Контакт

Забава

Видеоиграта „Супер Марио 64“ се продаде за рекордни 1,5 милиони долари на аукција

Објавено пред

Неотворена копија на „Супер Марио 64“ беше продадена на аукција за неверојатни 1,56 милиони долари, со што беше надмината претходната рекордна сума за една видеоигра, поставена само два дена порано.

Запечатената копија на играта беше купена во неделата преку аукциската куќа во „Херитиџ аукшнс“.

Дискетата од 1996 година излезе истиот ден како и конзолата „Нинтендо 64“ и се смета за еден од највлијателните рани 3Д платформери.

Аукциската куќа соопшти дека имало „помалку од пет“ примероци во толку добра состојба.

Продажбата претрка уште еден рекордер, оригинална дискета „Легендата на Зелда“ (Legend of Zelda), поставен само два дена претходно. Оригиналната нинтендо-дискета на оваа игра се продаде за 870.000 долари во петокот, за кратко да стане најскапа игра во светот.

Ниту една од двете игри не беше купена поради нивната реткост – Нинтендо ги објави двете верзии за својата конзола Nintendo Switch.

Наместо тоа, тие имаат вредност како физички меморабили, на ист начин како и ретките колекционерски картички.

Забава

Актерот Дитер Брамер почина на 45-годишна возраст

Објавено пред

Австралискиот актер Дитер Брамер, најпознат по улогата на Шејн Пeриш во ТВ-серијата „Дома и далеку“ (Home And Away), почина на 45-годишна возраст.

Брамер беше пронајден мртов во една куќа во Сиднеј во саботата од полицијата на Нов Јужен Велс, која реагираше на повик за социјална помош.

Полицијата соопшти дека неговата смрт не се третира како сомнителна.

Во изјавата во понеделникот, семејството на Брамер наведе: „Го изгубивме нашиот убав, талентиран, смешен, комплициран и сакан Дитер. „Неговата смрт остави огромна празнина во нашите животи, и нашиот свет никогаш нема да биде ист“, додаде тој.

„Нашите мисли се со сите вас кои го познававте, го сакавте или работевте со него низ годините.“

Брамер стекна голема популарност во текот на 90-тите години со австралиската ТВ-драма серија “Дома и далеку“, во која глумеше во периодот меѓу 1992 и 1996 година.

ТВ-мрежата Seven Network, која ја емитува серијата, соопшти дека се длабоко натажени од веста.

„Дитер беше многу сакан член на актерската екипа на Home and Away и беше прославен од австралиската и меѓународната публика“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Забава

Хенри Голдинг се чувствува како аутсајдер во Холивуд

Објавено пред

34-годишниот актер кој се прослави со „Лудо богати Азијци“ (Crazy Rich Asians ), а се појави во филмови меѓу кои „Едноставен фаворит“, „Минатиот Божиќ“, „Џентлмен“, „Змиски очи“ и други, призна дека било прилично тешко да го најде своето место во филмската индустрија.

Тој за Inverse.com рече: „Јас сум секогаш аутсајдер. И сега се чувствувам како аутсајдер. Не бев доволно Азиец за ‘Луди богати Азијци’. Не сум доволно бел за ‘Змиски очи’. Луѓето можат да кажат што сакаат и можат да имаат минијатурен поглед на светот. Но, ние сме глобални “.

Голдинг рече дека може да се поистовети со кинеско-канадскиот актер Симу Лиу, кој се соочи со противење откако ја доби главната улога во Марвеловиот Shang-Chiu.

Тој објасни: „Тоа се глупости. Играме ликови, а не нивното потекло. Глупаво е сè уште да водиме такви разговори кога се бориме за нешто многу поголемо. Навистина е токсично.“

„Треба меѓусебно да се подигаме и да навиваме за успехот на сите. Не само на неколкумина затоа што имале среќа да пораснат на одредено место.“

Прикажи повеќе...

Забава

Мет Дејмон првпат по 25 години пишува филм со Бен Афлек

Објавено пред

Мет Дејмон проговори за нов зеднички проект со Бен Афлек за првпат по 25 години, откривајќи дека двајцата напишале сценарио за нов филм.

Мет и Бен, кои всушност се добри пријатели, работеа на сценариото за „Последниот двобој“ (The Last Duel) со Никол Холофсенер, по сценариото што го напишаа заедно oд нивниот револувионерен филм „Добриот Вил Хантинг“ (Good Will Hunting) во 1997 година.

Говорејќи во емисијата „Тунајт шоу“, Мет рече: „Ова е прв филм што сме го напишале за 25 години или нешто повеќе, и пишувавме со една одлична авторка по име Никол Холофсенер. Проектот го гледавме како приказна за перспектива, и затоа Бен и јас напишавме машката, а Никол ја напиша женската перспектива.“

Прикажи повеќе...

Најново

Европа16 минути

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт2 часа

Георгиевски избори пласман во полу-финалето на ОИ

Дејан Георгиевски избори пласман во полу-финалето на Олимписките игри. Македонскиот репрезентативец во таекводно, забележа победа над Сејду Гбане од Брегот...

Македонија2 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет13 часа

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа13 часа

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа13 часа

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа14 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион15 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија20 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија21 час

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија22 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија23 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија23 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа24 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија1 ден

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет1 ден

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија1 ден

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија2 дена

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион2 дена

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Досие