Контакт

Забава

„Војна на ѕвездите“ истражува нова галаксија со падаванот Шон во првиот кинески веб-роман

Објавено пред

Освен многуте нови проекти на „Војна на ѕвездите“, кои беа објавени за време на неодамнешната презентација пред инвеститорите во „Дизни“, се чини дека „Лукас филм“ е подготвен да ја донесе франшизата на поголема височина меѓу својата кинеска публика со првиот оригинален веб-роман „Војна на ѕвездите“.

Веста за веб-романот со наслов „Војна на ѕвездите: Заветот на сребрената зора“, првпат беше објавена на официјалниот профил на „Војна на ѕвездите“, „Веибо“. Таму пишуваше дека онлајн-романот ќе биде објавен во литературните апликации под Chinese Literature (Kинеска литература), група во сопственост на кинескиот технолошки гигант „Тенцент“.

Веб-романот, поставен 200 години пред оригиналната трилогија „Војна на ѕвездите“, ја раскажува приказната за младиот падаван со име Шон и неговиот једистички господар, кои се испратени на патување од страна на Републиката за да го истражат убиството на политички владетел.

Забава

Музичкиот продуцент Фил Спектор почина на 81 година

Објавено пред

Револуционерниот музички продуцент Фил Спектор, кој беше осуден за убиството на актерката Лана Кларксон, почина на 81-годишна возраст. Смртта на Спектор беше потврдена од Калифорнискиот оддел за рехабилитација, каде Спектор издржуваше казна за убиство.

Се смета дека починал од природна смрт, но точната причина ќе се знае само по лекарски преглед.Овој музички продуцент се прослави со работа со групи во шеесеттите години, како што се The Ronettes и The Crystals.

Роден во Бронкс, тој оствари дури четири топ 10 хитови во 1963 година. Потоа работел со Леонард Коен, Рамонс и Битлси. Се повлече од музичката сцена во текот на 80. и 90. години на минатиот век.

Спектор беше уапсен, а подоцна и обвинет за убиство од втор степен, а поради влошување на здравствената состојба од затвор беше префрлен во установа за посебна грижа.

Прикажи повеќе...

Забава

Рап легендата Др. Дре се врати дома по мозочна аневризма

Објавено пред

Американскиот рапер и продуцент „Доктор Дре“ (55) е отпуштен од болница откако се лекувал од аневризма на мозокот.

Адвокат на Дре во саботата соопшти дека хип-хоп sвездата сега е повторно дома, без да даде повеќе детали.

„ТМЗ“ на 5 јануари објави дека Дре бил однесен во Медицинскиот центар Седарс-Синај во Лос Анџелес, Калифорнија. Тимот на легендата на рап музиката подоцна издаде соопштение во кое се вели дека Дре – чие вистинско име е Андре Ромел Јанг – е во стабилна состојба.

“Благодарам на моето семејство, на пријателите и фановиза за нивниот интерес и желби. Јас добивам одлична нега од мојот медицински тим”, напиша раперот на Инстаграм кога беше во болница.

Прикажи повеќе...

Забава

Род Стјуарт се смири со Елтон Џон за да им даде пример на своите деца

Објавено пред

Сер Род Стјуарт и сер Елтон Џон се скараа откога Род ги критикува плановите на својот стар пријател за проштална турнеја нарекувајќи го таквиот потег нерокенрол и дека тој нема да го стори тоа.

Но, сега Род вели дека тие официјално ја закопале секирата и призна дека не би било фер да им каже на своите осум деца да им се извинуваат на разни луѓе, без да го следат неговиот совет.

„Им велам на моите деца: Секој човек треба да се извини, оди и извини ѝ се на мајка ти. Јас и Елтон само што станавме повторно пријатели“, рече Род.

„Отсекогаш сме имале жестоки несогласувања, како што знаете, во текот на годините, но тоа беше на разиграна основа. Имавме лоши караници, како брачна двојка. Тој траеше долго“.

Род (76) додаде дека жали што го критикувал Елтон во врска со неговата проштална турнеја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија1 час

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа2 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Регион2 часа

Земјотрес со јачина од 4,2 степени го погоди Крит

На грчкиот остров Крит се почувствува земјотрес, а епицентарот беше во морето, на 52 километри североисточно од Ситија, објави атинскиот...

Свет2 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион3 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет3 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет4 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет4 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет15 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ15 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет16 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет17 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион17 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија20 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија21 час

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија23 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет1 ден

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт1 ден

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион1 ден

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Досие