Контакт

Забава

(Видео) Преживувала напади на паника, работела во петшоп – која е двократната оскаровка Ема Стоун

Објавено пред

Солзи, треперење во гласот и искинат фустан, но пред се златна статуетка во рацете по втор пат, ја одбележаа претходната вечер на Ема Стоун на доделувањето на Оскарите! Така таа влезе во историјата како актерка со две златни статуи на возраст под 35 години.

dobivaj vesti na viber

По Оскарот за „Ла Ла Ленд“, овојпат најпрестижната награда и припадна за маестрално одиграната улога во „Бедни суштества“, во режија на Јоргос Лантимос.

Ема Стоун беше обземена од емоции, од возбуда едвај зборуваше, извинувајќи се што фустанот и е искинат на грбот:

– Ова сигурно се случило за време на шоуто на Кен – рече таа на шега алудирајќи на Рајан Гослинг, кој на сцената на театарот Долби ја изведе песната „I’m Just Ken“ од филмот „Барби“.

Со солзи и благодарност до сите жени на сцената и колешките кои беа номинирани во истата категорија, актерката истакна дека е голема чест да се биде во нивно друштво.

„Пред некоја вечер ме фати паника дека може вакво нешто да ми се случи, а потоа Јоргос ми рече: „Те молам, излези од тоа“. И тој беше во право, бидејќи ова не е само моја награда. Таа не ми припаѓа само на мене, туку на целиот тим што се собра да направи нешто вредно. Тоа е најдоброто нешто за снимање филмови – заедничкиот труд и работа на сите нас“, рече Стоун.

Таа истакна дека и е чест да го сподели признанието со секој член на екипажот, секој актер, секој човек кој ја вложил својата љубов и брилијантност во снимањето на овој филм.

„Јоргос, ти благодарам за Бела Бакстер, која е дар на животот и што не собра сите заедно околу ова брилијантно достигнување. И, бидејќи треба да завршам, навистина сакам уште еднаш да му се заблагодарам на семејството. На мајка ми, брат ми Спенсер, тато, сопругот Дејв. Ве сакам сите! И, најважно од се, на ќерка ми, која за три дена ќе наполни три години и поради која нашите животи се шарени. Те сакам повеќе од целото небо, мое девојче“, ја цитираше Ема песната на Тејлор Свифт „Bigger Than the Whole Sky“.

Ова беше четврта номинација за Стоун, која покрај оскарот за филмот „Ла ла ленд“ во 2016 година, беше номинирана и за филмовите „Birdman“ (2014) и „The Favorite“ (2019), што беше исто така во режија на Јоргос Лантимос.

Во својата кариера, актерката има вкупно пет номинации за Оскар, четири во актерска категорија и една за најдобар филм како продуцент.

Ема Стоун ја игра Бела Бакстер, која е „производ“ на научник кој оживеал трудница која извршила самоубиство и ја вратил во живот со мозокот на нероден фетус. Како Бела, Стоун ги имитира фазите на растење – од нејзината најпримитивна фаза до целосна зрелост.

Покрај Оскар, Ема Стоун доби и Златен глобус, награда на Здружението на филмски критичари и награда БАФТА за улогата на Бела Бакстер.

„Најважната идеја на Бела Бакстер е дека не треба да живеете судејќи и да се срамите од себе и своите постапки поради општествените норми и договори што ги правите додека растете. А дел од природата на анксиозноста е секогаш да се гледате себеси. На некој начин – ова е ужасно да се каже – тоа е многу себична состојба. Да не ги навредам другите луѓе кои страдаат од анксиозност – јас сè уште страдам – но тоа е затоа што многу размислувате за себе. Размислувате: „Што ќе се случи со мене? Што реков? Што направив јас?’ Додека  на Бела пристапот кон светот е само од искуство и чувства кон сè околу неа“, изјави Ема Стоун.

Таа е родена на 6 ноември 1988 година во Скотсдејл, Аризона, од мајка Криста Џин Стоун, домаќинка и татко Џефри Чарлс Стоун, основач и извршен директор на градежна компанија. Нејзиниот дедо, Конрад Остберг Стен, бил од шведско семејство кое емигрирало во Соединетите држави. Исто така има германско, англиско, шкотско и ирско потекло.

Стоун на многу рана возраст имала напади на паника, одела на терапија, но секогаш нагласувала дека учеството во локални театарски претстави всушност и помагало да нема повторени напади.

„Првиот пат кога добив напад на паника, седев во куќата на мојот пријател и мислев дека куќата гори. Се јавив на мајка ми и таа ме донесе дома, а во следните три години тоа едноставно не престана. Повеќето денови одев кај медицинската сестра и само мавтав со рацете. Само сакав да знам дека никој нема да умре и дека ништо нема да се промени“, изјави Ема Стоун за Волстрит журнал во јуни 2015 година.

Стоун почнала да глуми кога имала четири години. Таа првично сакала кариера во скеч-комедија, но го префрлила интересот кон музичкиот театар и неколку години земала часови по пеење. Нејзиното актерско деби, на 11-годишна возраст, беше во претставата „Ветерот во врбите“.

Следните две години учела дома, а за тоа време се појавила во шеснаесет претстави во Младинскиот театар Феникс Воли. Во тоа време отпатувала во Лос Анџелес и била на аудиција за улога во филмот „All That“, но не ја добила улогата. Таа посетувала католичко училиште за девојки, но се откажала по еден семестар за да стане актерка. Во јануари 2004 година, таа се преселила со нејзината мајка во Лос Анџелес. Стоун потсети:

– Одев на секоја емисија на „Дизни“ и на секоја аудиција, на секој ситком, на крајот – не добив ниту една.

Помеѓу аудициите за улоги, таа одела на онлајн часови во средно училиште и работела со скратено работно време во продавница за миленичиња.

 

Забава

Палатата го објави враќањето на принцезата Кејт: Ова сега е нејзина примарна одговорност

Објавено пред

Кејт Мидлтон продолжи со својата добротворна работа и покрај дијагнозата рак, но кралскиот помошник сè уште инсистира на тоа дека „и треба простор и приватност за да закрепне“.

dobivaj vesti na viber

Принцезата од Велс засега нема да се појавува на кралските настани бидејќи се вели дека сè уште закрепнува од болеста.

Враќањето на работа беше исклучено, бидејќи нејзината фондација од раните години објави извештај за бизниси кои поддржуваат семејства со мали деца.

„Не се очекува принцезата да се врати на работа додека нејзиниот медицински тим не ја ослободи“, рече портпаролот на Кенсингтонската палата.

„Работата на проектот во рамките на фондацијата ќе продолжи да биде централна за нејзината јавна работа“, рече тој.

Принцезата беше информирана за извештајот издаден од Центарот за рано детство на Кралската фондација, но не беше присутна на промоцијата во градот Лондон.

„Принцезата од Велс беше движечка сила зад работната група за бизнис. Таа е во тек од нејзиното основање. Ќе ги продолжи своите активности кога ќе се врати на работа. Сепак, сега ѝ треба простор и мир за да закрепне. Принцезата се враќа на нејзините активности само кога ќе добие зелено светло од докторот“, се наведува во соопштението.

Исто така, Кенсингтонската палата нагласи дека принцезата и покрај тоа што е „активна“ на хартија, не се вратила на работа бидејќи продолжува да прима превентивна хемотерапија за рак.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Со спектакуларен концерт на Џибони, Fashion Group прослави 20 години!

Објавено пред

Со спектакуларен настап на една од најголемите музички ѕвезди Џибони и исклучителните Влатко Стефановски трио, Fashion Group го прослави 20 годишниот јубилеј.

dobivaj vesti na viber

 


Во неверојатниот амбиент на винаријата Камник, најпознатата македонска retail компанија прославуваше за изминатите години успех, посветеност, тимска работа и неверојатните клиенти без кои немаше да биде она што е денеска.
Настанот дополнително го збогатија перформансите на уметникот Бојан Ковски и девојките од Тринити Стрингс кои во совршена синергија изведоа заеднички настап вреден за паметење.

 

 


„Веројатно и не постои поголема гордост во било која работа од онаа кога до вашето име ќе се надоврзе зборот јубилеј, а кога бројката на истиот е заокружена на 20, тогаш знаете дека изминатите години правевте нешто навистина добро. Оваа година, Fashion Group прославува 20 години од почетоците на омилената стилска приказна на многумина, приказна која немаше да биде онаква каква што е денес, доколку не постоеја лојалните клиенти со кои беше и повеќе од чест да се гради истата“, велат од Fashion Group.

 

 

Во изминатите 20 години компанијата отвори повеќе од 30 продавници со над 30 брендови, а во 2017-тата дел од искуството го насочија кон отворање на првата онлајн продавница www.fashiongroup.com.mk.
Денеска, Fashion Group брои повеќе од 70.000 лојалти купувачи, за кои ќе кажат дека се повеќе од горди што успеале дополнително да го „украсат“ секој важен момент во нивниот живот.

„Да, и можеби целото наше патување би се опишало како една неверојaтна авантура која започна со отворањето на Битсиани, бренд кој денес е синоним за елеганција и за тоа како треба да изгледа стилскиот маж. Приказната ја продолживме со најслаткиот бренд Окаиди, за денеска Fashion Group да е еден совршен круг што се провлекува низ животите на многумина благодарение на исклучителниот квалитет и изборот што секогаш е резултат на нашите неповторливи тимови“, велат од компанијата.

 


На самиот настан беше прикажана и рекламата што Fashion Group ја сними по повод јубилејот, која наиде на воодушевување кај присутните поради исклучителната естетика и уметнички моменти преку кои се прикажани новите колекции и новиот бизнис центар на групацијата.
Тие им се заблагодарија на нивните клиенти и целиот тим на групацијата за нивната несебична поддршка сите изминати години и ветија уште многу успешни моменти заедно!

 


Во продолжение, погледнете дел од атмосферата од забавата на 20 годишниот јубилеј на компанијата, како и видеото кое е уметничко заокружување на двете децении исклучителна работа.

 

 

ПР

Прикажи повеќе...

Забава

Меган Маркл и принцот Хари предупредени за две сценарија доколку војвотката продолжи да го засенува војводата

Објавено пред

Војводата и војвотката од Сасекс се најдоа на насловните страници за време на нивната посета на Нигерија, а тоа предизвика шпекулации бидејќи некои набљудувачи забележаа дека Хари изгледа загрижен додека Меган навидум е во центарот на вниманието. Ова беше првото официјално меѓународно излегување на двојката по нивното драматично напуштање на кралските должности пред четири години.

dobivaj vesti na viber

Кралскиот коментатор Данкан Ларкомб, како што обајвуваат британските медиуми, за оваа посета вели: „На 39 години Хари изгледа како да му е удобно на игра втора виолина на неговата доминантна, 42-годишна сопруга. Меган е многу силен карактер, многу енергична и крајно амбициозна, а тоа се карактеристики што значат дека таа речиси секогаш ќе го засенува Хари и ќе го привлекува вниманието на себе. Хари е целосно во нејзина сенка, но тој никогаш не се чувствуваше пријатно кога беше во центарот на вниманието, никогаш вистински не уживаше во тоа“.

Следејќи ја динамиката на парот, д-р Сона Капур, клинички психолог, вели дека од ваквото однесување, кога едната личност ја засенува другата во врската, се можни две сценарија како исход.

„Ако Хари е задоволен што Меган го надминува, тоа значи силна самоувереност и заемна поддршка. Ако не се менаџира добро, тоа може да додаде притисок, кој има потенцијал да предизвика чувство на несоодветност или огорченост. За успех, потребни се отворена комуникација, меѓусебна поддршка и обезбедување сигурност дека двајцата партнери имаат можност да ги следат своите интереси и да блеснат“, објаснува Капур за британските медиуми.

Коментаторот Ларкомб посетата на Нигерија ја нарече „шоуто на Маган“, во кое Хари бил тргнат настрана, а Меган ја оцени како магнет за внимание.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

(Видео) Поплавувања и штети од пороен дожд и град во Куманово, Старо Нагоричане и Липково, се очекува зголемување на водостојот на Лепенец

Центарот за управување со кризи информира дека заради локалните врнежи на дожд има пријави за поплавувања и штети од град...

Македонија11 часа

Осомничениот за двојното убиство Љупчо Палевски – Палчо, спроведен во Кривичниот суд: одреден му е притвор од 30 дена

Осомничениот за двојното убиство во Скопје и Велес од ноември минатата година, Љ.П. кој на 15.05.2024 година беше екстрадиран од...

Македонија11 часа

30-дневен притвор за судијата Наќе Георгиев

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија12 часа

Одземање на пасошот и мерки за претпазливост за Иџет Мемети, бара Обвинителството

Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот...

Македонија15 часа

Иљази им забрани на докторите од Токсикологија да даваат изјави за медиумите

Економската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази, им забрани на вработените на Клиниката за токсикологија да даваат медиумиски изјави...

Македонија15 часа

Повеќе од 100 отсто зголемен бројот на претставки за дискриминација во 2023 година, Комисијата се жали на ограничен буџет и малкумина вработени

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација минатата година добила двојно повеќе претставки во однос на 2022 година. Денес, Комисијата...

Топ16 часа

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...

Топ16 часа

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камениот мост – засега не е познат неговиот идентитет

Вчера, околу 20 часот, тело на машко лице било забележано од водите на реката Вардар во Скопје. Според изјавите на...

Македонија17 часа

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев, Обвинителството отвори истрага и против Мемети, но за него не се бара притвор

Обвинителството отвори истрага за врховниот судија Наќе Георгиев и за членот на Советот на јавните обвинители, Иџет Мемети, кои се...

Македонија17 часа

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на општина Карпош, поточно пред спортскиот центар „Борис Трајковски“, без соодветни...

Свет17 часа

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата борба против неказнивоста...

Македонија18 часа

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа, по наредба на судија на претходна постапка, извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавните обвинители,...

Свет19 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: јужна Италија за пет часа регистрира 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчеравечер и утринава на полињата Флегра во близина на Неапол...

Свет20 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет20 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет20 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија1 ден

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет1 ден

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ2 дена

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија2 дена

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...