наставата, како и можното започнување на наставата од 1 септември.

На средбата која се одржа утрово не беа донесени заклучоци во однос на овие прашања. Разговорите продолжуваат и во наредните денови со цел да се изнајде и договори најдобро и најбезбедно решение за начинот на одвивање на наставата.

Комисијата за заразни болести ги подготви мерките за заштита и потребните протоколи што треба да се запазат за заштита на децата и наставниците во текот на наставниот процес. Сепак, финалната одлука за почеток на учебната година и начинот на одвивање на наставата е во надлежност на Министерството за образование и наука.

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми, минатата недела изјави дека до 1 септември има доволно време да се организира почетокот на учебната година и училиштата да се подготват за спроведување на протоколите за трите видови настава во зависност од епидемилошката состојба – со физичко присуство, онлајн-настава и комбинирана.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Антикорупциската да истражи зошто СДСМ нема покритие за над 700.000 евра

Објавено пред

Денеска, поднесовме претставка до антикорупциската комисија да отвори случај, да истражи на кој начин и како се финансирал СДСМ во кампањата за предвремените парламентарни избори, каде што нема поднесено извештај за потрошена прилично голема сума од над 700.000 евра, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Над 200.000 евра имаат потрошено на закуп за рекламни паноа и билборди, а над 500.000 евра имаат потрошено за рекламирање на социјалните мрежи „Фејсбук“, „Инстаграм“ и на другите на кои може да се рекламираат, но немаат покритие за тие пари“, обвини Арсовски.

Како што рече тој, сомнежот на граѓаните и на јавноста е дека овие пари се финансирани од рекетирањето на бизнисмените, што го правел СДСМ.

„СДСМ на овие избори изврши изборен грабеж, изборен поткуп, а тоа го преточи, освен надвор на терен, и во институциите, како гласањето на уредбата во Владата на пет минути пред завршување на вонредната состојба за двојно намалување на средствата за рекламирање и минутите на опозицијата, потоа и со непријавувањето овие суми, над 700 илјади евра“, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека очекуваат брза реакција од институциите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава...

Македонија45 минути

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија2 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет4 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија4 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет4 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион5 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија6 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Според податоците, најмногу...

Свет16 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија17 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија18 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион21 час

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија21 час

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет21 час

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Досие