Контакт

Забава

Актерката што одбива да се потчини на стандардите за убавина: „Никому не му треба рамен стомак“

Објавено пред

27-годишната актерка Лили Рајнхарт не сака да се потчинува на стандардите за убавина и на социјалните мрежи често коментира дека се наметнуваат многубројни идеали.

dobivaj vesti na viber

Нејзиниот опис на „Инстаграм“ гласи: „Ова е безбеден простор за телесна позитивност и прифаќање на менталното здравје“.

Рајнхарт не крие колку е иритирана од холивудските норми. Иако претходно се бореше да го прифати својот изглед, на крајот се пронајде себеси и често зборува за тоа. На нејзиниот пат да го сака сопственото тело холивудските стандарди за убавина имаа влијание, а Лили се соочи со многу пречки што мораше да ги надмине.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lili Reinhart (@lilireinhart)

Индустријата наметнува нереални идеали

Рајнхарт тврди дека секое тело заслужува љубов и восхит, без разлика во колкав обем доаѓа и дека индустријата наметнува нереални идеали. Таа ги потсетува своите следбеници дека не постои нешто како „летно тело“, кое најмногу се споменува пред доаѓањето на летото кога многумина се обидуваат да изгледаат што послабо во бикини или оскудна облека.

„Не ви треба рамен или совршено затегнат стомак за да носите топ“, рече таа.

Нејзината цел е да ги поттикне другите да се чувствуваат удобно во својата кожа. Рајнхарт, како и многумина, чувствувала притисок да се вклопи и верува дека на многу млади жени им се наметнуваат нереални стандарди. Но, вели таа, време е да се сменат општествените норми и да се прифатат несовршеностите.

„Кога бев помлада, ги гледав насловните страници на списанијата и сакав да видам што има одоздола, сакав да ги видам недостатоците. Сите сакаат да ги видат туѓите мани затоа што сакаме да видиме потврда за нашата несигурност во нив“, вели Лили.

Таа размислувала и за нејзиното воспитување кога, признава, списанијата имале влијание врз нејзината перцепција за убавината. Но, сега актерката се залага за славење на несовршеностите охрабрувајќи ги жените да ја прифатат својата единствена убавина, без разлика дали се тоа акни, лузни, целулит или облини.

„Сите сме несовршено убави“, вели таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lili Reinhart (@lilireinhart)

Ја критикува Ким Кардашјан за наглото слабеење

Минатата година, по Мет галата, таа ја критикува реалната ѕвездата Ким Кардашјан, која рече дека за само три недели ослабела седум килограми за да може да се вклопи во фустанот на Мерлин Монро.

„Одите на црвениот тепих и правите интервју велејќи дека сте гладни затоа што не сте јаделе јаглехидрати еден месец само за да се вклопите во е*ан фустан?“, почна Рајнхарт.

„Ова е погрешно на 100 нивоа. Отворено да признаеш дека се изгладнуваш поради Мет гала. И добро знаеш дека милиони млади мажи и жени гледаат во тебе и го слушаат секој твој збор. Немам зборови колку е глупаво. Ве молам, престанете да ги поддржувате овие идиоти, штетни познати личности, чија слика се врти околу нивните тела“, рече таа.

„Генерално, не сум човек што лесно се лути, но се колнам во Бога дека токсичноста на оваа индустрија понекогаш толку ме лути што морам вака да го ослободам гневот“, заклучила ѕвездата.

Забава

Кралско селфи: Тејлор Свифт објави фотографија со принцот Вилијам и неговите деца

Објавено пред

Присуствувајќи на настапот на Тејлор Свифт на стадионот Вембли, идниот крал бил забележан како танцува на „Shake It Off“ додека го прославувал својот 42-ри роденден, објави „Скај њуз“.

dobivaj vesti na viber

Лидерот на лабуристите, Кир Стармер, исто така присуствуваше на отворањето на турнејата на американската поп ѕвезда Тејлор Свифт Ерас во Лондон.

Тејлор Свифт објави фотографија со Вилијам и неговите деца Џорџ и Шарлот.

Сопругата на Вилијам, принцезата Кејт, во март објави дека боледува од рак и ги откажа сите ангажмани до крајот на годината.

Прикажи повеќе...

Забава

Џеј Ло со жешко селфи сама на одмор во Италија – се’ повеќе се зборува дека се разведува од Бен Афлек

Објавено пред

Латино пејачката Џенифер Лопез неодамна беше фотографирана на луксузна јахта во Италија.

dobivaj vesti na viber

Нејзините жешки селфи фотографии се појавија на мрежите, а од сопругот немаше ни трага ни глас.

Џенифер одлучила да ужива во привлечноста на брегот Амалфи без да биде придружувана од нејзиниот сопруг Бен Афлек, а како што пренесува британскиот таблоид „Дејли мејл“, отсуството на актерот уште повеќе ги подгреало гласините дека славната двојка е пред развод.

Литино дивата носеше едноделен костим за капење, а нејзината активност го привлече вниманието на локалните фотографи.

Извесно време се зборува дека Џеј Ло и актерот Бен Афлек се разведуваат. Неколку извори зборуваа за странските медиуми за нивниот брачен статус, но парот никогаш јавно не ги објави овие тврдења.

„Готово е, тие се разведуваат и овој пат Бен не треба да се обвинува за тоа“, изјавил извор за „In Touch“.

Покрај тоа, поп пејачката неодамна ја откажа светската турнеја, што беше доволна причина корисниците на социјалните мрежи да продолжат да шпекулираат за пропаѓање на бракот.

„Скршена сум, срцето ми се кине“, изјави тогаш латино дивата.

Прикажи повеќе...

Забава

Мајстори за поставување граници: хороскопски знаци кои немаат проблем да кажат „не“

Објавено пред

Во светoт полн со предизвици и социјални притисоци, некои луѓе едноставно знаат да постават граници и да кажат „не“ без никакво двоумење.

dobivaj vesti na viber

Ако можеби сте се запрашале зошто е тоа така, астрологијата ги има одговорите. Луѓето родени под овие хороскопски знаци лесно можат да кажат „не“.

Овен

Овенот е познат по својата решителност и импулсивност. Кога Овните чувствуваат дека нешто не е во нивен најдобар интерес, не се двоумат да кажат „не“. Нивната искреност и директност често доаѓаат до израз во ситуации каде што треба да пресечат.

Девица

Девиците се познати по својата аналитичка природа. Кога нешто не им одговара, брзо ќе го забележат тоа и јасно ќе кажат „не“. Тие го ценат редот и организацијата, па веднаш ја отфрлаат секоја ситуација која го загрозува нивниот мир и стабилност. Нивната способност да разликуваат што е важно, а што не, ги прави господари на поставувањето на границите.

Шкорпија

Шкорпиите се мистериозни и интуитивни, но и исклучително заштитнички настроени кон себе и кон своите најблиски. Ако почувствуваат дека некој се обидува да ги искористи или манипулира, нема да имаат проблем да кажат „не“. Шкорпиите ја ценат лојалноста и автентичноста, а нивната непоколеблива волја им овозможува да застанат на свои нозе и да отфрлат се што не им се допаѓа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Почина поранешниот пратеник на СДСМ, Миле Андонов

На 62-годишна возраст, денес во Кочани, почина поранешниот пратеник од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Неговите сопартијци се збогуваа со...

Топ10 часа

Свршеникот на Мартина која загина во несреќата во Грција: „Ти си ангел кој ќе сјае во рајот, почивај во мир душо моја најсакана“

Свршеникот на 29-годишната Мартина од Битола која загина во сообраќајната несреќа во Грција, со емотивна порака на социјалните мрежи се...

Македонија13 часа

(Видео) Ставен под контрола пожарот во Кичево

Хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР дејствуваше на пожарот во атар на село Цер, општина Кичево. Хеликоптерот...

Топ13 часа

Почина 35-годишно момче во Скопје – му се слошило дома па лекар во Градската болница констатирал смрт

Триесет и петгодишно момче (Е.Д.) почина во Скопје. Тој бил донесен во Градската болница во текот на вчерашниот ден, без...

Македонија16 часа

Спасовски: Мицкоски го смени ставот за Преспанскиот договор, а програмата на Владата е далеку од ветувањата

Програмата на Владата и концептите на партиите кои се дел од мнозинството се различни од ветувањата коишто беа дадени пред...

Македонија16 часа

Мицкоски од Собранието: Државата е во клиничка смрт, не барам сто дена меден месец туку најавувам инвестиции и реформи

Од она што го дознаваме за состојбите во државата, ситуацијата е рамна на клиничка смрт во повеќе клучни области, девастирана...

Топ16 часа

Во несреќа кај Глумово повредени четири лица меѓу кои и деца, едниот од возачите побегнал

Четири лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат кон селото Глумово, скопско. Во несреќата...

Регион20 часа

Како снема струја на Балканот

Невиден колапс на електроенергетскиот систем ги погоди Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија. Се сомнева дека – во...

Македонија20 часа

Големи гужви за влез во Грција, се чека и до еден час

Големи гужви се забележани утрово на граничниот премин Богородица за влез во Грција. Граѓани за „Макфакс“ велат дека чекаат и...

Македонија21 час

Денес почнува собраниската седница за избор на нова Влада

Собраниската седница за избор на новата Влада почнува денес во 11 часот, а треба да заврши најдоцна до недела на...

Македонија1 ден

Познат идентитетот на Македонката која загина во тешка сообраќајна незгода во Грција, тешко повредени уште две девојки

Министерството за надворешни работи соопшти дека денеска во 12 часот по локално време, на автопатот Егнатиа, во Република Грција, се...

Регион1 ден

(Видео) 11 загинати во пожари во Турција, и Грција се бори со огнот

Најмалку единаесет лица загинаа, а десетици се повредени во пожар со ниска вегетација што ветрот го прошири во неколку села...

Регион1 ден

Црногорците и Албанците ја објавија причината за историскиот прекин на струја

Историски прекин на струја ги погоди денеска Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и поголемиот дел од хрватското крајбрежје. Бизнисите...

Македонија1 ден

(Видео) 30-годишна Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Солун, објавија грчките медиуми

Тешка сообраќајна несреќа со смртни последици се случила на патот Игнација Верија – Солун, денеска напладне. Беше околу 12 часот,...

Регион2 дена

Почна да се враќа струјата во Хрватска и БиХ, „падна далноводот меѓу Грција и Албанија“

По хаосот и прекините во електроенергетскиот систем, електричната енергија е вратена во многу градови низ Босна и Херцеговина. Се врати...

Македонија2 дена

Меџити: Нема да играм фудбал со министрите во кабинетот и нема да се занимавам со бизнисите на Лотарија и Соравиа

Денеска, од оваа промотивна конференција на програмските столбови и новиот владин тим, накратко ќе ги претставам нашите предизвици во наредните...

Македонија2 дена

Деспотовски: Изборите на 30 јуни се референдум за СДСМ – продолжуваме по старо или одиме по ново

Кандидатот за претседател на Социјалемократскиот сојуз на Македонија, Јован Деспотовски порача дека престојните претседателски избори во партијата се референдум на...

Македонија2 дена

Сообраќајка на патот Прждево кон Демр Капија, сообраќајот во целосен прекин

Oд 12:10 часот на регионален пат 1102 – село Прждево кон Демр Капија, поради сообраќајна незгода, сообраќајот е во целосен...

Европа2 дена

(Видео) Дрон удри во рафинерија за нафта во Русија

Беспилотно летало ја погоди рафинеријата за нафта Илски во руската област Краснодар, при што беа повредени две лица и предизвикан...

Македонија2 дена

Филипче: Ќе ја отвориме работата на комисиите – политиките ќе се градат врз основа на широка стручна дебата

Венко Филипче, кандидат за претседател на СДСМ, вчера во Куманово пред партиското членство ги образложи главните постулати на неговата програма....