Контакт

Забава

(Видео) Џастин Бибер сподели тизер од новиот музички спот за Ghost

Објавено пред

По најавата за видео со оскаровката Дајан Китон, поп-ѕвездата Џастин Бибер го претстави целосниот музички спот за својата песна Ghost.

dobivaj vesti na viber

27-годишниот пејач сподели тизер од видеото на социјалните мрежи во четвртокот попладне, а 75-годишната Китон одговори: „Благодарам што ме има!!! Џастин Бибер.“

Видеото е емотивен приказ на тага, што доаѓа откако Бибер ја изведе новата нумера на церемонијата Video Music Awards.

Забава

Аеродром повторно ќе пулсира на 14 и 15 јуни во „Џевахир мол Скопје“

Објавено пред

Аеродром ќе пулсира по вторпат! Под мотото „Аеродром пулсира vol.2“, на 14 и 15 јуни, со почеток од 19 часот, посетителите на трговскиот центар Џевахир Мол Скопје и станарите во комплексот висококатници Cevahir Sky City ќе можат да уживаат во дводневен музички хепенинг, како продолжение на настанот што беше одржан за време на отворањето на новиот трговски центар во населба Аеродром. Џевахир Мол Скопје повторно ќе биде центар на забавата и дружењето во нашиот главен град, а со оглед на тоа што фокусот на првата вечер е на младите музичари, трговскиот центар ќе ја потврди поддршката на културата, музиката и развојот на младите музичари.

dobivaj vesti na viber

Првата вечер од „Аеродром пулсира“, на 14 јуни, ќе биде во знакот на младите музички таленти. Публиката во Џевахир Мол Скопје ќе може да го проследи завршното годишно шоу на младите тапанари од Studio М на Мартина Баракоска, кои ќе изведат преработки на тапани на познати песни, по што ќе следува и специјалниот настап во живо на неверојатниот млад бенд „Црно собрание“.

Втората вечер, на 15 јуни ќе ја отвори Диџеј Чваре со свој сет, по што сцената ќе ја освојат регионалните трап и хипхоп ѕвезди 2Бона. Нивната музика е инспирирана од новите светски современи музички трендови и е наменета за ноќни клубови и дискотеки, а фановите на македонскиот трап, хип-хоп, ар-ен-би и регетон-бенд ќе имаат можност во еден глас заедно да ги пеат најголемите хитови на Бонтони и Кун, да се фотографираат со нив и да уживаат во незаборавен перформанс. Атмосферата на „Аеродром пулсира Vol.2“ ќе достигне точка на вриење со настапот на неповторливата македонска поп ѕвезда, Тамара Тодевска, која ќе ги испее своите најголеми хитови.

Прикажи повеќе...

Забава

Знаци што не може да бидат верни и одлично ја кријат измамата

Објавено пред

Во ерата на брзо запознавање, неверството во врските стана исклучително вообичаено. Овие хороскопски знаци мајсторски ја прикриваат измамата.

dobivaj vesti na viber

Во ерата на брзо запознавање, неверството во врските стана исклучително вообичаено. Луѓето изневеруваат од различни причини, а моделите се поинакви сега од она што некогаш го имавме на ум.

Хороскопски знаци кои вешто ја прикриваат измамата
Иако секоја личност може да биде потенцијално неверна, астролозите велат дека одредени членови на хороскопот имаат тенденција да изневеруваат. И не само тоа, туку ќе дадат се од себе добро да го сокријат своето неверство.

Знаци кои вешто го кријат неверството:

Овен
Огнениот Овен се карактеризира со натпреварувачки дух, енергија и фактот дека донесува избрзани одлуки. Не му е непознато изневерувањето, дури и кога е во стабилна врска. Но, бидејќи може да ги контролира своите емоции, веројатно ќе ја скрие својата кратка авантура толку добро што можеби никогаш нема да биде откриена.

Близнаци
Близнаците како многу социјален знак се повеќе склони кон изневерување на партнерот. Можеби изгледаат искрено, невино и пријатно, но можат да ја изневерат својата врска и долго да ја кријат вистината за да има доверба во нивната стабилна врска. Сепак, тие секогаш бараат некој кој ќе им ја поттикне фантазијата и ќе може да го следи нивниот интелигентен начин на размислување, поради што лесно доаѓаат до неверство.

Вага
Меѓу знаците кои вешто ја прикриваат измамата е и Вагата. Таа често бара излез во неверството кога работите ќе излезат од контрола во врската. Со изневерување на сегашниот партнер го „лечат“ своето незадоволство во врската без никого да вознемират. Вагите избираат да живеат во лага наместо да предизвикуваат расправии и тензии кои ќе го нарушат мирот и спокојството на сечиј живот.

Шкорпија
Дури и ако никогаш нема сериозна причина за изневерување, типичната верна и лојална Шкорпија ќе го стори тоа кога ќе почувствува дека се оддалечува од партнерот. Сепак, Шкорпијата ќе се обиде да си ги покрие трагите, бидејќи не би сакала да го навреди својот партнер, бидејќи знае дека ако го изневерат, нема да дозволи тоа да пројде. Во ефективното криење многу му помага тајноста која го карактеризира.

Стрелец
Мислењето дека ќе имате долга и стабилна врска со Стрелец е малку утописко. Овој знак го сака моментот, промените и авантурите. Стрелецот не им се обврзува многу брзо на луѓето и има тенденција да изневерува многу партнери, најчесто успевајќи да го скрие неверството. Тој сака да има сè и мисли дека ќе успее.

Прикажи повеќе...

Забава

Во овие земји луѓето најмногу се разведуваат

Објавено пред

Откриено е кои земји имаат најголема, а кои најниска стапка на разводи во светот. Според World Population Review, некои земји повеќе се борат со разводи од други.

dobivaj vesti na viber

Земји со најниски стапки на разводи
Ова се податоци за 2022 година, а се пресметани со делење на вкупниот број разводи со бројот на жители. Земјите со најниска стапка на разводи се:

Индија – 0,1 развод на 1.000 луѓе
Виетнам – 0,2
Шри Ланка – 0,2
Перу – 0,2
Свети Винсент и Гренадини – 0,4
Малта – 0,5
Јужна Африка – 0,6
Ирска – 0,6
Гватемала – 0,6
Венецуела – 0,7

За да не мислите дека паровите во овие земји се идеално во брак, треба да се забележи дека во некои земји разводот е правно и финансиски тежок.

„Треба да се забележи дека ниската стапка на разводи не мора да значи дека граѓаните на една земја имаат среќни и успешни бракови. Во некои земји разводите потешко се добиваат, сопругите не сакаат да го напуштат бракот поради своја безбедност и безбедноста на децата или немаат финансиска можност сами да го издржуваат семејството“, пишува World Population Review.

Земји со највисока стапка на разводи
Ова се земјите со највисоки стапки на разводи врз основа на податоците од 2021 година.

Малдиви – 5,52
Казахстан – 4,6
Русија – 4,4
Белорусија – 3,7
Кина – 3,2
Куба – 2,9
Финска – 2,4
Шведска – 2,5
Данска – 2,7
Украина – 3,1

Постојат и фактори што влијаат на високата стапка на разводи. Тие земји, се истакнува, имаат тенденција да имаат брзи и евтини процеси на развод.

Најчестите причини за развод во земјите со највисока стапка на развод се:

Недостиг на посветеност: 75 %
Непремостливи разлики: 57,7 %
Премногу млади влегле во брак: 45,1 %
Финансиски тешкотии: 36,7 %
Злоупотреба на супстанции: 34,6 %
Семејно насилство: 23,5 %

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија11 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија15 часа

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија15 часа

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија16 часа

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија16 часа

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија16 часа

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет16 часа

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет16 часа

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет17 часа

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ1 ден

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија1 ден

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија1 ден

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија2 дена

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија2 дена

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија2 дена

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија2 дена

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија2 дена

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион2 дена

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...