Контакт

Забава

Во Париз изложба на познати вагони меѓу кои и оние од „Ориент експрес“

Објавено пред

Познати вагони од 20-тите години на минатиот век во текот на викендот беа изложени во Париз по повод Денот на европско наследство, откако тие беа целосно реставрирани од страна на француската државна железничка компанија СНЦФ.

Како што пренесува агенцијата „Хина“, дел од изложбата биле и три вагони-ресторани на „Ориент-експрес“, кои ја оживеале историјата за еден од веројатно најпознатите возови кој од 1883 до 1997 патувал меѓу Париз и Истанбул.

Се наведува дека во обновените вагони, кои своевремено биле инспирација за британската писателка Агата Кристи да го напише славниот роман „Убиство во Ориент експрес“, и денес може лесно да се замислат патниците во елегантни „чарлстон“ фустани и фракови.

На железничката станица во Париз како дел од изложбата може да се видат и други познати вагони, како што се оние кои припаѓаат на „Синиот воз“, кој сообраќал на линијата од Париз до Азурниот Bрег, потоа „Златната стрела“, која од францускиот главен град одела за Лондон, како и „Северна ѕвезда“, којa патувалa од Париз за Амстердам.

„За нивната реставрација учевме од архивите, со цел да најдеме оригинални цртежи и примероци“, открива Гијом де Сен-Лаже, извршен директор на компанијата „Ориент експрес“, која управува со наследството од оваа железничка линија.

Забава

Ќерката на Роџер Мур го гледа духот на својот покоен татко

Објавено пред

Актерот Роџер Мур почина во 2017 година на 89-годишна возраст, но ќерка му Дебора смета дека нејзиниот славен татко сè уште ја контролира и ѝ испраќа јасни знаци. Нејзината теорија е дека таа постојано гледа 007 знаци и негови слики.

„Неодамна еден јапонски турист ме пресретна на улица и ме праша дали можам да го упатам до зградата на безбедносната служба МИ5. ‘Џејмс Бонд’, викаше тој и верував дека тоа е тој, мојот татко, кој ми се јавува. Од сите луѓе на улиците во Лондон овој човек реши мене да ме праша. Мислам дека не може да биде случајно“, рече ќерката на Роџер.

Роџер Мур го глумеше Џејмс Бонд во седум филма, од 1973 до 1985 година, што ја обележаа кариерата на британскиот актер. Почина по кратката битка со ракот, но до последен момент беше позитивен и сигурен дека ќе се излекува.

„Тој им рече на лекарите да не му кажуваат лоши вести. Само сакаше да продолжи да ужива во тоа. Одеше на терапија и се бореше. Тој едноставно беше таков и затоа и сега мислам дека ми се јавува и така се шегува со мене“, рече ќерката на Роџер.

Прикажи повеќе...

Забава

Фелисити Хoфман оди во елитен затвор, ќе може да јаде пуканки и орео-бисквити

Објавено пред

Ѕвездата на серијата „Очајни домаќинкит“, Фелисити Хофман (56), во петокот беше осудена на 14 дена затвор бидејќи платила 15.000 американски долари на лажна добротворна организација за местење на резултатите на тестовите за способност на ќерка си.

Станува збор за SAT (Scholastic Test Aptitude Test), тест што се користи како приемен испит за додипломски студии во Соединетите Држави.

Фелисити самата ќе се предаде на 25 октомври во затворот во Даблин, Калифорнија, кој списанието „Форбс“ го прогласи за еден од десетте најчисти затвори во Америка, пренесуваат странските медиуми.

Актерката на тој начин ќе може да купи многубројни шампони, дезодоранси, прашок за бебиња, па дури и крем за сончање. Фелисити исто така на располагање ќе има чипсови, орео-бисквити, пица и пуканки. Затворениците може да гледаат филмови, да играат друштвени игри и имаат на располагање и сала за вежбање.

Актерката ќе треба да плати и глоба од 30.000 американски долари и да потроши 250 часа добротворна работа покрај двонеделниот затвор.

Прикажи повеќе...

Забава

Фронтменот на групата „Карс“ пронајден мртов во стан во Њујорк 

Објавено пред

Рик Окасек (75), фронтменот на рок-групата „Карс“, беше пронајден мртов во неделата, 15 септември, во својот стан во Њујорк.

Њујоршката полиција добила повик за човек во несвест, пренесува Си-ен-ен. Окасек, чиј идентитет го потврди полицијата, беше прогласен за мртов на местото на настанот.

Групата „Карс“ доби популарност кон крајот на 70-тите и раните 80-ти години на минатиот век со хитовите My Best Friend’s Girl и Drive.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 час

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија1 час

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет4 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија4 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија4 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион4 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ5 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет5 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет5 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион16 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион18 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија19 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија24 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие