Контакт

Забава

(Видео) Околу 3.000 велосипедисти возеа голи низ Филаделфија

Објавено пред

Околу 3.000 велосипедисти учествуваа на годинешното голо возење низ Филаделфија (Philly Naked Bike Ride), информираат организаторите на манифестацијата која промовира позитивен пристап кон човековото тело.

Велосипедистите се собраа во еден парк во Филаделфија каде се соблекоа и оттука почнаа со возењето низ улиците во Филаделфија.

Дел од нив беа сосема голи, додека други возеа облечени само во долна облека или прекриени со боја по телото.

Голото возење се организира за да се промовира позитивна слика за телото, но и како порака за безбедноста на велосипедистите во сообраќајот и протест поради зависноста од фосилните горива.

Орен Рот-Ајзенберг кој учествува секоја година на манифестацијата вели дека таа за него е како Божик и е најсреќниот ден во годината.

„Тоа е пресек помеѓу најсреќниот ден и најважните нешта“, изјави тој.

Мелани и Џејмс О’Kонор кои меѓусебно ги обоија своите тела учествуваат на возењето по седми пат.

Тие се сретнале во 2012 година на овој настан и оттогаш се заедно.

„Го цртав кога се запознавме. Седум години подоцна повторно сме голи“, рече таа.

Настанот претходно традиционално се одржуваше во септември, но веќе е поместен во август бидејќи учесниците се жалеле на студ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Жизел Бундхен го повика светот да се вклучи во глобална медитација 

Објавено пред

Супермоделот Жизел Бундхенч, една од најубавите жени во светот, ги повика своите следачи на социјалните медиуми да се приклучат во глобална медитација за ширење љубов, мир и хармонија среде пандемија на коронавирус.

Атрактивната Бразилка со години е посветен верник во придобивките од редовно практикување трансцедентална медитација, техника за постигнивање внатрешен мир и благосостојба.

Имајќи предвид дека голем дел од светот го чувствува стресот во овие неизвесни времиња како резултат на пандемијата на коронавирус, легендарниот супермодел во саботата навечер преку Фејсбук ги повика луѓето да се приклучат на Глобална медитација.

За да го промовира настанот, сопругата на суперѕвездата на Националната фудбалка лига (НФЛ) Том Брејди, сподели фотографија од себеси во зен поза со прекрасен водопад во позадина.

Прикажи повеќе...

Забава

Шоуата мора да продолжат: Музикалите на Лојд Вебер ќе се емитуваат бесплатно

Објавено пред

Фановите на музичкиот театар принудени да останат дома поради пандемијата на коронавирус ќе можат да гледаат неколку од најпопуларните дела на британскопт композитор Ендрју Лојд Вебер бесплатно на Јутјуб секоја недела.

Серијата музикли, насловена The Shows Must Go On! („Шоуaтa мора да продолжaт!“), ќе започне во петок со филмска верзија од 2000 година на Веберовата „Јосип и дречливите бои на неговите сништа“ (Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat)  во кој глумат Дони Осмонд и Џоан Колинс. Ќе биде достапен 48 часа од 18:00 часот (GMТ временска зона).

Иако програмата ќе оди бесплатно на Јутјуб, луѓето ќе бидат охрабрувани да донираат во различни добротворни цели кои ќе бидат посочени на секое видео.

Лојд Вебер светската слава ја постигна со прочуениот мјузикл „Мачки“, кој е еден од најдолго играните мјузикли, на лондонската сцена е изведуван 21 година, а на Бродвеј 18 години.

Тој основаше фондација за помош на уметниците и за развој на уметности. Посебен придонес даде во 2010 година, кога на една аукција продаде слика од Пабло Пикасо од својата приватна колекција, а приходот од 37 милиони фунти го пренасочи за понатамошна работа на својата фондација.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Дали ќе ни помогне сонцето во борбата против коронавирусот?

Објавено пред

Топлите денови пристигнуваат, а температурата, како што е најавата, ќе надмине 20 степени целзиусови. Убавото време исто така ќе ни овозможи да се стекнеме со нови сознанија за коронавирусот, за тоа како реагира на пристигнувањето на пролетта.

Епидемијата на грип обично почнува да опаѓа кон крајот на зимата. Поради тоа е многу легитимно прашањето: Дали и како ќе влијаат сончевите зраци на ширењето на коронавирусот.

Студиите на други видови на коронавирус, од кои некои предизвикуваат вообичаена прелада, навистина укажуваат на нивното сезонско однесување, со достигнување на врвот за време на зимата и исчезнување за време на пролетта.
Истовремено, само мал број на коронавируси може да се пренесат во текот на летото.

Една британска студија на научници од Универзитетскиот колеџ во Лондон, го анализирала коронавирусите HCoV-NL63, HCoV-OC43 и HCoV-229E.Утврдено е дека степенот на инфекцијата на тие видови на коронавирус е највисок во февруари, додека летниот степен на инфекција е многу мал.

И други студии исто така го покажале се сезонското однесување на коронавирусот во умерени климатски услови.

Првиот човек на студијата, Роб Алдриџ, сепак повикува на внимателност.

„Навистина би можеле да искусиме помало ниво на зараза на коронавирусот за време на летото, но може да се врати повторно овој пат ако сè уште има голем дел од популацијата што е ранлива “, истакнува Алдриџ.

Според него, фактот дека станува збор за нов вирус значи дека сè уште не го знаеме неговото точно сезонско однесување и дали ќе се покаже како што е и кај другите видови коронавируси, со оглед на сегашната голема подложност на населението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет6 часа

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Свет7 часа

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар за време на пандемијата

Ирскиот премиер Лео Варадкар, кој инаку е доктор по професија, повторно се пријави за лекарска пракса и ќе работи една...

Македонија12 часа

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно...

Македонија13 часа

Се очекува пикот на коронавирусот, Куманово засега е најкритично

Бројот на заболени од коронавирусот очекувано расте, иако големо изненадување е Куманово, град кој во изминативе 24 часа ја надмина...

Македонија14 часа

Еден пациент почина, 73 новозаболени и тројца излекувани од коронавирус

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, од кои најголемиот број во Куманово. По градови:...

Македонија14 часа

Јованоски: Во Прилеп 33 случаи на коронавирус, во Крушево два

Бројот на лица инфицирани со коронавирусот во општина Прилеп се искачи на 33, откако денеска беа потврдени девет нови случаи,...

Свет16 часа

Сперанца: Кризата ќе заврши само кога ќе се најде вакцината, дотогаш треба да се создадат услови за соживот со вирусот

Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на земјата кога епидемијата на коронавирусот ќе почне да покажува...

Регион16 часа

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп откако е потврдено дека еден 53-годишен маж е позитивен на коронавирус. Авганистанецот...

Македонија17 часа

МТСП: Породилното отсуство се продолжува

Министерството за труд и социјална политика информира дека се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување...

Македонија17 часа

(Видео) Уапсени 12 лица во Куманово поради непочитување на полицискиот час

Во периодот од 21 часот на 03 април, петок, до 07 часот утринава, на подрачјето на Куманово регистрирани се 14...

Свет18 часа

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000...

Свет19 часа

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија1 ден

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион1 ден

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа1 ден

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија1 ден

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински...

Македонија1 ден

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија2 дена

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет2 дена

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Досие