Контакт

Забава

Би-би-си пишува за групната фотографија на потенцијални оскаровци

Објавено пред

Холивудските ѕвезди во понеделникот беа наострени и спремни за традиционалниот оскаровски ручек, пренесува британски Би-би-си, а нивниот репортер Стивен Мекинтош пишува за неколку интересни работи што ги забележал на групната фотографија.

Како и секоја година, така и оваа, номинираните во сите категории се собраа на пријателско дружење и пријатен оброк. И на настанот не се канат само познати актери туку и номинирани кинематографери, тон-мајстори, костимографи и сите други вклучени во правење на филмовите.

Врвот на овој настан, секако, е голема групна фотографија за која позираат сите 162 номинирани.

А репортерот на британскиот јавен сервис „ја извлекол лупата и забележал неколку чудни и дискутабилни модни комбинации или избор на облека кај некои од присутните“.

Еве што забележал Стивен Мекинтош од Би-би-си:

Костумот на Квентин Тарантино веројатно останал на хемиско чистење

Барем да можеме да претпоставиме зошто се појави во црно-жолта маица за куглање додека останатите поканети носеа поформална облека.“

Деветтиот филм на овој режисер, „Беше еднаш во Холивуд“, има голем број номинации, вклучувајќи ја и онаа за Тарантино во категоријата најдобар режисер.

За групната фотографија тој стоеше позади актерот Леонардо Дикаприо, но уште едно познато лице беше веднаш до него.

Од левата страна на Квентин е Роберт де Ниро – а овие двајца се повторно заедно по повеќе од две децении кога работеа заедно на филмот „Џеки Браун“ во 1997 година.

Оваа година, Де Ниро беше потенцијален кандидат за улогата во филмот „Ирецот“. Иако не е номиниран за најдобар актер, тој присуствуваше како продуцент на филмот.

 

Овој пар личи како од замрзнато кралство

Ако сте меѓу бројните лица кои ги излуде до бесвест песната Let It Go (Пушти, нека оди) од филмот „Замрзнато кралство“, можеби ќе сакате да го прескокнете овој дел.“

Бидејќи она што кантавторскиот пар Кристен Андерсон-Лопез и Роберт Лопез не „пушта да замине“ е еден другиот. Дуото е номинирано за најдобра оригинална песна „Into The Unknown” за филмот Замрзнато кралство 2. Парот Лопез делуваат подеднакво вљубени еден во друг како и на нивната венчавка во 2003 година.

Бред Пит ужива во мир и тишина

Оваа групна форографија е најверојатно единствениот момент кога номинираниот за најдобра споредна улога можел малку да одмори.

На Пит наводно му барале селфиња повеќе од  кој било друг на ручекот. А еве зошто – тој е топ-ѕвезда на Холивуд со враќање во голем стил во оваа сезона на делење награди, по неколку тешки години во приватниот живот.

Тој веќе освои награда на Златните глобуси и на Асоцијацијата на филмски актери (САГ) за најдобра споредна улога во „Беше еднаш во Холивуд“.

 

Овој човек навистина сака да добие Оскар

Толку многу што се помоли во себе во текот на свеченоста што се одржа во понеделникот.

Ив Пиат можеби звучи како име на новиот парфем на Сен Лоран, но во случајов говориме за режисер н афилмот  „Фудбалкси клуб Нефта“, кој е номиниран за најдобар краткометражен игран филм.

Пиат ја освежи овогодишната групна фотографија, заземајќи место покрај статуетката Оскар со споени дланки како на молитва. Можеби со ова му се заблагодарува на Господ што е толку близу до Шарлин Терон, која стои веднаш пред него.

 

Скарлет Јохансон побегна од карфиолот

Ако некој навистина требаше да се појави на овогодишната групна фотографија тоа е Скарлет Јохансон бидејќи има две номинации.

За две различни улоги што ги имаше минатата година – „Приказна за брак“ и „Зајакот Џоџо“ – номинирана е за најдобра главна актерка и најдобра споредна актерка.

Но Би-би-си не ја обвинува што го прескокнала ручекот. Имено, оброкот се состоел од веганско сирење и салата од цвекло и цитрус како мезе, а главно јадење – маитаки печурки со зимски тиквички, карфиол и забранет црн ориз.

Таа не е единствената личност којашто клинка „Не одам“ на фејсбук-страницата на овој настан. Јоакин Феникс, Ентони Хопкинс, Антонио Бандерас, Адам Драјвер, Саоарс Ронан и Марго Роби не дојдоа.

 

Костимографите носеа импресивни дизајнирани облеки

Номинираните за најдобар костим или костимографија имаат предност ког астанува збор за облекување за свечени настани.

За оскаровскиот ручек, Сенди Пауел во потполност ја искористи светложолтата ткаенина што ѝ преостана од работата на филмот „Ирецот“. Пауел има работено со Мартин Скорсезе на неколку претходни филмови – Авијатичар, Иго, Затворен остров и Волкот од Вол Стрит.

Тука позира со Кети Бејтс, која е номинирана за надобра актерка и која носи очила за сонце за да нè потсети колку е убаво времето во Холивуд.

Двете најголеми актерски надежи на Обединетото Кралство оваа година го разведрија морето сиви костуми и досадни вратоврски.

Флоренс Пју, ѕвезда на филмот „Мали жени“, номинирана е за најдобра споредна улога и изгледаше едноставно, како по дома, стоејќи покрај холивудските ѕвезди во преубав портокалов фустан.

А ѕвездата на филмот Харијет, актерката Синтија Ериво, носеше дречливо зелена јакна што се согласуваше со нејзините зелени очила за сонце.

Таа упеа да одолее на искушението да стави зајачки уши позади Рене Зелвегер, која речиси сосема сигурно ќе победи во категоријата најдобра актерка за улогата Џуди Гарланд

 

 

 

 

Лора Дерн зеде слободен ден

Секоја година актерката Лора Дерн е задолжена за распоредување на луѓето во текот на заедничкото фотографирање.

Но оваа година дојде до мал конфликт на интереси, затоа што е една од номинираните.

Наместо да се занимава со мултитаскинг, оваа година Дерн реши да земе мал одмор.

„Се извинувам што годинава нема да можам да го работам тоа, иако многу сакам“, рече Дерн пред почетокот на ручекот. „Но постои убава причина зошто е така“, додаде таа.

 

Овогодишната фотографија изгледа… поинаку?

Првпат настанот оваа година беше преместен од хотелот Беверли Хилтон бидејќи тој се одржа порано од претходните.

Затоа Академијата ја изнајми балската сала Реј Долби во Лос Анџелес, а на истото место ќе се одржи и главната церемонија на 9 февруари.

 

 

 

Забава

Меконахи тврди дека сè уште има хемија помеѓу Пит и Анистон

Објавено пред

Метју Меконахи ги сподели своите размислувања за „сексуалната тензија“ помеѓу Бред Пит и Џенифер Анистон за време на читањето во живо на комедијата „Луди времиња на Рич Хај“ минатиот месец.

Метју Меконахи беше гостин во Watch what happens live (Види што се случува во живо) кога откри дека сè уште има хемија меѓу поранешниот брачен пар. Тој беше запрашан од еден фан дали дали можел да ја почувствува сексуалната тензија меѓу нив.

„Да, да, беше толку опипливо,“ рече Моконахи.

Меконахи го толкуваше ликот на Мајк Дејмон на читањето , додека Пит ја презеде улогата на Бред Хамилтон, а Анистон беше Линда Барет.

Овој проект привлече повеќе од 4 милиони гледачи на Интернет и собра повеќе од 135.000 долари за добротворни организации кои помагаат во борбата против Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Забава

Деџенерис се облече како нејзиниот омилен суперхерој

Објавено пред

Водителката Елен Деџенерис се маскираше во својот омилен суперхерој, медицинска сестра, во чест на работата што ја прават за време на пандемијата.

Елен  (62) ова го стори по повод претстојниот празник, Халовин (Ноќ на вештерките), кој паѓа в сабота. Таа облече униформа на медицинска сестра, под која има златно лого на супермен и соодветни нараквици.

Со овој потег им оддаде признание на медицинските сестри кои им помагаат на луѓето дијагностицирани со Ковид-19, и истакна  дека медицинските сестри се нејзиниот омилен суперхерој.

Елен ја започна епизодата со најава дека во текот на ноември ток-шоуто ќе ги истакне луѓето од првите редови и сите други кои биле од суштинско значење за справување со пандемијата.

Во текот на ноември, месецот на изразување благодарност, „Елен“ ќе ги изненади суперхероите од реалниот живот во и надвор од студиото и ќе им возврати со неверојатни подароци што ќе им го променат животот, се вели во соопштението за печатот.

Прикажи повеќе...

Забава

Стинг подготвува нов албум, компилација од дуети

Објавено пред

Легендарниот Стинг ќе состави низа соработки со текот на годините во новиот албум „Дуети“, кој треба да излезе на 27 ноември.

Сетот од 17 песни содржи претходно објавени нумери, како It’s Probably Me со Ерик Клептон, Desert Rose со Чеб Мами, Don’t Make Me Wait со Шеги, Whenever I Say Your Name со Мери Bеј Ближ, Fragile со Хулио Иглесијас и My Funny Valentine со Херби Хенкок.

Компилацијата ќе содржи и понови нумери, како Little Something со Мелоди Гардот и September, која Стинг ја сними со славниот италијански пејач Зукеро.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија15 минути

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион22 минути

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет2 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет16 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија16 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет16 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет18 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија18 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион18 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија20 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија22 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија23 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија1 ден

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион1 ден

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија1 ден

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно1 ден

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа1 ден

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа1 ден

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Досие