Контакт

Забава

(Видео) Првиот трејлер за „Тркалото на времето“ навестува епска фантазија

Објавено пред

Компанијата „Амазон“ конечно објави целосен трејлер за својата долгогодишна адаптација „Тркало на времето“, базирана на величествената сага на Роберт Џордан.

Љубителите на книгите можат да здивнат, бидејќи се чини дека „Амазон“ не штедел пари за да ја оживее оваа приказна.

Приказната на „Тркалото на времето“ се одвива во огромен свет на фантазија каде што само на одредени жени им е дозволено да пристапат до магијата и нејзините моќи. Серијата ја следи Моирејн (Роузмунд Пајк), членка на Aes Sedai, моќна женска организација.

Серијалот книги Тhe Wheel of Time (WoT) е епска сага за фантазија создадена од американскиот писател Xејмс Оливер Ригни Џуниор. Всушност, авторот ја потпиша под псевдонимот Роберт Џордан и неговата првична проекција беше да произведе шест книги. До денес, насловот опфаќа 14 книги, од кои авторот Роберт Џордан напиша 11 пред да почине. Писателот Брендон Сандерсон потоа го презеде пишувањето на последните три.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Маските не може да ги спречат Џенифер Лопез и Бен Афлфек да си разменат нежности

Објавено пред

Им беа потребни 17 долги години за да ја обноват својата романса и сега кога Џенифер Лопез и Бен Афлек, конечно, го направија тоа, изгледа дека напорно работат за да го надоместат изгубеното време.

Вљубениот пар не се разделува. Минатата недела тие се појавија на филмскиот фестивал во Венеција, а во понеделникот заедно позираа на модниот настан „Мет гала“ во њујоршкиот музеј „Метрополитен“.

Ако некој се сомневаше во нивните искрени љубовни намери, Бенифер целосно ги разубеди со своите необични и спонтани потези.

Имено, медиумите го објавија инстинктивниот потег на Бен со кој ја заштити својата сакана од луд обожавател на аеродромот „Марко Поло“ во Венеција по враќањето од филмскиот фестивал. Обожавателот премногу ѝ се доближил на Џенифер обидувајќи се да ја допре и да направи селфи со неа, но Бен реагирал бргу и го спречил.

Инстинктивниот потег да ја заштити својата сакана многу корисници на социјалните мрежи го опишаа како романтичен и чист доказ дека Бен навистина ја сака својата девојка.

Сепак, последниот потег на Бенифер кога се појавија заедно на „Мет гала“ збуни многумина. Бен и Џенифер излегоа одделно на црвениот тепих, а потоа, по средбата пред камера во затворен простор, одлучија да си разменат нежности – со заштитни маски на лицата. Тие се гушнаа, а потоа се бакнаа преку маските, што одговараа на нивната облека.

Многумина го прогласија овој чин пред камерата за најимпресивен момент на модниот настан. „Сликата вреди илјада зборови“, пишува во веб-изданието на „Вог“.

Прикажи повеќе...

Забава

Вкусен и лесен рецепт за стек

Објавено пред

Еден добар стек има посебно место на гурманскиот пиедестал. Одвреме-навреме можете слободно да си дозволите едно такво сериозно парче месо.

За среќа, сезоната на бикини заврши, доаѓа време од годината кога неколку килограми вишок нема многу да ви пречат. Ова не е рецепт за секој ден. Но, тие што го пробале ова јадење, особено оние што не се плашат од калории, велат дека е едно од највкусните.

1. Испечете го стекот – ако е бифтек или некој друг стек, доволно е три минути од една страна, три минути од друга и готово! Повеќето претпочитаат средно печен. 2. Оставете ја маснотијата за пржење во тавата и истурете малку шери (дедуктивно за да добиете доволно сос) 3. Истурете чаша павлака крем. 4. Додадете парче путер. 5. Зачинете по вкус со сол и бибер. Готово! Совршено и брзо!

Прикажи повеќе...

Забава

Хелен Мирен ќе го води квизот „Хари Потер“

Објавено пред

Холивудската ѕвезда Хелен Мирен ќе биде домаќин на квиз-серијата Harry Potter: Hogwarts Tournament of Houses по повод 20-годишнината на филмската сага.

Оскаровката изјави дека е пресреќна што ќе биде дел од програмата што ќе ја одбележи годишницата.

„Знаев дека некогаш ќе добијам улога во Хари Потер и многу сум задоволна што ќе учествувам во прославата на 20-годишнината на филмот“, рече Мирен.

„Филмовите инспирираа таква волшебност и чудо за многумина од нас и ќе биде вистинско уживање повторно да ја оживееме таа магија за безбројните фанови што продолжуваат да уживаат во овој магичен свет“.

Квиз-серијата првпат беше најавена во мај како дел од плановите на „Ворнермедија“ да ја одбележи годишнината од „Хари Потер и каменот на мудроста“ придружувајќи се на посебната ретроспектива. Серијата ќе има четири дела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија4 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет5 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија5 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет6 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија6 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион19 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија21 час

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ24 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа1 ден

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Досие