Контакт

Забава

(Видео) Семејството на текстописецот на Let’s Get It On ја заврши судската битка против Ед Ширан

Објавено пред

Наследниците на музичарот коавтор на големиот хит на Марвин Геј, Let’s Get It On, се согласиле да ја отфрлат жалбата на пресудата на американската порота, која утврди дека песната Thinking Out Loud на британската поп-ѕвезда Ед Ширан не е плагијат на класикот на Геј.

dobivaj vesti na viber

Во мај судот во Њујорк пресуди дека Ширан не ја копирал песната на Геј кога ја компонирал Thinking Out Loud, еден од најголемите хитови на Британецот.

Во судскиот поднесок во средата (20 септември) се наведува дека наследниците на текстописецот Ед Таунсенд, коавтор на песната на Марвин Геј, ќе ја повлечат жалбата без предрасуди, што значи дека не може повторно да се поднесе.

Адвокатот на Ширан, Елин Фаркес, во четвртокот рече дека наследниците увиделе дека жалбата ќе заврши со потврдена пресуда и станале свесни дека е мудро да се повлечат имајќи ги предвид судските такси и трошоците на кои ќе бидат изложени.

Адвокатите на наследниците на Таунсенд не одговорија веднаш на барањето за коментар во четвртокот.

Наследниците на Таунсенд ги тужеа Ширан, „Ворнер мјузик“ и „Сони мјузик“ за прекршување на авторските права тврдејќи дека хитот на Ширан од 2014 година го копирал срцето на класикот на Геј од 1973 година, вклучително и мелодијата, хармонијата и ритамот.

Адвокатите на Ширан возвратија дека секоја сличност меѓу песните вклучува основни музички градежни елементи, кои не може да бидат заштитени со авторски права.

Забава

Доли Партон верува дека флертувањето со други мажи е здраво за бракот: „Не сме љубоморни и никогаш не сме се изневериле сексуално“

Објавено пред

Пејачката Доли Партон има зачинет отворен брак со сопругот Карл Томас Дин (56). Таа имала само 18 години кога го запознала 21-годишниот Карл, а парот набрзо се венчал во 1966 година.

dobivaj vesti na viber

Иако никогаш не добиле деца, таа помогнала во одгледувањето на неколку нејзини помали браќа и сестри, како и внуки и внуци.

А тајната за толку долг, среќен брак? Очигледно флертувањето со други луѓе било дозволено. Кралицата на кантри музиката Доли признава дека мажите се нејзината слабост, но вели дека Карл знае дека е лудо вљубена во него. Пишувајќи во своите мемоари од 2017 година таа призна:

„Тој не е љубоморен и не сум му љубоморна. Тој знае дека флертувам. И тој флертува. Да, тоа е отворена врска, но не и сексуална и би го убила ако воопшто мисли да го направи тоа. И тој мене. На крајот на денот, лудо се сакаме“.

Доли сака да изгледа што е можно подобро за својот маж. Зборувајќи за „Е!“, таа објасни:

„Секој ден се шминкам и ја поправам косата затоа што си мислам: ‘Па, цел свет има можност да ме види цела дотерана, а јас не сакам да му изгледам лошо кога сум тука дома. Важно ми е да изгледам најдобро’. Мислам дека тој став помага нештата да останат зачинети“, рече таа.

Во една прилика за „Дејли Мејл“ го призна следново:

„Мажите ми се слабост. Низок, дебел, ќелав или слаб – се заљубувам во многу необични мажи, но Карл знае дека секогаш ќе се вратам дома и нема да сум интимна со овие луѓе – само флертувам и се забавувам“.

Иако никогаш физички не го изневерувала својот маж, Доли признала дека се впуштила во катастрофална емоционална афера. Таа сфатила дека има чувства кон маж чиј идентитет никогаш не го открила, што отишло предалеку.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Сите луксузни вили на Новак Ѓоковиќ

Објавено пред

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ дел од парите од својата плодна кариера ги вложи во недвижнини, па ги има многу ширум светот, пишува „Б92“.

dobivaj vesti na viber

Новак Ѓоковиќ моментално се одмара со семејството во својата вила во Марбела која чини 10 милиони евра и е нивна сопственост од 2020 година.

Њујорк

Новак поседува два пентхауса во „Големото јаболко“, за кои платил 10 милиони долари. Тие се наоѓаат во населбата Сохо, а архитектот Ренцо Пијано ги дизајнирал така што зрачат со луксуз.

Мајами

Њујорк не е единственото место каде што Ѓоковиќ поседува недвижен имот, со оглед на тоа што светскиот рекет број еден си создаде оаза и во Мајами. Куќата е со големина од 35 хектари и има поглед на океанот. Бидејќи никогаш не сакале да живеат таму, го купиле имотот за 5 и го продале за 7,15 милиони.

Космај

Купиле куќа и на Космај која чини 2,9 милиони, но веднаш решиле да ја реновираат. Парцелата на која ја купиле куќата се простира на неколку хектари.

Херцег Нови

Новак Ѓоковиќ купи луксузен имот и во новоотворената населба Порто Нови за 10 милиони евра. Сигурно сте обрнале внимание каде семејството Ѓоковиќ ги поминува летните паузи меѓу турнирите, а најчесто тоа е токму во црногорската луксузна населба. Не е непознато дека Новак и Јелена за сите семејни веселби ја избираат Црна Гора, па често летуваат во овој комплекс.

Монако

Може да се каже дека Новак најмногу инвестирал во недвижнини во Монако. Тој има имот во Монте Карло, кој е свртен кон Средоземното Море. Не е познато колку точно пари вложил во него.

Белград

Тенисерот број еден во главниот град на Србија поседува пентхаус во луксузната населба Вест 65, кој го платил 545.000 евра. Една од работите што ја имаат во него е тераса од 100 метри квадратни со базен.

Павловачко езеро

Семејството Ѓоковиќ има и вила покрај Павловачкото езеро, во близина на Рума. Величествениот објект има 1.200 квадратни метри, а самиот имот е со големина од неколку хектари.

Откако се појави информацијата дека најдобриот тенисер на светот ја избрал оваа дестинација за инвестирање, цените на земјиштето пораснаа на овие простори.

Прикажи повеќе...

Забава

Три хороскопски знаци кои се познати по честите промени во расположението

Објавено пред

Расположението понекогаш е како времето – променливо и непредвидливо. Еден момент можеме да почувствуваме бура од емоции, а следниот сончев мир.

dobivaj vesti na viber

Овие промени можат да бидат резултат на голем број фактори, вклучувајќи го и хороскопскиот знак во кој сме родени. Според астролозите, три хороскопски знаци имаат најголема склоност кон променливо расположение.

Рак

Раковите се познати по нивната емоционална длабочина и чувствителност. Нивните промени во расположението често се поврзани со нивната емпатија и тенденција длабоко да ги чувствуваат не само сопствените емоции, туку и емоциите на другите луѓе. Нивната интуиција ги прави многу реактивни кон околината, што може да доведе до ненадејни промени во нивното расположение.

Близнаци

Близнаците се познати по нивната сестраност и приспособливост, но и по нивната променливост. Тие се воздушен знак и како такви често ги менуваат мислите и чувствата. Нивната природа е љубопитна и комуникативна, но и непредвидлива. Нивните промени во расположението можат да бидат исклучително брзи и чести, а понекогаш и самите Близнаци тешко ги следат сопствените емотивни скокови.

Шкорпија

Шкорпиите се воден знак, познати по својот интензитет и страст. Нивните емоции се длабоки и силни, а кога станува збор за промени во расположението, тие можат да бидат исто толку интензивни. Шкорпиите често се мистериозни, а нивните емотивни реакции знаат да бидат неочекувани и драматични.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ18 минути

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 час

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продолжуваат со препукувањата околу платите на министрите и градоначалниците

И утрово ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продoлжија со соопштенијата во кои меѓусебно се обвинуваат за високите плати на грбот на граѓаните....

Европа3 часа

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет3 часа

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија14 часа

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет16 часа

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ17 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија20 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија21 час

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија24 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион1 ден

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион1 ден

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија1 ден

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет1 ден

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија1 ден

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија2 дена

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет2 дена

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет2 дена

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија2 дена

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...