Контакт

Забава

(Видео) По интервенција за спасување на 35 луѓе, пожарникар 7 минути се бореше за животот на мачка

Објавено пред

Руски пожарникар стана инстант миленик на корисниците на социјалните мрежи, откако противпожарната служба објави снимка како со обидува да оживее мачка, која неколку минути претходно ја спасил од страшен пожар.

Во објект од историско значење биле спасени 35 жители и две миленичиња во градот Твер кој се наоѓа на околу 160 километри североисточно од Москва.

Мачката вдишала од густиот чад, додека пожарникарите ги евакуирале жителите од зградата во пламен.

На снимката се гледа како еден од пожарникарите го мие лицето на мачката со вода од бара и го користи неговиот апарат за дишење кој се употребува при вдишување на густ чад од страна на жртвата.

Неговата интервенција дала резултат и за околу седум минути мачката повторно била свесна, иако исцрпена од трагичното искуство.

Пожарникарот Андерј Мејстер за локалните медиуми изјавил дека тој и неговата екипа пронашле маче веднаш откако влегле во стан на третиот кат од зградата во потрага по преживеани.

Забава

(Видео) Мадона откажа настап за да се одмори и сподели видео со ледена бања

Објавено пред

Поп-легендата Мадона откажа уште еден настап во португалската престолнина Лисабон, град кој беше инспирација за нејзиниот најнов албум „Мадам Икс“. Таа го откажува концертот поради болка од „тековни повреди“, изјави во средата промоторот на турнејата.

Промоторот на Everything Is New пушти соопштение на Фејсбук, извинувајќи им се на фановите и им се заблагодари за „добрите желби за закрепнување на Мадона“.

„Искрено жалиме за разочарувањето на фановите поради непредвидените и измени во распоредот што се случија во последна минута,“ гласи објавата на социјалните медиуми.

Концертот во средата навечер беше втор настап кој ѕвездата го откажа од почетокот на нејзината европска турнеја во Лисабон на 12 јануари, каде што живее од средината на 2017 година.

„Жал ми е што морав да откажам вечерва“, напиша 61-годишната поп-ѕвезда на својот Инстаграм во неделата, веднаш по првото откажување на настапот во лисабонскиот Колосеум.

„Но јас мора да го слушам моето тело и да се одморам!“

Мадам Икс (Madame X) е четиринаесеттиот студиски албум на американската пејачка, инспириран од нејзиниот живот во Португалија и културата во земјата и традиционалната музика, вклучувајќи ја и меланхоличната музичка форма фадо.

Во текот на викендот, Мадона сподели видео на кое таа се гледа како користи ледена бања после настап.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Американски стоматолог осуден бидејќи извадил заб возејќи се на ховерборд

Објавено пред

Американскиот стоматолог Сет Локхарт е обвинет за несовесен третман бидејќи му извадил заб на пациент додека се возел на ховерборд. Тој бил обвинет не само за загрозување на животот на друго лице туку и за измама на државата со парични средства.

Триесет и четиригодишниот стоматолог од Енкориџ, Алјаска, бил осуден за сите 46 точки од обвинението изнесено против него, пренесува „Унилад“.

Според главното обвинение, Лохарт му извадил заб на пациент под анестезија додека истовремено се возел на ховерборд. Тој го снимил целиот настан, а потоа и го објавил, што само по себе е престап.

Стоматологот ја испратил снимката од операцијата до своите пријатели шегувајќи се дека на видеото е прикажан нов метод во медицинската грижа. Кога му го извадил забот на пациентот, тој триумфално парадирал на ховербордот низ просторијата смешкајќи се во камерата.

За време на судењето неговиот адвокат се извини во име на клиентот посочувајќи дека ваквото однесување е неприфатливо.

„Кога се согласив да го застапувам, јасно го прекорив и убаво му кажав што мислам за неговите постапки“, изјавил адвокатот.

Покрај ова обвинение, на Локхарт му се судело, меѓу другото, и за проневера на средства обезбедени од државната здравствена организација во Алјаска во висина од 10.000 долари. Се покажало дека стоматологот непотребно барал поскап вид анестетик на штета на граѓаните што плаќаат данок.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

Орландо Блум ќе го позајми гласот за принцот Хари во анимирана комична серија

Објавено пред

Орландо Блум доби улога во новата пародија со наслов „Принцот“, која ќе се фокусира на шестгодишниот принц Џорџ – внукот на Хари и најстарото дете на војводата и војвотката на Кембриџ.

Проектот е инспириран од популарниот инстаграм-профил на американскиот писател и продуцент Гери Џенети, со главен фокус на младиот монарх.

Страницата на Гери на социјалните медиуми е исполнета со спомени од Џорџ како фрла играчки врз своите браќа и сестри – принцезата Шарлот и 20-месечниот принц Луис, неговиот чичко Хари и тетката – војвотката Меган, нивниот осуммесечен син Арчи и други членови на семејството, вклучувајќи ја и бабата на младиот принц, кралицата Елизабета.

Серијата ќе се емитува на претстојниот нов стриминг-сервис на „Ејч-би-о макс“ (HBO Max), а продуцентите не може да дочекаат да видат што ќе донесе Гери на екранот, кој ќе ја напише и продуцира серијата и ќе му го позајми гласот на Џорџ.

На Орландо и Гери со гласовите ќе им се придружат и Иван Раон како принцот Вилијам, Луси Панч како неговата сопруга, војвотката Кетрин, и Кондола Рашад како војвотка од Сасекс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија2 часа

Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет2 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија2 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион2 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет3 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија15 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија20 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија20 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ21 час

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија21 час

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија22 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија23 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија23 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија24 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет24 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет1 ден

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет1 ден

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион1 ден

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Досие