Контакт

Свет

Пребегнати Севернокорејци се извинија поради шпекулациите за Ким

Објавено пред

Поранешниот севернокорејски дипломат Тае Јонг-хо се извини што рекол дека претседателот Ким Џонг-ун веројатно е толку болен што не може да застане на нозе, пренесе „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Неколку дена пред да се појави фотографијата на претседателот од јавен настан, некои поранешни високи функционери на Северна Кореја кои пребегаа во Јужна Кореја шпекулираа дека претседателот е сериозно болен, а можеби дури и мртов.

Еден од нив е Тае Јонг-хо, поранешен заменик-амбасадор на Северна Кореја во Велика Британија, кој пребега во Јужна Кореја во 2016 година и беше избран за пратеник минатиот месец.

„Свесен сум дека една од причините поради кои многумина гласавте за мене како пратеник е да давам точни анализи и проекции за прашањата за Северна Кореја“, рече Тае во изјавата.

„Чувствувам вина и голема одговорност“, изјави тој и додаде: „Без оглед на причините, им се извинувам на сите“.

Севернокорејскиот претседател не се појави во медиумите веќе три недели, предизвикувајќи голем број шпекулации и прашања. Но, севернокорејските медиуми вчера објавија фотографии и видеа на кои се гледа како претседателот сече црвена лента на церемонијата по повод отворањето на фабрика за ѓубриво.

Друг пратеник што избега од Северна Кореја во Јужна Кореја, Ји Сеонг-хо, рече дека чувствува одговорност бидејќи во интервју за медиуми рекол дека е 99 проценти сигурен дека Ким починал по операцијата на срцето.

Тој изјави дека ќе биде повнимателен во иднина.

Свет

(Видео) Кошаркарска ѕвезда за „трговецот на смртта“: Америка и Русија разменија затвореници на аеродром во Абу Даби

Објавено пред

Снимките од руските државни медиуми го покажуваат моментот на размена на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер и озлогласениот трговец со оружје Виктор Бут во Обединетите Арапски Емирати.

dobivaj vesti na viber

Грејнер (во црвено палто) и Бут се гледаат како одат по пистата на аеродромот во Абу Даби. Според извештаите, снимката доаѓа од руските безбедносни служби.

САД и Русија вчера ги разменија кошаркарката Грајнер, која беше во затвор во Русија, за рускиот трговец со оружје Бут, кој помина 12 години во американски затвор.

Руското Министерство за надворешни работи потврди дека Грајнер била разменета за Бут на аеродромот во Абу Даби, пренесоа руските агенции.

Американскиот претседател Џозеф Бајден напиша на Твитер дека Грајнер е „безбедна, во авион, на враќање дома“.

Претседателот на Меѓународниот комитет за човекови права во Русија, Иван Мелников изјави дека Виктор Бут моментално лета за Русија и наскоро ќе слета во својата татковина, пренесува ТАС.

Грајнер, која освои два златни олимписки медали, беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром бидејќи во багажот имала масло од канабис, кое е забрането во Русија. Таа на 4 август беше осудена на девет години затвор.

Бут беше осуден на 25 години затвор во САД во 2012 година под обвинение за заговор за убиство на Американци, снабдување и извоз на оружје.

Прикажи повеќе...

Свет

Бебе се борело за живот додека родителите барале донор кој не е вакциниран од Ковид

Објавено пред

Бебе чии родители не дозволиле да прими трансфузија на крв од дарител вакциниран против Ковид-19, денеска беше подложено на неопходна операција на срцето во Нов Зеланд.

dobivaj vesti na viber

Сју Греј, адвокатка на родителите на кои судот привремено им го одзеде старателството затоа што операцијата на детето е од витално значење, за новозеландската телевизија RNZ изјави дека момчето имало интервенција и се чувствува добро.

Високиот суд на Нов Зеланд во средата одлучи дека детето идентификувано само како „Бебе V“ треба да биде ставено под старателство на здравствените власти, за да може да има операција на отворено срце во болница во Оукленд.

Шестмесечното бебе немаше да преживее без оваа итна операција поради вродена срцева мана, пишува „Гардијан“.

Неговите родители рекле дека не сакаат да дозволат операција доколку не им се гарантира дека детето ќе добие крв од невакцинирани дарители.

Детето е ставено под грижа на педијатриски кардиохирург до завршување на операцијата и завршување на постоперативниот период, можеби до јануари 2023 година. За сите други работи, родителите го задржуваат старателството.

Родителите првично рекоа дека нема да се жалат на судската одлука и дека ќе го поддржат детето за време на операцијата, но подоцна во четвртокот судијата мораше да им нареди да им дозволат на лекарите да се подготват за интервенцијата, откако болницата рече дека ја попречуваат подготовката за операцијата и спречувајќи ги лекарите да му даваат на детето тест на крвта, рендген на градниот кош и подготовка за анестезија.

Овој случај предизвика и протест кај луѓето кои се против вакцинацијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Шојгу: Ние сме наследници на генерацијата победници

Објавено пред

Вооружените сили на земјите членки на Шангајската организација за соработка и Комонвелтот на независни држави играат сè поголема улога во одржувањето на регионалната безбедност.

dobivaj vesti na viber

Шојгу, на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на ШОС и ЗНД во Москва, рече дека Министерството за одбрана на Русија посветува големо внимание на развојот на соработката со министерствата за одбрана на пријателските земји и на зајакнувањето на заедничката безбедност.

Шојгу истакна дека е симболично што состанокот на министрите за одбрана на ШОС и ЗНД се одржува на Денот на хероите на татковината, кој секоја година се одбележува во Русија.

„Хероизмот што нашите народи го покажаа во борбата против нацизмот, фашизмот и милитаризмот за време на Втората светска војна не дозволи мрачните сили да го поробат светот, а ние, како наследници на генерацијата победници, мора цврсто да го чуваме мирот и спречи глобална катастрофа“, нагласи Шојгу.

На средбата министрите за одбрана на девет земји разговараа за меѓународната и регионалната безбедност и натамошното зајакнување на соработката во областа на одбраната и безбедноста, пренесе ТАСС.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

(Видео) Кошаркарска ѕвезда за „трговецот на смртта“: Америка и Русија разменија затвореници на аеродром во Абу Даби

Снимките од руските државни медиуми го покажуваат моментот на размена на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер и озлогласениот трговец со...

Македонија60 минути

„Ист гејт“: Дојавата за бомба е лажна, трговскиот центар продолжува со работа

По најавите за бомба во „Ист гејт“ се огласија од трговскиот центар. Со статус на својот фејсбук-профил ги информираа закупците...

Регион2 часа

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Свет2 часа

Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи својата доминација во светот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е сигурен оти Западот намерно поттикнува хаос и ја влошува ситуацијата во светот...

Македонија3 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија3 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет4 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија5 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет5 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет5 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа5 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија23 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион23 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа1 ден

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија1 ден

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет1 ден

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа1 ден

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...