Контакт

Забава

Ана Брнабиќ: Бебето ни го промени животот, партнерката ми е најголемиот критичар

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, истакна дека пристигнувањето на бебето целосно им го променило животот на неа и на нејзината партнерка Милица Ѓурѓиќ и дека ќе ја прослави Новата година само со нив двајца. Меѓу другото, таа вели дека е горда што е во тимот на српскиот претседател и лидер на напредњаците Александар Вучиќ, од кого учи секој ден.

„Сè се смени, сè е поинаку. Тоа е најголемата радост што ми се случи во мојот живот“, рече премиерката Брнабиќ во интервју за „Курир“ за пристигнувањето на бебето во заедничкиот дом, каде што живее со партнерката.

Таа со нетрпение ја очекува новогодишната ноќ, бидејќи вели дека ќе ја помине со семејството.

„Ќе бидам дома. Ова е прва Нова година на Игор, имаме елка и подароци и многу се радувам што ќе бидеме заедно“, вели Брнабиќ.

На прашањето колку зборува за политиката со својата партнерка, таа вели дека Милица е нејзиниот најголем критичар.

„Таа е мојот најжесток критичар. Многу е искрена и директна, што ми помага да останам со двете нозе на земја. Ѝ недостасува нашиот претходен живот и јас сум неизмерно благодарна за нејзината лична жртва што ја направи откако влегов во политиката, поради што изгубивме огромен дел од нашата приватност“, истакнува таа.

Премиерката е толку зафатена што речиси нема слободно време, а и кога го има главно го поминува со семејството и пријателите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Почина Тери Џонс, основачот на „Монти Пајтон“

Објавено пред

Тери Џонс, ѕвездата и основач на „Монти Пајтон“, почина на 78-годишна возраст, објави неговиот агент.

Зад Џонс останале сопругата Ана Садерстри и децата Сали (46), Бил (44) и Сири (10). Веста беше потврдена и од неговото семејство, објавувајќи дека со него биле до последен момент.

Пред неколку години на комичарот му била дијагностицирана деменција, објави неговиот син во 2016 година, но со текот на времето неговата болест се влошувала.

Џонс беше еден од основачите на легендарната група „Монти Пајтон“, а освен како актер работеше и како сценарист, продуцент, режисер, историчар, поет и автор на книги.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Тригодишно момче со натпросечна интелигенција e најмладиот член на „Мeнса“

Објавено пред

Тригодишно момче од Малезија, кое живее во Велика Британија, стана најмладиот член на „Менса“ во историјата на оваа земја.

Мухамед Хариз Наџим беше поканет во оваа организација по состанок со психолог бидејќи на Бине-Симоновиот тест за интелигенција постигнал коефициент од 142.

„Браво за Мухамед и за добивањето на поканата. Очигледно станува збор за многу бистро дете и ние сме радосни што влезе во ‘Менса’“, рече извршниот директор на таа организација во Британија, Џон Стивенеџ.

За да се стане член на британската „Менса“, потребен е коефициент на интелигенција каков што имаат само два процента од населението, стои на интерент-страницата на оваа организација.

Тестови под надзор обично се прават за деца над 10 и пол години. За деца помали од 10 години назначен е психолог, кој треба да го утврди коефициентот на интелигенција. Тестовите се своевиден од колаж на прашања од областа на математиката, меморијата и логичкото размислување.

Мајката на Хариз, Нур Анира Асикин, која е инженер, живее во англискиот град Дурам и изјавила дека нејзиното семејство знаело оти Мухамед е посебно момче уште пред да влезе во „Менса“.

Иако за него вели дека е мини мозочна кутија, мајка муи сепак истакнува и дека Мухамед ги сака истите работи како сите деца на негова возраст.

„Тој е типично тригодишно дете. Сака да црта и да разгледува сликовници, сè што е поврзано со креирање или уметност. Најмногу обожава да си игра со лего-коцки“, објаснила Асикин.

Прикажи повеќе...

Забава

Ози Озборн откри дека боледува од сериозна болест

Објавено пред

Познатиот музичар Ози Озборн (71) во интервју за „Добро утро, Америка“ зборуваше за своето здравје и откри дека страда од Паркинсонова болест, која му била дијагностицирана во февруари 2019 година.

Тој истакна дека изминатиов период бил тежок за целото семејство.

„Откако ја одработив новогодишната ноќ (2019), претрпев сериозен пад. Морав да одам на операција на вратот за време на која ми беа оштетени одредени нерви“, рече легендарниот рокер.

За време на интервјуто, на кое присуствуваше и неговата сопруга Шерон, тој откри дека боледува од Паркинсонова болест тип 2, пренесува британски „Метро“.

„Имате добар ден, па добар ден, а потоа многу, многу лош ден“, објасни неговата сопруга Шерон.

По повредата, Ози ги откажал настапите и светската турнеја и се посветил на лекувањето.

Ова е првпат Ози да потврди дека има болест за која долго се нагаѓаше. Тој додаде дека не знае да чува тајни и затоа решил да зборува отворено за сè.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која дел од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 час

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија2 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија2 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет2 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет3 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет3 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион3 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет4 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет6 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет7 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија7 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура18 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет19 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт20 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет20 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион23 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет1 ден

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија1 ден

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Досие