Контакт

Забава

(Видео) Бигл, кој свири на клавир и пее, стана интернет-ѕвезда со 4,2 милиони прегледи

Објавено пред

Бади Меркјури е името на кучето кое стана интернет-ѕвезда свирејќи на клавир.

Видеата од Бади, кои беа споделени на „Јутуб“, освоија милиони луѓе во светот.

По видео што е прегледано над 4,2 милиони пати, Бади доби голем број следбеници на мрежата и во моментот го следат 66 илјади корисници на „Јутуб“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Мачка одела со планинари до врвот на планина во Швајцарија

Објавено пред

Храбрата мачка наводно исчезнала пред неколку дена, но всушност третпат се упатила кон врвот на планината и на ист начин ги следела претходните групи планинари.

Двајца млади планинари, Сирил и Ерик Рорер, се искачувале кон врвот на завеаната планина Бритсен во Швајцарија кога на надморска височина од речиси 1.200 метри слушнале мјаукање и сфатиле дека има една изгубена мачка.

Изгледало дека залутала и случајно завршила на снежните падини на планината, пишува „Дејли мејл“. Сирил и Ерик подоцна дознале дека мачката исчезнала пред неколку дена и дека ова е третпат да се упати кон врвот на планината следејќи ги претходните групи планинари на ист начин.

„Беше 4.30 часот наутро, достигнавме 1.200 метри надморска височина, кога слушнавме мјаукање од шумата. Видовме исплашена и збунета мачка, која ни се придружи и се искачи со нас на врвот од 3.000 метри“, рекоа младите планинари.

„Таа трепереше, а шепите ѝ крвавеа од одење по тврдиот и заледен снег. Одлучивме да ја земеме со нас. Честопати ја носевме во рацете кога ќе забележавме дека е премногу истоштена за да продолжи да оди по угорницата“.

Друга група планинари, кои ги престигнале на искачувањето кон врвот, ја вратиле во низините и им ја предале на сопствениците.

„Подоцна дознавме дека таа исчезнала пред четири дена и ги следела другите планинари до самиот врв. Значи, таа го достигнала врвот три пати!“, рече Сирил додавајќи дека животните се многу пожилави од луѓето и никогаш не се предаваат и покрај болката.

Прикажи повеќе...

Забава

Луцифер се враќа за второто полувреме на петтата сезона

Објавено пред

Луцифер ќе се врати во мај за втората половина на Сезона 5, како што најави стриминг-платформата „Нетфликс“ на официјаланиот твитер на серијата, соопштувајќи го датумот на премиерата.

„Знаеме дека повеќе епизоди се она што навистина ги посакувате. Сезоната 5Б пристигнува на Нетфликс на 28-ми мај “, сподели неодамна официјалниот Твитер на „Луцифер Нетфликс“.

Серијата, која првично се емитуваше на „Фокс“ три сезони пред да дојде во „Нетфликс“, се фокусира околу ликот на Луцифер Морнингстар (Том Елис) на кој му е здосадено да биде Крал на Пеколот и го напушта својот трон и неговото кралство за да ги открие убавините на Лос Анџелес , каде води свој ноќен клуб а во исто време соработува со тамошната полиција во борбата против криминалот, каде ѝ помага на детективката Клои Декер (Лорен Герман).

Во петтата сезона влоговите се поголеми од кога било. Ќе cе се откријат тајни, саканите ликови ќе умрат и конечно ќе следува расплет.

Луцифер се врати за првото полувреме на петтата сезона во август и ќе заврши со претстојната шеста сезона, откако Елис потпиша договор за враќање како титуларен лик уште во мај 2020 година.

Луцифер е доста добро доловен од страна на Том Елис, кој донесе свежина во веќе постоечките серии во етерот.

Прикажи повеќе...

Забава

Роденден без принцот Филип: Кралицата Елизабета наполни 95 години

Објавено пред

Кралицата Елизабета Втора денес наполни 95 години, помалку од две недели откако почина нејзиниот сопруг, принцот Филип, со кого беше во брак 73 години.

Загубата на кралицата беше потенцирана на погребот во саботата во капелата Сент Џорџ во близина на замокот Виндзор, каде што ликот на вдовица во црно која седи сама, беше всушност вовед во следната осамена фаза од нејзиното владеење.

Засега, монархот со најдолг стаж во британската историја продолжува да владее. Но, тоа ќе го стори без Филип, човекот за кого кралицата велеше дека ѝ дава сила и е извор на емоционална поддршка во нејзината често осамена работа.

Премиерот Борис Џонсон ѝ испрати срдечна честитка со искрени желби на нејзиниот роденден. „Отсекогаш и највеќе ѝ се одушевував на нејзиното височество и на нејзината служба кон оваа земја и Комонвелтот. Јас сум горд што сум нејзин премиер“, напиша тој на Твитер.

Елизабета беше официјално крунисана на 2 јуни 1953 година на 25-годишна возраст, откако нејзиниот татко Џорџ Шести почина ненадејно во 1952 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија3 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија4 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија5 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија6 часа

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ7 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија8 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија8 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија9 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион10 часа

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ11 час

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет11 час

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет11 час

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ22 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија23 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија23 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт24 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија1 ден

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија1 ден

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Досие