Контакт

Забава

Бил Гејтс по разводот: Сам сум во вила со 18 бањи, децата ги нема, Мелинда го зеде кучето

Објавено пред

Бизнисменот и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, зборуваше за приватните детали од бракот и разводот со поранешната сопруга Мелинда.

dobivaj vesti na viber

„Секој брак, како што децата си заминуваат од дома, минува низ транзиција. Мојот, за жал, помина низ оваа транзиција наречена развод. Но од моја гледна точка, тоа беше одличен брак. Јас не би го менувал. Не би се одлучил да се оженам за некоја друга“, изјави Гејтс во интервју за „Сандеј Тајмс“. Тврди дека најтешко му било кога децата си заминале од дома. И најмладата ќерка отишла на факултет и сега нивната вила во Сиетл со 18 бањи е празна.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bill Gates (@thisisbillgates)

„Ја имам оваа прекрасна куќа која е погодна за големи дискусии. Но, најчесто ми изгледа преголема. Јас сум само мала личност“, вели Гејтс.

„Ми недостигаат нередот и вревата. Не се занимавам премногу со домашни работи, но во нормални денови секогаш ги миев садовите бидејќи бев добар во тоа, а едно од децата ми помагаше“, додава тој. Тој раскажа и каков однос има со Мелинда по разводот. Бил вели дека е среќен што сè уште може да работи со неа и понекогаш се гледаат.

„Имаме важна, сложена, блиска врска во која решивме да работиме заедно. И многу сум среќен што почнавме да работиме заедно. Заедно ја изградивме Фондацијата. И имаме три неверојатни деца“, раскажува тој.

„Тагувам на ист начин како и таа. Да. Знаете, растевме заедно. Кога се оженив, ‘Мајкрософт’ беше голема работа. Но, јас бев млад 38-годишник, а таа зрела 28-годишна жена… Тоа е повеќе од половина од мојот возрасен живот. Направивме многу заедно“, додава тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bill Gates (@thisisbillgates)

Бил признава дека прилично лесно се договорил со Мелинда за распределба на имотот и парите.

„Таа го доби кучето. Ме уби за него. Се шегувам. Светот треба да знае колку сум малтретиран. Не, се шегувам. Не бевме злобни еден кон друг”, вели Гејтс.

За потсетување, Бил и Мелинда Гејтс објавија дека се разведуваат на почетокот на мај минатата година. Во брак беа 27 години. Тие се запознале во доцните 80-ти, кога Мелинда се приклучила во фирмата „Мајкрософт“, а се венчале во 1994 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Италијанската свадба на Кортни и Тревис: фотоалбум

Објавено пред

Кортни Кардашјан и Тревис Баркер се венчаа третпат во Портофино, Италија, на раскошна свадбена церемонија во Италија, опкружени со своите најблиски.

dobivaj vesti na viber

„Среќно засекогаш“, напиша поќерката на Баркер покрај фотографијата што ја сподели на „Инстаграм“ во неделата, 22 мај.

Неделникот „Ју-ес викли“ потврди дека реалната ѕвезда (43) и тапанарот на „Блинк-182“ (46) пристигнале во Портофино во петокот, 20 мај, заедно со своите деца. Кардашјан ги има Мејсон (12), Пенелопе (9) и Рејн (7) со поранешниот сопруг Скот Дисик, а Баркер е татко на Лендон (18), Алабама (16) и ја има и поќерката Атијана (23) од бракот со поранешната сопруга Шана Моклер.

Покрај нивното мешано потомство, присуствуваа и членови на познатото семејство на реалната ѕвезда и основачка на веб-страницата што промовира модерно и здраво живеење „Пош“. Меѓу гостите беа и Крис Џенер, Ким Кардашјан, Клое Кардашјан, Кендал Џенер, Кајли Џенер и Кори Гембл.

Тревис ја побара за жена Кајли во октомври 2021 година по речиси една година врска.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Најголеми трансформации на актери, од Џесика Бел до Џаред Лето

Објавено пред

Некои од големите ѕвезди во Холивуд кои се појавуваат во телевизиски серии и филмови постои шанса да не ги препознаете.

dobivaj vesti na viber

Џесика Бел неодамна глумеше во „Кенди“, серија на „Хулу“ базирана на вистинска приказна за домаќинка убиец Кенди Монтгомери и нејзината жртва Бети Гор. Со кратка кадрава перика, големи очила и типична мода од 80-тите, Бел е речиси непрепознатлива како актерка која глумеше во хит-серијата на „Нетфликс“, „Грешникот“.

Џаред Лето – „Куќата Гучи“


Џаред Лето е речиси непрепознатлив како Паоло, син на Алдо Гучи и внук на основачот на модната империја Гучи во драмата на Ридли Скот од 2021 година „Куќата Гучи“.

Не сите беа задоволни со конечниот изглед – според „Асошиејтед прес“, Патриција Гучи, правнука на Гучио Гучи, го осуди сетот фотографии кои откриваат „несредената коса и сомотскиот костум во боја на јоргован“ на Оскаровецот како Паоло. „Ужасно, ужасно“, рече таа. „Се уште се чувствувам навредено.

Шарлиз Терон – „Чудовиште“

Друга трансформација наградена со „Оскар“ беше онаа на Шарлиз Терон во крими-драмата „Чудовиште“ од 2003 година, кога таа ја портретираше Ајлин Вуорнос, сериски убиец.

Веѓите на Терон беа избелени и делумно избричени, а таа беше покриена со полутрајно мастило за тетоважи за да ја направи нејзината кожа да изгледа стара. Таа се здебели 14 килограми за филмот.

Кристијан Бејл – „Машинист“

Во овој филм од 2004 година, Кристијан Бејл го игра Тревор Резник, машинист со тешка несоница. Бејл мораше драстично да ја намали тежината од 78 на 49 килограми.

За да ги намали килограмите, актерот (најпознат по улогите во „Мрачниот витез“ и „Американски психо“) беше на драконска диета речиси четири месеци – една конзерва туна и едно јаболко дневно.

Прикажи повеќе...

Забава

Добар почеток за „Даунтон опатија: Нова ера“ на благајните

Објавено пред

Семејството Кроли сè уште го има кралскиот допир на киноблагајните.

dobivaj vesti na viber

Downton Abbey: A New Era („Даунтон опатија: Нова ера“) – второ филмско продолжение на популарната британска драмска серија – заработи 16 милиони долари од речиси 3.800 киносали во Северна Америка на своето домашно деби.

Иако помалку од првичните прогнози, ова означува охрабрувачки почеток во време кога повозрасната публика е селективна за одење во кино.

Постоеше разбирлива загриженост за филмот во поглед на комерцијалните перспективи, а не затоа што долгогодишните фанови на серијата беа уморни од проголтување на интригите во палатата во ТВ-серијата.

Освен „Куќата Гучи“ и новиот филм за Џејмс Бонд, „Не е време за умирање“, многу филмови од ерата на пандемијата наменети за повозрасна публика (како што се римејкот на „Приказна од западната страна“ на Стивен Спилберг и спортската драма со Вил Смит, „Кралот Ричард“) се бореа да продадат билети и покрај позитивните рецензии.

Значи, не е мал подвиг што речиси 50 отсто од луѓето што купиле билети за Downton Abbey: A New Era – приказна со чувство на добра забава, сместена во познат серијал – се на возраст од 55 години и повеќе.

Продажбите на билети го доведоа „Даунтон“ на второто место, но не беа доволни да го симнат од тронот Дизниевиот „Доктор Стрејнџ во мултиверзумот на лудилото“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа3 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет3 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет4 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа4 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа4 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа4 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Џозеф Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет14 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија19 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа20 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа1 ден

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ2 дена

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...