Контакт

Забава

(Видео) Фановите бараат отстранување на сцена од „Пријатели“: „Тие ја предвидоа иднината“

Објавено пред

Обожавателите на „Пријатели“ сакаат сцена за која велат дека „ја предвиделa“ смртта на Метју Пери да биде отстранета од шоуто.

dobivaj vesti na viber

Актерот почина на 54-годишна возраст, а неговото безживотно тело беше пронајдено во џакузито во неговиот дом во Лос Анџелес. Сè уште не е позната точната причина за смртта.

Поради околностите во кои почина, сега на социјалните мрежи се прошири сцена од „Пријатели“, која изгледа прилично морничаво по смртта на Пери. Станува збор за сцена од петтата епизода од седмата сезона, која се вика The One With The Engagement Picture и првпат беше прикажана во 2000 година.

@taylorkierce999 RIP Chandler BING 😭🙏🏼 #ripchandlerbing #chandlerbing #matthewperry #restinpeace #friendsreunion #breakingnews ♬ I’ll Be There for You (TV Version with Dialogue) – The Rembrandts

Во сцената Чендлер и неговата свршеница Моника Гелер (Кортини Кокс) се фотографираат за да ја најават својата венчавка, при што му е тешко природно да се насмее.

„Што не е во ред со твоето лице?“, му вели Моника на Чендлер.

„Оваа фотографија треба да каже дека Гелер и Бинг се венчаат, а не дека локална жена спасила давеник“, додава таа. Фотографот почнува да се смее на тоа, што ја изнервира Моника и таа му вели: „Еј, немој да му се смееш! Тој е мојот давеник“.

„Оваа сцена не соодветствува по веста за причината за неговата смрт“, „Може ли оваа сцена да биде поморничава?“, „Треба да ја отстранат оваа сцена од шоуто. Практично, ја предвидоа иднината“, се само дел од коментарите на вознемирените обожаватели.

Hitech

Ќе можеме да го контролираме iPhone користејќи глас

Објавено пред

Претстојниот iOS 18 ќе донесе многу подобрувања кои вклучуваат вештачка интелигенција, а едно од нив е тоа што ќе овозможи контрола на поединечни апликации преку глас.

dobivaj vesti na viber

Во тоа ќе ви помогне Siri, гласовниот асистент кој им е добро познат на сите корисници на Apple, а кој ќе биде подобрен во новата верзија на оперативниот систем.

Според извештајот на Bloomberg, Siri ќе ви овозможи да контролирате многу работи на вашиот iPhone со вашиот глас.

„Ова вклучува отворање поединечни документи, преместување белешки во други папки, испраќање или бришење е-пошта, отворање написи во Apple News или дури и сумирање на статии“, пишува овој весник.

Според тоа, Siri би можел да биде уште покорисен во секојдневниот живот, особено кога сте зафатени со рекреација или возење.

Во почетокот Siri веројатно ќе поддржува само една гласовна команда, но се планира Apple да ги прошири можностите на овој асистент за извршување на повеќе команди истовремено.

Со оглед на тоа дека обработката со вештачка интелигенција директно од уредот бара доста моќна технологија, овие можности веројатно ќе бидат ограничени на iPhone 15 Pro или поновите модели.

Прикажи повеќе...

Забава

Главните комплекси на мажите од Зодијакот: кој е нивниот најголем страв

Објавено пред

Жените не се единствените на кои им е важно што мислат другите. Овие комплекси на мажите во Зодијакот се многу реални и во голема мера го одредуваат нивното однесување.

dobivaj vesti na viber

Познато е дека мажите се многу горди и никогаш нема да ги признаат своите стравови под никакви околности. Сепак, јасно е дека и тие имаат комплекси и ако сте невнимателни, би можеле да ги навредите и без да сфатите.

Кои се главните комплекси на мажите од Зодијакот?

Овен
Овенот секогаш се труди да биде најдобар во се, па затоа им е важно постојано да имаат потврда дека навистина се. За нив е многу непријатно да мислат дека би можеле да се најдат на страна. Тие се согласуваат само на најдобрата работа, најубавата жена и најмодерната јакна.

Бик
Пресметливите мажи Бикови најмногу се плашат од сиромаштија. Често размислуваат каде да добијат дополнителни пари. Тие сакаат да заработат пари и знаат како да го направат тоа. Сепак, дури и кога се целосно финансиски стабилни, тоа нема да им даде мир на умот. Тие ќе продолжат да бараат да донесат повеќе пари.

Близнаци
Навидум веселите и дружељубиви мажи Близнаци изгледаат како површни и лесни луѓе. Длабоко во себе сонуваат да им се восхитуваат сите околу нив. Близнаците се себични и горди и често ќе направат се за да добијат одобрение што го сакаат од јавноста.

Рак
Ранливите мажи Ракови живеат во постојан страв дека се здодевни и неинтересни личности. Тие се карактеризираат со нивната таинствена и многу сомнителна диспозиција и ги вознемируваат внатрешните комплекси. Може да им пречат разни ситници, од финансиската состојба до сопствениот имиџ.

Лав
Мажот Лав најмногу ќе се плаши да не биде совршен. Воопшто не се сомневаат во своите извонредни способности, но понекогаш се препуштаат на тажни мисли. Мажите во овој знак се навикнати да блескаат, освојуваат и демонстрираат високи стандарди.

Девица
Девиците најмногу се плашат да не се разболат. Тие се премногу чувствителни за своето здравје и често гледаат медицински програми и читаат книги на слични теми. Мажот во овој знак постојано бара симптоми на разни болести, по што вложува неверојатни напори да се излечи.

Вага
Во текот на животот, Вагите бараат хармонија и рамнотежа. Не ги наоѓаат идеалните состојки за својот мир и потоа се вознемируваат и венеат. Мажите во овој знак сонуваат да го направат светот малку подобар, во се гледаат убавина и се многу загрижени доколку нешто не оди според планот. Тие не престануваат да се грижат ако нивниот живот не е толку хармоничен.

Шкорпија
Однадвор се ладни и тешки, но навистина се плашат да бидат сами. Во длабочините на душата сонуваат да најдат голема љубов со која ќе го живеат целиот свој живот. На патот кон целта, овој знак е подготвен да организира бескрајни тестови за своите избраници, да ги мачи со љубомора, а потоа да ги остави. Со ваквото однесување, Шкорпиите всушност сакаат да ја пронајдат идеалната жена.

Стрелец
Во обид да бидат во право, мажите Стрелци се подготвени да влезат во конфликти со другите додека не изгубат глас. За нив е неверојатно тешко понекогаш да им докажат на сите дека грешат. Тие ќе негираат дека грешат додека не станат модри во лицето и не го изгубат лицето во нечистотијата. Само кога ќе останат сами со себе, ќе се обидат објективно да гледаат на ситуацијата.

Јарец
Јарците се ориентирани кон семејството и многу лојални и поставуваат строги барања од своите сакани. На мажите во овој знак им е потребна апсолутна верност, но и кај таквите луѓе наоколу, тие покажуваат недоверба.

Водолија
Извонредните и ексцентрични Водолии не се создадени за секојдневниот досаден живот. Мажот во овој знак копнее за постојана авантура, промена на настаните и возбудливи случувања. Ако тоа биде така, тие се чувствуваат тажно и досадно. Тој често талка за да додаде разновидност во неговиот обичен живот.

Риби
Рибите исто така тешко се вклопуваат во секојдневниот ритам. Како големи сонувачи и романтичари, тие сонуваат бајка во реалноста. Меѓутоа, поради природата на мажите од овој знак, тие долго време не можат да стигнат до својата цел, бидејќи притоа се расфрлаат на ситници. Бидејќи не го реализираат својот голем сон, градат замоци во воздухот и почнуваат од почеток.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) MC Стојан приведен од полицијата во Хрватска

Објавено пред

Српскиот пејач Марко Стојковиќ, попознат како MC Стојан, пред два дена бил приведен на граничниот премин Бајаково, што подоцна го потврди и хрватската полиција, пренесува Индекс.хр.

dobivaj vesti na viber

Тоа беше веќе трето апсење на популарниот фолкер во Хрватска, откако во 2017 година беше приведен на Макарска кога учествуваше во тепачка, потоа во април годинава и на преминот Бајаково. Тој беше снимен пред два дена, во станица како се фали со својот скап ролекс.

Подоцна полицијата открила дека тој бил приведен поради пребрзо возење, што било констатирано од надзорна камера, а по извршената проверка бил пуштен од Хрватска.

Се чини дека пејачот го живее она што го промовира во своите песни, а тоа се луксузни возила и скапи работи, исто како и повеќето фолкери на сцената.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ53 минути

Залутан куршум заврши во грбот на Скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски: Каде што има големи ветувањата, одете со мала торба, предлогот за влада е без план во економијата и стратешките цели

Од она што денеска беше соопштено во јавноста при поднесувањето на предлогот за работа и состав на новата влада јасно...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: До Собранието поднесени програмата и составот на новата влада, очекувам на дневен ред да бидат ставени викендов

„Штотуку во архивата на македонското Собрание ја поднесов предлог-програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, а...

Македонија4 часа

„Тарифата на нотарите енормно зголемена – партиите на власт со нов удар по џебот на граѓаните“, велат од партијата Левица

„Министерот за правда во заминување, Кренар Лога, неколку дена пред напуштање на функцијата, која ја извршуваше катастрофално и со секојдневни...

Македонија5 часа

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Од утре до недела нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која...

Македонија6 часа

Почина Стојан Андов – првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов, почина на 89-годишна возраст. Андов е роден во...

Македонија6 часа

Колку ги чинеше граѓаните театарот за фабриката за електроавтомобили, прашуваат од партијата Левица

„Компанијата за производство на електрични возила од Ахен, Next.E.Go, банкротира и, дефинитивно, оди во стечај. Next.E.Go, или кај нас познати...

Топ8 часа

Познат идентитетот на двете лица што загинаа на Галичица, паднале во бездна длабока 200 метри

Вчера околу 13.00 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници од Полициската станица Ресен со помош од...

Свет9 часа

Столтенберг: Ако не престане да ја поддржува Русија, Кина треба да ги сноси последиците

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска за Би-Би-Си изјави дека Кина, доколку не го промени своето однесување, треба да...

Македонија9 часа

Мицкоски треба денес да го достави предлогот за состав на влада до Собранието

Мандатарот Христијан Мицкоски, се очекува денеска до Собранието да го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзина...

Свет9 часа

Агент на тајната служба ограбен со пиштол за време на патувањето на Бајден

Агент на американската тајна служба бил ограбен под закана со пиштол за време на патувањето на американскиот претседател Џозеф Бајден...

Свет9 часа

Путин пристигнува во посета на Северна Кореја, првпат по 24 години

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пјонгјанг ќе се сретне со севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун, за прв пат по...

Свет9 часа

Најмалку 17 лица загинаа во бегалскиот камп Нусејрат во Газа

Најмалку 17 лица загинаа во текот на ноќта во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа, од израелското бомбардирање, јавува...

Свет9 часа

Тројца убиени во престрелка во Торонто, полицијата се сомнева дека меѓу нив е и убиецот

Полицијата во Торонто денеска соопшти дека верува дека напаѓачот кој уби маж и жена е убиен во пукање во канцелариски...

Топ21 час

Возило падна во провалија длабока 200 метри на Галичица, две лица загинаа

Две лица загинаа при пад во провалија со возило на Галичица. Според информациите од ЦУК, несреќата се случила кај местото...

Uncategorized22 часа

Заев и Ципрас му врачија на награда на Нимиц: „Ни порача да го чуваме и целосно да го имплементираме Преспанскиот договор“

Експремиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас му ја врачија Наградата за мир Преспа на поранешниот медијатор Метју Нимиц, најавувајќи дека...

Македонија23 часа

Здравство треба да го санира урнатиот ѕид кај Детската клиника, а Град Скопје и Општина Центар да најдат решение за подземните води

Санацијата на Полуурнатиот ѕид кај Детската клиника е во надлежност на Министерството за здравство, а решението за подземните води треба...

Топ1 ден

Приведени криминалци од Прилеп кои со пиштол и’ се заканувале на продавачка, едниот бил бегалец од затвор

Полицијата приведе двајца криминалци од Прилеп, кои претходно денес со пиштол се заканувале на 35-годишна прилепчанка пред продажниот објект каде што...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Подавам рака на СДСМ за суштинските прашања од важност за Македонија, но тоа не значи амнестирање од одговорноста за криминалите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната свеченост по повод 34 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ насловена „34 години ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

„Уште седум нови барања за апанажа – 750.000 евра го чинат народот поранешните функционери на ДПМНЕ, СДС и ДУИ“, велат од партијата Левица

Пред околу две недели собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата им одобри апанажа, во траење од една година,...