Контакт

Забава

Во вторник ќе се одржи осмиот фестивал на фигури од овошје и зеленчук „Сочнифигури“

Објавено пред

Осмиот Фестивал на фигури од овошје и зеленчук „Сочнифигури“, којшто го организира Државното средно училиште за рехабилитација и образование „Св. Наум Охридски“ од Скопје, ќе се одржи во вторник, на 16 октомври во кругот на училиштето, со почеток во 12 часот.

На Фестивалот учествуваат повеќе основни училишта, од земјава, центри за едукација на деца со посебни образовни потреби, здруженија на граѓани, коишто ќе изработуваат фигури или композиција од фигури од овошје и зеленчук. Целта на фестивалот е, преку забава и креативна ангажираност, учесниците меѓусебно да се запознаат со што би се надминале сите видови различитости, соопштуваат организаторите.

Во соопштението се додава дека прифаќањето на децата со посебни образовни потреби од општата популација е движечката сила на самиот проект „Здрави навики преку здрава храна“, преку кој, пак, учениците се едуцираат за здарвата храна како и за хигиената и културата при исхраната. Најдобрите 3 училишта ќе добијат пригодни награди, велат организаторите и додаваат дека поводот за организирање на фестивалот „Сочнифигури“, е одбележување на Светскиот ден на храната (16 Октомври).
„Прославувањето на Светскиот ден на храната е со цел да се поттикне вниманието за земјоделско производство на храна и стимулирање на национални, билатерални, мултилатерални и невладини напори за остварување на оваа цел, да се поттикне учеството на руралното население, жените и најмалку привилегираните категории граѓани во одлуките и активностите кои влијаат врз нивните услови на живеење, да се зголеми јавната свест за проблемот на гладување во светот, да се промовира трансфер на технологии за развој, да се зајакне меѓународната и национална солидарност во борбата против гладта, неухранетоста и сиромаштијата и да се привлече внимание на достигнувањата кај храната и развојот на земјоделството. Со организирање на фестивалот, покрај целите на Светскиот ден на храната, се стремиме кон остварување и на следниве цели: едукација на децата за употреба на здравахрана, социјализација на децата со посебни потреби и нивно прифаќање од здравата популација и подигање на свеста за хигиенските навики при подготвување на храната“, се наведува во соопштението.

Забава

БРИТ-награди: Поп ѕвездите се собраа за враќање на музиката во живо

Објавено пред

Околу 4.000 луѓе гледаа како ѕвездите Дуа Липа и Арло Паркс триумфираат и настапуваат на доделувањето на „БРИТ-авордс“ во Лондон во вторникот, на првиот голем музички настан во затворен простор со жива публика по повеќе од една година.

Почестите на британската поп-музика, за кои публиката не мораше да носи маски или да биде физички дистанцирана, се одржаа во арената О2 на реката Темза, во период кога земјата излегува од целосна блокада поради Ковид-19.

Церемонијата, на која Били Ајлиш и Викенд исто така триумфираа, е дел од владината програма со цел да се утврди дали големи настани можат да се одржуваат во затворен простор без социјално дистанцирање.

„Оваа вечер се радуваме на посветла иднина,“ рече водителот Џек Вајтхол. „Имаме публика … имаме поп-sвезди, се вративме.“

Луѓето со купени билети мораа да покажат доказ за негативен резултат од Ковид-тест за да влезат во арената, која има капацитет од околу 20.000 седишта. Тие исто така ќе треба да направат тест потоа и да обезбедат детали за контакт.

 

Дуа Липа, која освои две награди – женски соло изведувач и албум за Future Nostalgia – рече дека им го посветува својот настап на клучните здрвствени работници.

„Се чувствувам многу благодарна што ја споделувам оваа вечер со нив“, изјави таа за Ројтерс.

Американската пејачка Тејлор Свифт стана првата музичарка која е почестена со наградата за животно дело „Глобална икона“ (Global Icon). Дејвид Боуви, Елтон Џон и Роби Вилијамс се добитници на оваа награда.

Прикажи повеќе...

Забава

Џенифер Лопез среќна што поминува време со Бен Афлек

Објавено пред

Џенифер Лопез е среќна со Бен Афлек.

Латино дивата последните неколку недели беше во друштво на поранешниот партнер по завршувањето на четиригодишната врска со Алекс Родригез, а минатиот викенд, Џенифер и Бен беа забележани во Монтана, каде актерот има вила.

„Таа одлично се забавува со Бен. Среќна е со него и ужива да поминува време со него,“ извор близок до Џеј Ло изјави за магазинот „Пипл“.

Џенифер и Бен беа фотографирани заедно во автомобил во близина на ски- центарот Биг Скај, а таблоидите веќе објавија дека ја обновиле својата романса и дека се многу поврзани еден со друг.

Друг извор рече дека Џенифер била неколку дена со Бен надвор од градот. „Тие имаат силна врска. Сето тоа беше брзо и интензивно, но Џенифер е среќна.“

Таа се сврши со холивудскиот актер во 2002 година и тие требаше да се венчаат во 2003 година, но ја одложија церемонијата само неколку дена пред да се одржи и официјално се разделија во јануари 2004 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Чарлс намерно ја изостави Меган на роденденската објава за Арчи, тврди експерт

Објавено пред

Мама Меган не беше на фотографијата што ја сподели принцот Чарлс на својот Инстаграм и Твитер кога му посака среќен втор роденден на внукот Арчи, а кралски експерт тврди дека роденденската порака на принцот Чарлс за неговиот внук е„намерно игнорирање на Меган Маркл.

Неговите официјални профили на Инстаграм и Твитер споделија симпатична црно-бела фотографија од принцот Хари како се смешка додека го држи бебето Арчи во рацете, покрај гордиот поглед на дедото Чарлс.

Написот на објавата гласеше: „Среќен роденден на Арчи, кој денес полни две години“.

Некои кралски фанови прашаа зошто Чарлс не сподели фотографија во која е и мајката на Арчи, Меган, како што пренесува „Дејли стар онлајн“, додека други прашаа зошто официјалниот профил на Инстаграм на идниот крал немаше слични објави на родендените на принцезата Шарлот и принцот Луис неодамна.

Кралскиот коментатор Данкан Ларкомб за списанието Fabulous изјави дека изоставувањето на Меган од фотографијата може да биде намерно игнорирање по интервјуто на Сасекси кај Опра Винфри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Македонскиот војник заразен со Ковид-19 во Африка, со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјава пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на Ковид-19 и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа14 минути

Германски виролог: Оние кои нема да се вакцинираат, неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирус за една и пол година. Тоа,...

Европа18 минути

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади...

Свет1 час

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет2 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија13 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија17 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија19 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија20 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија21 час

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет23 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија24 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Досие