Контакт

Забава

(Видео) Принцот Џорџ страсно навиваше за својот омилен фудбалски клуб

Објавено пред

Принцот Џорџ има само шест години и веќе е еден од најстрасните навивачи на фудбалскиот клуб „Астон Вила“.

Љубовта кон клубот ја наследил од неговиот татко, принцот Вилијам (37), со кого го следеше натпреварот со „Норвич“ и скокаше од среќа кога победуваше нивниот тим.

На неговата насмевка не можеа да одолеат дури ни режисерите на ТВ-преносот на натпреварот, кои во еден момент го покажаа на големиот екран.

Исто така со него беше и неговата мајка, војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон (37), која се смееше  и навиваше заедно со својот син. Снимката од страсното навивање на Џорџ ја објави семејството на својот официјален „Инстаграм“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Елегантен стајлинг на најдолговечната кралица

Објавено пред

Познато е дека британската кралица Елизабета Втора носи светли бои, така што се истакнува за оние кои сакаат да ја видат кога е меѓу многу луѓе.

И додека тивко го одбележува својот 95-ти роденден, некои медиуми се осврнаа на разновидната палета на бои во нејзиниот стајлинг, од скарлет црвена до индиго сина, со сите нијанси помеѓу.

Вибрантните бои имаат своја имаат своја важност, симболика и цел – присуството на кралицата да биде видливо кога е меѓу луѓе. Во која и да е пригода, таа треба да се истакне и никој во јавноста да не може да ја изгуби од вид.

 

 

Кралицата речиси никогаш не излегува без ракавици, има повеќе од 200 чанти и многу сака шапки. Таа преферира ракави со 3/4 должина бидејќи се поудобни кога ги поздравува своите поданици.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Хари разговарал со Вилијам и Чарлс

Објавено пред

Принцот Хари поминал два часа разговор со таткото Чарлс и братот Вилијам во саботата, мала надеж дека нивниот раздор може да се надмине, пишуваат британски медиуми.

Тројцата разговарале далеку од јавноста по погребот на принцот Филип.

Тие беа забележани заедно по церемонијата во замокот Виндзор, пишуваат медиумите, цитирајќи упатени извори дека интервјуто за Опра сигурно било една од темите на разговор.

37-годишникот се сретна со своето семејство лице во лице за прв пат по повеќе од една година, откако тој и сопругата Меган го напуштија кралскиот живот и се преселија во САД.

„Сè уште е рано, но се надевате дека ова е токму првиот чекор што Филип би го посакал“, изјави инсајдер за весникот „Сан“.

„Не е познато што се зборувало зад затворени врати и кога беа исклучени камерите, но најверојатно некои од темите биле Мегзит и Опра“, вели истиот извор. „Ако сè оди добро, тој може да остане за роденденот на кралицата.“

Но, принцот Хари не остана. Тој си отиде од Британија само еден ден пред роденденот на неговата баба.

Според извори блиски до кралското семејство, тој се двоумел дали да остане за роденденот, но бил нетрпелив да ја види бремената сопруга.

Прикажи повеќе...

Забава

Драстичен пад на акциите на „Нетфликс“

Објавено пред

Стриминг-гигантот „Нетфликс“ објави забавување на растот на претплатници, што резултираше во пад на акциите на компанијата.

Околу 3,98 милиони луѓе се пријавија за „Нетфликс“ помеѓу јануари и март, што е далеку од предвидените 6 милиони. Компанијата вели дека недостигот на нови серии може да придонел за намалениот интерес, додавајќи дека очекува да го надмине ова со претстојното емитување на продолженија на хит-сериите.

Вредноста на акциите на „Нетфликс“ падна за 11 % по затворањето на берзата на 489,28 долари, бришејќи 25 милијарди долари од пазарната капитализација на компанијата.

Стриминг-платформата пријави 15,8 милиони нови претплатници минатата година, бидејќи Ковид-19 ги принуди луѓето ширум светот да останат дома.

Голем дел од тој раст се случи во Азија, каде „Нетфликс“ доби 9,3 милиони нови претплатници во 2020 година, што е зголемување за околу 65% во однос на претходната година.

Но, пандемијата се покажа како меч со две острици за „Нетфликс“ бидејќи го наруши и продукцискиот процес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Топ1 час

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија2 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион2 часа

Словенија: Луѓето кои прележале коронавирус ќе примат само една доза вакцина

Според најновата стратегија за вакцинација издадена од словенечката влада, луѓето кои се заразиле со коронавирус ќе добијат само една доза...

Регион3 часа

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ4 часа

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет4 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет4 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ15 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија15 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија15 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт16 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија19 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија20 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија21 час

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија22 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет24 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија1 ден

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија1 ден

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија1 ден

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Досие