Контакт

Забава

Актерот Стив Бушеми по нападот на 11 септември го направил најхуманиот потег во животот

Објавено пред

Покрај тоа што е неверојатен актер, Стив Бушеми е и голем човек, а тоа на дело го докажал и по терористичките напади во Њујорк од 11 септември 2001 година, од кои денес се навршија 17 години.

Бушеми во осумдесеттите години на минатиот век работел како пожарникар, а еден ден по нападот на кулите-близначки од Светскиот трговски центар, тој се јавил во својата поранешна станица за да им помогне на колегите. Актерот одработил 12-часовна смена и со другите пожарникари под рушевините ги барал телата на загинатите и евентуално преживеани.

Кога некои од луѓето што минувале побарале од него да се фотографира или да даде изјава, тој остро ги одбил поради тежината на ситуацијата. По некое време актерот даде кратка изјава во врска со тој настан и неговата одлука.

„За мене беше привилегија што можам да го направам ова. Беше прекрасно чувството повторно да се поврзам со екипата и момците што порано ми беа колеги. Тоа многу ми помогна затоа што додека бев на работа, немав многу време да размислувам за размерите на трагедијата што го погоди градот. Дури кога престанав, сфатив што се случило. Сето тоа ќе ми беше многу потешко доколку не направев ништо на тој ден“, изјавил актерот во една пригода.

Бушеми работел во станицата „Енџин 55“, лоцирана во квартот Мала Италија во Њујорк. Со своите поранешни колеги останал во контакт и кога станал холивудска ѕвезда. По катастрофата, Ејџ-би-о направи документарец за пожарникарите, кој се вика A good job.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Родителите го напуштија бидејќи бил премногу грд, а денес е успешен човек

Објавено пред

Родителите на Јоно Ланкастер се откажаа од него веднаш по раѓањето, тие сметаа дека е „премногу грд” за да биде дел од нивниот живот.

Јоно денес е во триесеттите години и страда од Тричер-Колинсов синдром – генетско нарушување кое влијае врз развојот на коските на лицето додека бебето е уште во матката.

From a 'teenager' Jono with his very own dodgey wonkey bowl cut (Yes I cut that bad boy myself, with the kitchen…

Gepostet von Jono Lancaster am Montag, 24. Dezember 2018

Тој нема јаболчици, а очите му се спуштаат преку лицето.

Освен проблемите со слухот и јадењето, луѓето погодени од овој синдром се развиваат сосема нормално и немаат други проблеми.

Сепак, родителите на Јоно го напуштија само 36 часа по неговото раѓање.

Потоа тој беше посвоен од прекрасна жена по име Жин Ланкастер.

Јоно бил вистински бунтовник во тинејџерските години, но не затоа што бил лоша личност, туку поради својата болка. Тој правел разни нешта само за да привлече внимание кон себе и да ги одврати луѓето од вистинскиот проблем – неговиот физички изглед.

Jono and his girlfriend Laura Richardson. They met at the gym.

Gepostet von Outlook, BBC World Service am Donnerstag, 25. November 2010

Кога имал 19 години, сопственикот на барот што го посетувал му понудил работа.
Паралелно со работата, Јонo дипломирал на спортски науки и завршил курс за фитнес-инструктори. Набргу потоа, тој почнал да работи во сала и веднаш им се допаднал на луѓето.

Во салата ја сретнал и се заљубил во Лаура, и тие станале нераздвојни.

Gepostet von Jono Lancaster am Sonntag, 25. März 2012

По некое време тие заедно купиле куќа и сега водат идиличен живот.

Јоно се стреми да го привлече вниманието на јавноста кон неговата болест и како таа може да се надмине.

Иако неговите биолошки родители сè уште одбиваат да го прифатат како син, и тоа сè уште го боли, Јоно научил тоа да го прифати.

Прикажи повеќе...

Забава

Студентка доби рак поради грицкање на ноктите и – палецот ѝ беше ампутиран

Објавено пред

Дваесетгодишна Британка почнала да ги грицка ноктите бидејќи била жртва на мобинг во училиште. Таа никогаш не можела да престане со таа навика. Конечно, станало толку страшно што таа целосно си го одгризала нокотот на својот десен палец. Нокотот никогаш повторно не ѝ пораснал.

Во едно интервју Кортни рече дека многу се срамела поради тоа и на никого не му кажувала, а палецот го криела пред членовите на семејството и пријателите, односно ставала вештачки нокот. Само неколку дена подоцна, кога кожата на нокотот станала црна, студентката им кажала за својот проблем на родителите и побарала помош од лекар.

Кога ја дознала дијагнозата, Кортни била потполно шокирана. Никогаш не помислила дека грицкањето на ноктите може да предизвика рак, изјавила 20-годишната студентка по психологија. По три неуспешни обиди да го спасат палецот со операции, лекарите, конечно, морале да ѝ го исечат прстот. Ракот веќе се проширил толку многу што се заканувал со опфаќање и на раката.

 

Отсега таа мора редовно да оди на контроли и да ја тестира крвта за да биде сигурна дека болеста не се вратила. Бидејќи лекарите не знаат точно каде се наоѓа ракот на нејзината рака, можно е да ја ампутираат ако меланомот почне повторно да расте.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Девојче роди негово дете, а тој тврди дека самата се оплодила со негова сперма

Објавено пред

Маж од државата Њујорк во Соединетите Американски Држави е обвинет за силување  девојче (11) кое остана бремено, а тој тврди дека таа самата себеси се оплодила со неговата сперма, објави „Мирор“.

Роберт Кронин ја изнесе својата одбрана во полицијата откако девојчето се породи. Според ДНК-тестовите, било утврдено дека Роберт е татко на детето.

Таткото на пет деца изјави дека девојчето забременило со користење парче облека на кое претходно тој се самозадоволувал.

Полицијата во Њујорк го обвини дека имал секс со малолетничка.

Тој не негираше дека е татко на детето, но тврди дека немал секс со малолетничката.

Полицијата не му верува, а девојчето и нејзиното бебе се однесени на безбедно место, каде што се добро згрижени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

(Видео) Најмалку 14 лица загинаа во пожарот кај Керчскиот теснец

Во пожарот кој зафати два брода кои пловеле под знамето на Танзанија кај Керчскиот теснец, во Црното море, загинаа најмалку...

Македонија43 минути

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за Преспанскиот договор со кој ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија12 часа

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е атака врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија14 часа

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија15 часа

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија16 часа

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Македонија17 часа

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени...

Македонија17 часа

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

Со проценета вредност, без ДДВ, од 3.000.000 денари, или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна...

Македонија19 часа

(Видео)„О2 иницијатива“: Оставки, доста ни е од пиар-мерки против загадувањето

„Ова што го прави власта не е борба против загадувањето. Ова се пиар-мерки за намалување на бесот кај граѓаните и...

Македонија19 часа

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија20 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски20 часа

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски21 час

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести21 час

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија21 час

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет22 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија23 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион24 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет24 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Досие