Контакт

Забава

(Видео) „Kажу да време лечи све“, со помош на АИ-технологијата нова песна на Тоше Проески

Објавено пред

„Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе“… се стиховите од рефренот на последната отпеана песна од нашата најголема македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески.

dobivaj vesti na viber

„Kажу да време лечи све“ е насловот на песната која се чинеше дека можеби никогаш нема да го здогледа светлото на денот. Но, со помош на новата АИ-технологија се извадени вокалот и пијаното за од демо да се направи студиска снимка.

Затоа токму баш сега, во овој момент, по толку години, песната ќе доживее свое издание. Оставена како аманет на еден од ретките вистински пријатели што Тоше ги имаше во својот живот – нашиот познат радиоводител, диџеј и продуцент Кирил Зарлинов, попознат како диџеј Ерик Фокс. Тој одлучи демо-снимката комплетно аранжмански да ја заврши и да ја даде како подарок од Тоше за сите негови обожаватели по повод неговиот роденден, сè со цел неговиот лик и дело никогаш да не бидат заборавени.

Првата демо-снимка е направена во септември 2004 година во домашното студио на Кирил.

Автор на музиката и текстот е Зоран Ѓорѓевиќ, а аражманот и продукцијата се на Кирил Зарлинов (диџеј Ерик Фокс). Миксот и мастерингот се на нашиот познат микс-инженер, кој со години живее и работи во САД, Костадин Камчев – „Студио Моцарт“ од Њу Џерси, кој има три номинации на музичките награди  „Греми“ за најдобар микс-инженер.

„Голема благодарност до целата екипа која несебично помогна во реализацијата на песната; Давор Јордановски, Дарко Тасев, Иле Спасев, Јован Јованов и Александар Тасиќ од Лесковац. Посебна благодарност до Александар Трајковски, кој ја донесе песната во Македонија и му ја понуди на Тоше“, изјави Кирил.

За спотот се погрижи екипата на „Студио 351“ од Кавадарци.

Забава

Познатата актерка од „Бевели Хилс“ доживеа целосен колапс: банкротира, војуваше со мајка си за пари, сопругот ја изневеруваше

Објавено пред

Актерката Тори Спелинг е родена на 16 мај 1973 година во Лос Анџелес, а нејзиниот татко е познатиот филмски и телевизиски продуцент Арон Спелинг.

dobivaj vesti na viber

Тори гостуваше во многу серии создадени од нејзиниот татко, а некои од нив се „The Love Boat“, „Hotel“ и „Fantasy Island“. За неа често се вели дека е „вистински пример за холивудски непотизам“ и дека „никогаш немаше да ја изгради својата кариера доколку не беше нејзиниот татко“.

Спелинг се прослави со улогата на Дона во познатата серија „Беверли Хилс 90210“.

Навикната да живее и да ужива во изобилство, Тори во еден момент малку го изгубила компасот и се довела до банкрот.

Имено, по улогата во серијата „Беверли Хилс“, која ја снимаше 10 години, таа имаше проблеми со наоѓање нова работа, а потоа неколку пати беше тужена поради неисплатени кредити.

Како што призна и самата во своите мемоари „Spelling It Like It Is“, актерката имала финансиски проблеми и „изгубила милиони со текот на времето“.

Дека нешто не е во ред со нејзините финансии говори и фактот што во еден момент таа наплаќала 95 долари за дружење со своите фанови на интернет. Главната причина за ваквата одлука била тоа што таа морала да собира средства за да ги врати долговите кон Американ Експрес, но и да плаќа данок кон државата.

 

Како што пренесуваат странските медиуми, таа се задолжила од 88.731 долари, а Американ Експрес поднела две посебни тужби против неа уште во 2016 година.

Според извештаите, едната тужба е за 88.000 долари, додека другата е за 38.000 долари. Сепак, не се знае уште колку пари ѝ должи Тори на таа компанија, но во април годинава од својата банкарска сметка извадила огромна сума пари за да исплати дел од долговите.

Исто така, Сити Националната банка тврдеше дека Тори и нејзиниот тогашен сопруг Дин Мекдермот им должеле речиси 189.000 долари, а должеле и 282.000 долари данок на државата Калифорнија, открил извор близок на актерката.

„Дури и кога се обидувам да прифатам поедноставен начин на живот, не можам да се откажам од мојот вкус за мода и многу скапи работи“, рече Тори еднаш.

Внимание привлече и нејзиниот турбулентен однос со мајка и.

„Јас ја сакам мајка ми, мајка ми ме сака, но ние немаме едноставна врска“. „Мислам дека никогаш нема да имаме, но повеќе би сакала да имам комплицирана врска полна со недоразбирања отколку никаква“, изјави актерката.

Колку е лош нивниот однос говори и податокот дека Тори на денот на смртта на нејзиниот татко воопшто не слушнала со мајка си, туку тажната вест ја дознала од мејлот што и го испратил пријател.

Нејзината мајка Кенди подоцна отворено проговори за екстравагантното трошење на нејзината ќерка и дека тоа е главната причина поради која нејзиниот покоен татко и оставил само симболична сума пари во тестаментот со оглед на можностите.

„Таа би ја затворила продавницата и би оставила во неа од 50.000 до 60.000 долари. Никогаш не сум направила такво нешто“, рече Кенди за својата ќерка.

Најголем дел од богатството на покојниот Арон Спелинг отиде кај Кенди, а таа финансиски и помага на ќерка си кога се во добри односи. Поради ова, двете постојано влегувале во конфликт.

Спелинг се најде во центарот на скандал кога се дозна дека нејзиниот сопруг ја изневерува.

Двојката се запознала во 2005 година на снимањето на филмот Mind Over Murder, додека двајцата биле во брак, но набрзо и подлегнале на меѓусебната привлечност и ги изневерувале своите сопружници.

„Тоа беше љубов на прв поглед“, рече еднаш Мекдермот.

Тие се венчаа во 2006 година и заедно имаат пет деца.

Во 2013 година, Дин беше фатен во скандал со прељуба, што го оштети неговиот брак со Тори, а тој потоа побара помош за неговата зависност од секс.

Во 2014 година, актерот во документарната серија „Вистинската Тори“ изјави дека го изневерувал Спелинг, а таа подоцна се пожали дека нивните деца биле вознемирени од информациите за тоа на Интернет.

Актерката не изгледаше шокирана од прељубата, но рече дека има разбирање бидејќи нивната врска почнала со изневерување, бидејќи и двајцата биле во брак кога спиеле заедно.

Двојката мораше да се справи и со финансиските проблеми, за кои таа рече дека се нивна вина поради лошите одлуки. Покрај тоа, Тори еднаш се бореше со зависноста од алкохол и дрога, а за време на третата бременост се заби со автомобилот во училиште и го обвини печатот за тоа.

Тори извесно време не носеше бурма, а нејзиниот сопруг постојано отсуствуваше од нејзините фотографии на Инстаграм. Ова поттикна гласини за проблеми во нивната врска.

Гласините за разводот започнаа веќе на крајот на 2021 година, но на почетокот на минатата година парот беше снимен на романтичен состанок за Денот на вљубените кога уживаа на вечера во ресторан и беа „фатени“ како разменуваат нежности.

Сепак, Дин минатата година на својот Инстаграм потврди дека на нивниот брак дефинитивно му дојде крајот. Тој објави порака во која објасни дека тој и Тори одлучиле да стават крај на љубовта и истакна дека ќе останат во добри односи.

„Со голема тага објавувам дека по 18 години и пет неверојатни деца, Тори Спелинг и јас решивме да тргнеме по својот пат и да започнеме ново свое патување. Ќе продолжиме да работиме заедно како љубезни родители за да ги водиме и сакаме нашите деца во овој тежок период. Ве молиме сите да ја почитувате нашата приватност додека го одвојуваме ова време да го опкружиме нашето семејство со љубов и да го пребродиме ова. Ви благодариме на сите за поддршката и добрината“, напиша Дин Мекдермот на својот Инстаграм.

Тори и Дин дури се појавија во неколку реални шоуа и ја продадоа својата интимност за да се извлечат од финансиските проблеми.

Прикажи повеќе...

Забава

Кралот Чарлс наводно е подготвен да се смири со Хари, но има два услова

Објавено пред

Oдносите меѓу принцот Хари и кралското семејство веќе некое време се затегнати, особено откако тој престана да ги извршува кралските должности и се пресели во САД со сопругата Меган Маркл и нивните две деца. Сепак, неговиот татко, кралот Чарлс, изгледа е подготвен за помирување за својот син.

dobivaj vesti na viber

„Кралот Чарлс би сакал да биде поблизок со Хари и да има врска со неговиот син кој навистина функционира. Но, тоа зависи од тоа дали Хари ќе ја исполни желбата на неговиот татко – да престане да пишува книги и да дава срамни интервјуа“, рекол кралскиот експерт за Мирор ,Том Квин, осврнувајќи се на автобиографијата на Хари, во која тој ги нападна членовите на кралското семејство, особено неговиот татко и постариот брат принцот Вилијам.

Квин додаде дека Хари исто така ќе мора да се откаже од ставот на жртва.

Неговите коментари доаѓаат откако претходно овој месец почнаа гласините дека принцот Хари бара дом во Обединетото Кралство.

„Како што одминува времето, на Хари му недостигаат некои аспекти од стариот живот во Велика Британија. Периодот на меден месец каде што сè е ново и возбудливо во Соединетите Држави завршува, а Хари го гледа минатото низ розови очила“, рече Квин.

Прикажи повеќе...

Забава

Четири хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во следните 5 години

Објавено пред

Претставниците на четирите знаци на Зодијакот не треба да се грижат за сивите облаци, бидејќи сонцето ќе свети на нив. Во следните 5 години ќе бидат многу успешни и среќни.

dobivaj vesti na viber

Астролозите предвидуваат дека ќе стекнат значително материјално богатство, ќе имаат просперитетен професионален живот и ќе доживеат многу радосни моменти во љубовта.

Бик

Бикот го очекува навистина посебен период во животот. Учењето и самоподобрувањето ќе ви помогнат да постигнете одлични резултати. Работите ќе одат добро на работа – има одлична шанса значително да ја надополните вашата банкарска сметка и да заработите висока позиција.

Пред вас е просперитетна иднина, но важно е да не се плашите од предизвици и да преземате пресметани ризици. Безразлика на сериозноста на ситуацијата во која може да се најдете, секогаш ќе најдете сила да ги надминете и да ги постигнете своите цели доколку имате среќа.

Во следните 5 години ќе имате целосна финансиска слобода, па можете да заборавите на штедењето и стегањето на ременот.

Рак

Клучот за успехот и среќната иднина лежи во помагањето на другите. Покажете ја вашата сочувствителна природа и помогнете им на оние на кои им е потребна. Благодарение на вашите добронамерни постапки, можете да очекувате постојан проток на добра среќа во следните пет години.

Ова ќе ви даде повеќе можности да ги покажете своите таленти, да дадете значаен придонес во општеството и да постигнете голем успех и финансиски просперитет. Според прогнозите на астролозите, во наредните години ќе го достигнете врвот на успехот во животот.

Водолија

Не го потценувајте вашиот потенцијал, дури и ако работите не одат добро во моментов. Во следните 5 години, животот ви предодреди грст извонредни настани, особено во доменот на финансискиот просперитет и безбедност. Ќе ја искористите вашата интелигенција и способности за да акумулирате богатство без премногу труд. Сепак, не треба да се однесувате расипнички.

Подобро е полека да ги тргнете парите на страна и да создадете резервен фонд во случај на какви било непредвидени околности. Покрај тоа, време е да се размислува за ветувачки инвестиции кои ќе вродат со плод во иднина.

Риба

Во последните години се соочивте со бројни предизвици и препреки. Сепак, тешкотиите што се појавија ќе станат катализатор за вашиот успех во животот. Во наредните години ќе имате можност да заработите огромно богатство.

Вашиот успех ќе зависи од вашите професионални таленти и способноста да развивате позитивни односи со вашите колеги и клиенти. Не пропуштајте можности да ги подобрите своите вештини, да одите на службени патувања или да учествувате на професионални курсеви и семинари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија2 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт2 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Македонија3 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија3 часа

Филипче: На СДСМ му се потребни нови луѓе, но и старите членови интелектуалци, социјалдемократи

Кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Филипче оствари средби со сопартијците од Општинските организации на Ѓорче Петров и Карпош. На...

Македонија4 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ15 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија18 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија18 часа

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија23 часа

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ23 часа

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...

Европа1 ден

Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Руски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство,...

Свет1 ден

Шефот на НАТО за посетата на Путин на Северна Кореја: Загрижени сме

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот...

Македонија2 дена

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни...

Топ2 дена

Залутан куршум заврши во грбот на скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...