Контакт

Забава

Ален Делон денес наполни 86 години

Објавено пред

Познатиот француски актер Ален Делон го прославува својот 86-ти роденден овој понеделник, 8 ноември.

Малку се знае за сегашниот живот на секс-симболот од 1960 до 1980. Француските медиуми пишуваат дека Делон во последните години живее во својата вила во Швајцарија.

Актерот го поминува времето сам, опкружен со домашни миленици. Во неговата куќа живеат многу животни: кучиња, мачки… Освен тоа, на свој трошок отворил неколку прифатилишта за бездомни животни.

Таквата љубов кон животните Ален ја објаснува со тоа што во младоста чувал женка доберман и во една пригода ја удрил бидејќи била виновна за нешто, а потоа видел солзи во нејзините очи. По ова, тој почнал да се однесува кон животните со посебна нежност.

Во 2019 година Делон претрпе два мозочни удара. Во јули годинава во интерву за „ТВ5 Монд“ изјави дека се чувствува добро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ди Каприо ја продаде вилата во Малибу

Објавено пред

Леонардо ди Каприо ја продаде својата вила на плажа во Малибу за 10,3 милиони долари.

Оскаровецот го продаде имотот свртен кон океанот за 300.000 долари над првично објавената цена, пишува „ТМЗ“, и додава дека тој го купи за 1,6 милиони долари во 1998 година.

Двокатниот објект има три спални соби и две бањи. Имотот, исто така, може да се пофали со платформа која гледа на водата, како и луксузна кујна и приватна патека за автомобили.

Ди Каприо (47) всушност поседува два дополнителни имоти во богатиот град. Неговото имотно портфолио се шпекулира дека вреди повеќе од 250 милиони долари.

Холивудската икона има куќи во Палм Спрингс, Њујорк и на приватен остров во близина на брегот на Белизе.

Но, и покрај славата и успехот што го стекна со текот на годините, Ди Каприо претходно призна дека не ужива во сè што доаѓа со славата. Тој во повеќе наврати истакна дека сака да работи во филмскиот бизнис, иако не копнее за слава.

Сепак, Ди Каприо – кој е една од најдобро платените ѕвезди во филмската индустрија – знае дека интересот и шпекулациите што го опкружуваат се само дел од неговата работа.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Блескај како дијамант: Барбадос ја прогласи Ријана за национален херој

Објавено пред

Барбадос ја прогласи пејачката Ријана за национален херој на прославата на републиката во нејзиниот роден град Бриџтаун.

Премиерката Миа Мотли најави дека на 33-годишната музичка ѕвезда ќе ѝ биде доделена честа Националниот херој на Барбадос, а ваквата најава беше дочекана со бурни овации.

Ријана потоа ја повикаа да застане пред публиката заедно со премиерката Мотли.

„Продолжи да сјаеш како дијамант и да ѝ носиш чест на твојата нација со твоите дела, со твоите постапки“, ѝ рече Мотли на Ријана, алудирајќи на нејзиниот хит Diamonds кој беше на врвот на топ листите во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Серена Вилијамс и ќерката позираат во исти фустани

Објавено пред

Серена Вилијамс позира за фотосесија со својата мини-јас Алексис Олимпија Охенијан Џуниор.

На видето што го сподели на Инстаграм, тениската професионалка (40) и нејзината четиригодишна ќерка, двете облечени во исти фустани со боја на мандарина, се вртат пред да ја направат истата поза.

На нозете имаат црвено-портокалово-сини патики со бели врвки.

Вилијамс не ја опиша објавата, но многу нејзини познати пријатели и фанови ги коментираа фотографиите, меѓу нив и Патрик Муратоглу, тренер на 23-кратната победничка на Грен слем турнири, кој напиша: „Изгледа среќата започнува со О…“, алудирајќи на малата Олимпија.

Иако не беше прикажан на видеото, нејзиниот сопруг Алексис Охенијан, ко-основачот на „Редит“ со кој Вилијамс ја има ќерката, неодамна одбележа важна пресвртница за парот.

Двојката ја прослави четвртата годишнина од бракот на 16 ноември.

„Пред 4 години ме направи најсреќниот човек на светот и нашето мало семејство ме прави да се чувствувам поблагодарна секој ден. 16 ноември секогаш ќе биде многу посебен ден за нашата семејна годишнина. Среќна годишнина @serenawilliams“, напиша тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Директорот на „Модерна“: Постојните вакцини помалку ефикасни против новиот сој „омикрон“

Извршниот директор на фармацевтската компанија „Модерна“, Стефан Бансел изјави дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат исто...

Македонија54 минути

Бугарските власти ќе ги презентираат резултатите од инспекцијата на автопатот по трагичната несреќа на „Струма“

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова нареди увид на патната делница меѓу Драгичево и Горна Дикања откако беа...

Македонија13 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија15 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија16 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија19 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија20 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија20 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа21 час

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија23 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа24 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија3 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија3 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија3 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Досие