Контакт

Забава

(Видео) Сите луксузни вили на Новак Ѓоковиќ

Објавено пред

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ дел од парите од својата плодна кариера ги вложи во недвижнини, па ги има многу ширум светот, пишува „Б92“.

dobivaj vesti na viber

Новак Ѓоковиќ моментално се одмара со семејството во својата вила во Марбела која чини 10 милиони евра и е нивна сопственост од 2020 година.

Њујорк

Новак поседува два пентхауса во „Големото јаболко“, за кои платил 10 милиони долари. Тие се наоѓаат во населбата Сохо, а архитектот Ренцо Пијано ги дизајнирал така што зрачат со луксуз.

Мајами

Њујорк не е единственото место каде што Ѓоковиќ поседува недвижен имот, со оглед на тоа што светскиот рекет број еден си создаде оаза и во Мајами. Куќата е со големина од 35 хектари и има поглед на океанот. Бидејќи никогаш не сакале да живеат таму, го купиле имотот за 5 и го продале за 7,15 милиони.

Космај

Купиле куќа и на Космај која чини 2,9 милиони, но веднаш решиле да ја реновираат. Парцелата на која ја купиле куќата се простира на неколку хектари.

Херцег Нови

Новак Ѓоковиќ купи луксузен имот и во новоотворената населба Порто Нови за 10 милиони евра. Сигурно сте обрнале внимание каде семејството Ѓоковиќ ги поминува летните паузи меѓу турнирите, а најчесто тоа е токму во црногорската луксузна населба. Не е непознато дека Новак и Јелена за сите семејни веселби ја избираат Црна Гора, па често летуваат во овој комплекс.

Монако

Може да се каже дека Новак најмногу инвестирал во недвижнини во Монако. Тој има имот во Монте Карло, кој е свртен кон Средоземното Море. Не е познато колку точно пари вложил во него.

Белград

Тенисерот број еден во главниот град на Србија поседува пентхаус во луксузната населба Вест 65, кој го платил 545.000 евра. Една од работите што ја имаат во него е тераса од 100 метри квадратни со базен.

Павловачко езеро

Семејството Ѓоковиќ има и вила покрај Павловачкото езеро, во близина на Рума. Величествениот објект има 1.200 квадратни метри, а самиот имот е со големина од неколку хектари.

Откако се појави информацијата дека најдобриот тенисер на светот ја избрал оваа дестинација за инвестирање, цените на земјиштето пораснаа на овие простори.

Забава

Визуелно ослабуваат до 5 килограми и ја обликуваат фигурата: три модели на фармерки што ќе бидат хит оваа година

Објавено пред

На самиот почеток на 2024 година, јасно е дека и оваа година фармерките ќе се најдат на златниот моден трон. Сепак, нема сите модели да бидат хит, па затоа е важно да ги следите трендовите и да ги одберете вистинските.

dobivaj vesti na viber

Најважно при изборот на адекватен модел на фармерки е тие да го изнесат најдоброто од вас и да ги сокријат сите ваши недостатоци.

Овие 3 модели на фармерки веќе станаа хит во текот на јануари 2024 година, бидејќи го прават токму тоа – визуелно ја стеснуваат линијата, прават да изгледате позатегнато и вредат за секој денар.

1. Mom jeans

Класичниот модел секогаш ќе ви биде најдобар пријател и „кец во ракав“ за одлични комбинации. Покрај лежерниот изглед со лежерни парчиња, ќе биде добар избор и кога сакате да изгледате елегантно, пишува Стори.хр.

Со кошула и јакна и елегантни чевли ќе добиете одлично издание и за канцеларија и за град. Воедно, неодоливиот модел визуелно ќе наликува на фигурата и ќе направи да изгледате послабо.

2. Ѕвонести фармерки

Широките фармерки се дефинитивно уште еден модел кој ви е потребен во вашата гардероба. Фармерките што се шират од колковите ќе направат чуда за вашата фигура и ќе направат вашиот струк да изгледа потенок.

Единствен совет е да облечете нешто потесно и визуелно ќе изгледате послаби за најмалку 5 килограми. Добро се комбинираат, одличен избор се и за деловни и за вечерни комбинации.

3. Фармерки со висок струк и малку широки ногавици

Омилениот модел на Џенифер Лопез и Антонела Рококо мора да се најде на листата на модели кои ќе бидат модерни сега и засекогаш токму поради она што го прават за фигурата.

Затегнуваат на вистинските места, го истакнуваат најубавото, го креваат задникот и ги прават нозете послаби. Прекрасно изгледаат со патики и чевли, а убаво им стојат и на ниските и на високите жени. Едно е сигурно – ова веројатно ќе биде моделот што најмногу го носите.

Прикажи повеќе...

Забава

Десет навики на најуспешните луѓе во светот, на една од нив Опра особено се придржува

Објавено пред

Познатиот актер Двејн Рок Џонсон еднаш на „Твитер“ напиша: „Успехот не е секогаш поврзан со големината. Се работи за постојаност. Напорната работа носи успех. Славата ќе дојде“. Иако успехот може да дојде на разни начини, формулата за негово постигнување е често иста – поставете цели и вложете напор. „Лидерс“ пишува дека успехот не се дефинира само со потрагата по богатство, слава или социјален статус, туку се гради според условите и правилата на секој човек.

dobivaj vesti na viber

Според нив, ова се топ 10-те дневни навики на успешните луѓе, кои можете да ги интегрирате во вашата рутина.

Секојдневно читање
Во книгата Change Your Habits, Change Your Life, авторот Том Корли тврди дека 88 % од богатите луѓе поминуваат најмалку 30 минути дневно читајќи. Меѓу страсните читатели беше Алберт Ајнштајн, кој основаше клуб за книги во Академијата „Олимпија“. Ова покажува дека збогатувањето на вашиот ум е сигурен начин да се отелотворат навиките на успешните луѓе.

Лични обврски пред работа
Секој ден до 8.30 часот Опра Винфри ги шета своите кучиња, пие кафе и чита пред да се подготви за својата утринска медитација. Потоа вежба еден час, а по ручекот – почнува да работи.

Иако можеби изгледа необично, утринската рутина пред работа, која овозможува лични обврски и активности, може да има значително влијание врз целокупната продуктивност. На пример, податоците од Thrive MyWay покажуваат дека 92 % од високо успешните луѓе имаат солидна утринска рутина и дури потоа почнуваат со работа.

Ментална ефикасност
Студијата финансирана од Националната научна фондација на САД покажа дека чувањето дневник на нечии мисли и чувства ја зголемува менталната ефикасност. Дневникот не е единствениот метод што може да се користи за да се постигне јасност на видот, но покажува дека поминувањето време во саморефлексија овозможува позначаен тек на мислата.

Многу успешни луѓе, како Ричард Бренсон, Џ. К. Роулинг и Тим Ферис, велат дека медитираат секојдневно и пишуваат дневник.

Повеќе извори на приход
Во една статија за Си-ен-би-си, авторот на „Навиките на богатите“, Том Корли, тврди дека 65 % од 233 богати луѓе што биле анкетирани имаат најмалку три извори на приход. Понатаму, 45 % имале четири извори на приход, а 29 % имале пет или повеќе. Во такви услови, кога еден прилив на приходи ќе попушти или забавува, тие може да се фокусираат на друг извор или да му дадат приоритет пред другите.

Секојдневно вежбање
Улогата на секојдневното вежбање не може да се потцени во негувањето на успехот во животот, а оние што се држат до своите секојдневни навики разбираат дека вежбањето носи непобитни придобивки, како што се чувството за постигнување, подмладување и подобрување на менталните способности.

Поради оваа причина, дури и оние што веќе постигнале голем успех, како Ричард Бренсон, никогаш не прават компромиси со секојдневното вежбање. „Вежбањето води до ослободување невротрансмитери, кои ја зголемуваат менталната сила и го подобруваат распонот на вниманието“, вели физиологот Јасмин Теард во интервју за Piedmont Healthcare.

Организација на време и труд
Дневните планери, организатори и списоци со задачи се оружјето на успешните луѓе. Покрај тоа, 63 % од нив се будат додека навдор е уште ноќ, а 44 % се подготвуваат за претстојниот ден претходната ноќ, според податоците на ThriveMyWay.

Кога станува збор за навиките на високо успешните луѓе, тајната лежи во управувањето со времето. На пример, вообичаена навика за многу луѓе е да поминуваат малку време на својот мобилен телефон наутро, а успешните луѓе го користат тоа време, на пример, за да постават јасни приоритети за претстојниот ден.

Опкружете се со други успешни луѓе
Кога се дружите со истомисленици, ги апсорбирате нивните идеи и енергија, а тие на сличен начин ги апсорбираат вашите. На овој начин меѓусебно се охрабрувате и разменувате одговорности, идеи и мотивации. Ако имате луѓе во вашиот живот што ве попречуваат или ве задржуваат, заменете ги со поздрави врски, пишува „Лидер“.

Привлекување успех со позитивност
Спротивно на популарното верување, многу успешни луѓе се филантропи. Леброн Џејмс, на пример, ја основал семејната фондација „Леброн Џејмс“ за да им помогне на ризичните млади во својот роден град. Друг пример е основачот на Spanx, Сара Блејкли, која ја основа фондацијата Spanx за да им помогне на жените.

Успешните луѓе веруваат дека само со служење на другите може да се погрижат да им се случи нешто позитивно. Овој начин на размислување се нарекува закон на привлекување и вели дека ако правите добро за другите, доброто ќе ви се врати. Авторот Џек Канфилд го објаснува вака: „Законот за привлекување вели дека на што и да се фокусирате, размислувате, читате и интензивно зборувате, ќе го привлечете во вашиот живот“.

Грижете се за себе и вашето тело
Успешните луѓе го гледаат својот успех не само во тоа колку добро планираат, кого знаат или што на даваат приоритет, туку и во тоа колку добро се грижат за себе. За да ја задржат енергијата, тие ја разбираат важноста од добра исхрана, одмор и здрав начин на живеење.

Во една статија за „Тајм“, Аријана Хафингтон, коосновач на „Хафингтон пост“, вели: „По многу години, конечно, спијам осум часа во текот на ноќта. Сега, наместо да се разбудам со чувство дека треба да брзам во текот на целиот ден и сè ќе заврши набрзина, се будам радосна за денот што е пред мене“.

Позитивност и благодарност
Една од последните главни навики на успешните луѓе е да практикуваат позитивно размислување и благодарност. „Медитирам секој ден. Тоа го правам наутро 10-15 минути и мислам дека е важно бидејќи ме подготвува за остатокот од денот“, откри еднаш Коби Брајант.

И науката ја поддржува оваа практика. Психолошка студија од 2021 година откри силна корелација помеѓу практикување благодарност и зголемување на нивото на среќа. Да се ​​најде време да се размислува за работите за кои сте благодарни и да се развие позитивен начин на размислување – клуч за постигнување успех. Ако практикувате позитивност, ќе имате повеќе можности отколку предизвици.

Прикажи повеќе...

Забава

Kилијан Марфи откри зошто не сака мобилни телефони: Во мојата куќа нема интернет

Објавено пред

Ѕвездата на филмот „Опенхајмер“, ирскиот актер Килијан Марфи, го чува својот приватен живот подалеку од очите на јавноста, а претходно призна дека ги мрази славата и богатството и дека сонува за ден кога тие два аспекта од неговиот живот ќе бидат целосно одвоени, пишува „Мирор“.

dobivaj vesti na viber

47-годишниот актер е во брак со Ивон Мекгинис речиси 20 години и имаат две деца, 18-годишниот син Малахи и 17-годишниот Аран, со кои живеат во областа Монкстаун на југот во Даблин во дом од 1,5 милион фунти.

Станува збор за стара куќа, која се состои од шест двокреветни спални соби и дневна соба со камин. Меѓутоа, во куќата нема вај-фај, а актерот еднаш објасни зошто решил да им го скрати интернетот на своите деца и зошто не сака мобилни телефони.

„Јас сум татко на двајца тинејџери, а порано бев млад. Разбирам колку е тешко за еден млад човек во денешното општество. Многу е сложено времето да порасне, работите се менуваат многу бргу. Сите сме свесни за ефектот на интернетот и онлајн-животот. Ми се чини дека децата живеат во овие уреди“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Државниот врв утре ќе ја одбележи 20-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија на 26.02.2023 година (понеделник) ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во...

Македонија56 минути

(Линк) МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше...

Македонија1 час

Времето утре променливо облачно и топло

Променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Македонија4 часа

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички...

Македонија5 часа

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Според најновите објавени податоци на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчерашниот ден вкупно 14.360 граѓани дале потпис за подносителите...

Свет7 часа

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

Шумските пожари кои беснеат во австралиската држава Викторија веќе неколку дена ги проголтаат домовите, соопштија властите, предупредувајќи дека прогнозата за...

Свет7 часа

Посредниците напредуваат кон договор за прекин на огнот во Газа, пишува израелскиот печат

Посредниците постигнуваат напредок во напорите за постигнување договор за еднонеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас и ослободување на...

Македонија7 часа

Вељановски: Сите документи со валиден датум се важечки за гласање, ДИК така одлучи и во 1998 година

Државната Изборна Комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање. Согласно...

Свет9 часа

САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „МВ Торм Тор“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група...

Македонија10 часа

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре на ден 26.02.2024 година без електрична енергија ќе останат: – во периодот од...

Свет10 часа

Парламентарни и локални избори во Белорусија – опозицијата повика на бојкот

Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното...

Свет11 часа

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди во неделата пограничната област на Киргистан и кинеската област...

Свет11 часа

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху сака брзо одобрување од владата за плановите за контроверзна воена офанзива врз јужниот крајбрежен град Рафа...

Македонија11 часа

Времето денеска дождливо, но потопло

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, особено во јужните делови каде што ќе имаат...

Свет1 ден

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 ден

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија1 ден

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет1 ден

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет1 ден

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет1 ден

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...