Контакт

Забава

Во јуни се родени духовити, а во март великодушни луѓе: што говори месецот на раѓање за вас

Објавено пред

Како што денот на раѓање во астрологијата може да ни каже многу за нас, така и месецот на раѓање носи некои карактеристики.

dobivaj vesti na viber

На пример, родените во февруари сакаат да сонуваат, а родените во септември ги сакаат природата и животните.

Родените во јануари се организирани и уредни
Вие сте паметни, силни, трпеливи, амбициозни и вредни. Без разлика дали се работи за проект на работа или забава дома, вие сте педантно организирани и уредни. Луѓето често може да ве фатат длабоко во мислите и генерално сте тивки, освен ако не е потребно да разговарате. Внимателно набљудувате што се случува околу вас и имате способност да ги израдувате луѓето.

Сепак, ја имате и таа искрена низа во себе што ве тера да го кажувате своето мислење, а вашата љубов кон децата не е тајна. Можете да поминувате часови играјќи и грижејќи се за нив. Може да бидете исклучително тврдоглави кога станува збор за донесување одлуки.

Во февруари се родени интелигентни луѓе
Родените во овој месец се интелигентни и привлечни. Имате ексцентрична личност, која е искрена, независна, а сепак скромна и тивка, пишува Style craze. Тоа ви дава мистериозна нота, која е привлечна и пожелна. Вашите пријатели ве сакаат поради вашата лојалност, сочувство и искреност. Сакате да седите сами и да сонувате или да размислувате за нешто апстрактно, речиси филозофско. Слободното време е вашето второ име.

Во себе сте тврдоглав романтичар, многу емотивен и чувствителен, но на површина сте мирни и присебни. Имате тешкотии да ги изразите своите чувства.

Мартовските луѓе се дарежливи
По природа сте мирни, имате огромно и дарежливо срце и сакате да им служите на другите. Оптимизмот и решителноста ви се во крвта. Луѓето што ве познаваат може да гарантираат за вашата сигурност. Резервирани сте и срамежливи, но обожавате и внимание. Родените во овој месец се талентирани и имаат музички склоности, затоа потрудете се да изберете инструмент бидејќи ќе се истакнете со него.

Од друга страна, понекогаш може да бидете таинствени и нерасположени, што има тенденција да ги збуни луѓето околу вас.

Родените во април се динамични
Луѓето родени во април зрачат со енергија и динамика. Отелотворувате сѐ што е позитивно во животот и сте љубезни, грижливи, силни, пријателски расположени и, пред сѐ, активни. Секогаш сте подготвени за акција, земате авантуристичка опрема и се упатувате во непознатото поради што сте бестрашни и агресивни. Од вас тече ентузијазам и го сакате брзиот живот. Сакате да го преземете водството и страсно да ја возите секоја работа до целта.

Како што е кажано, немате трпение да чекате и да размислувате, што понекогаш води до избрзани одлуки и носи мал налет на жалење.

Луѓето родени во мај ги краси практичност
Доколку сте родени во овој месец, вие сте умерени, одговорни и практични. Имате силна и доминантна личност, а пријателите ви веруваат поради острите мисли, стабилноста и неверојатната имагинација. Ја сакате креативноста и убавината, а во душата сте тврдоглав романтичар. Едноставните животни радости ве прават среќни и можете да го поминете целиот ден во готвење, слушање музика или создавање уметност. Ја сакате природата и да бидете блиску до природата.

Друштвените луѓе се родени во јуни
Вие сте социјално суштество, кое апсолутно не сака да биде само и често се чувствува нецелосно. Секогаш барате нови пријатели и нови места за да ги видите. Покрај слушањето музика и внимателното читање, постојано ви требаат возбуда и страст во животот. Вашата приспособлива природа ви дава талент за комуникација, брзо учите и добро пишувате.

Забавни сте и духовити, а пријателите ве сакаат поради тоа. Сепак, можете бргу да се промените од забавна во сериозна личност поради што понекогаш ќе покажете две личности. Пријателите никогаш не се сигурни кого ќе видат.

Јулските луѓе се емотивни и чувствителни
Многу сте емотивни и чувствителни, лојални сте и приврзани за саканите и ќе се откажете од сѐ за да поминете квалитетно време со семејството и пријателите. Сакате да ги чувате емоциите и личниот живот во тајност, што им отежнува на луѓето околу вас да ве разберат.

Вашиот емоционален количник понекогаш може да го засени вашиот процес на размислување предизвикувајќи да станете песимисти, нерасположени и несигурни.

Очекувајте срдечност од родените во август
Родените во август се секогаш весели, топли и духовити. Вие сте самоуверени, доминантни и роден лидер. Имате магнетна личност и го сакате вниманието што лесно го добивате. Имате страст за театарот, сакате да одите на раскошни забави и сакате сè што е сјајно. Луѓето ви завидуваат на вашата радост и способност лесно да се забавувате.

Понекогаш вашата ведрина е заматена од ароганција и тврдоглавост да се усогласите и да се задоволите со помалото добро.

Во септември се родени практични луѓе
Имате многу практичен поглед на животот. Не сакате ништо да препуштате на случајноста и сакате внимателно да планирате до најмалите детали. Често размислувате во себе за вашите чувства. Преферирате конзервативен начин на живот и сакате работите да бидат добро организирани. Ги сакате животните и природата и можете да поминувате часови на отворено.

Вашата љубов кон совршенството има тенденција да ве прави премногу критични кон себе и кон околината, што доведува до непотребна вознемиреност.

Грациозност ги краси родените во октомври
Родените во овој пријатен месец по природа се мирни и грациозни. Да имате партнер во вашиот живот е од суштинско значење за вас затоа што апсолутно мразите да бидете сами. Барате правда, рамнотежа и еднаквост во животот и се залагате за хармонија. Дополнително, добрата книга и интелигентниот разговор го стимулираат вашиот интелект.

Често сте неодлучни. Вашата мирољубива природа често ве тера да избегнувате конфликти, што предизвикува да негувате гнев во срцето, што е нездраво.

Страстните се родени во ноември
Родените во ноември се познати по својата страст и решителност. Тие често се наоѓаат среде расправија. Снаодливи сте, гладни за вистината и поминувате часови во истражување факти за работи што ве интересираат. Вие сте роден лидер и лесно стекнувате пријатели.

Ја презирате нечесноста и можете да бидете љубоморни, сомнителни и таинствени. Мора да научите да бидете пофлексибилни и да се приспособувате на разните човечки природи.

Хуморот е главната одлука на родените во декември
Познати сте по одличната смисла за хумор. Вие сте екстровертни, имате отворен ум и ги поздравувате постојаните промени во животот. Имате слободен дух и ништо не ве возбудува повеќе од непланирано патување, па често се наоѓате како ги пакувате куферите и сами заминувате да патувате низ светот.

Негативната страна е тоа што сте искрени и нетактични, што често ве става во непријатни ситуации. Честопати ветувате повеќе отколку што можете да испорачате.

Забава

Дневен хороскоп

Објавено пред

ОВЕН
Денот е поволен за нов професионален почеток, иако комуникацијата е тешка. Одложете ги планираните разговори кои ќе ви донесат разочарувања. Дозволете си да испраите барање до странски компании за идна деловна соработка.

dobivaj vesti na viber

БИК
Од утрото подгответе се за неочекувани промени, коишто без разлика дали се добри или лоши ви носат полза. Плаќањето што со нетрпение го очекувавте ќе биде одложено. Бидете благодарни за помошта што ја добивате од вашите колеги. Денот е добар за разговор со претпоставените и државни организации доколку ви е потребна нивна помош или интервенција.

БЛИЗНАЦИ
Не очекувајте ги денеска парите што се надевавте да ги добиете пред неколку дена. Ако се занимавате со трговија, гарантирате профит. Заштедете го она што сте го заработиле, бидејќи наскоро ќе ви треба. Комуникацијата на овој ден ви носи и успех. Добро ви оди на работното место, доколку не го трошите времето во бескорисни разговори.

РАК
Имате можност да им докажете на колегите дека сте незаменливи во надминувањето на тешкотиите на работното место. Лесно комуницирате и со вашите непријатели. Контролирајте ги емоциите за да се поштедите од неволјата предизвикана од вашиот остар јазик. Успехот ќе ве следи доколку сте трпеливи и тактични и не иронизирате во врска со луѓето кои ве опкружуваат.

ЛАВ
Направете успешен нов почеток на вашето работно место. Имате можност да ги завршите старите задачи чии рокови одамна сте ги пропуштиле и да ја вратите довербата од претпоставените. Не се расправајте со колегите. Зафатете се со вашите нови работни обврски и премолчувајте ако се обидат да ве налутат.

ДЕВИЦА
Одржете ги планираните состаноци и деловни разговори, без разлика дали ви се допаѓаат луѓето што ги очекувате. До пладне, подгответе се да ги разјасните проблематичните деловни односи. Успехот е со вас. Не го трошете залудно. Доброто расположение ви ја зајакнува желбата за активна и профитабилна работа. Бидете вредни на работнот место и не ги занемарувајте обврските.

ВАГА
Имате тенденција да ги драматизирате разговорите поврзани со вашите неуспеси. Подобро прифтете ги како уште една научена лекција. Тие ви дадоа искуство и се отскочна даска за нови височини. Тешкотиите на вашето работно место не се поврзани со вашите постапки. Не се лутете поради туѓите грешки и не им подавајте рака на колегите кои нема да го ценат вашиот гест. Избегнувајте критизерски забелешки.

ШКОРПИЈА
Ви претстои поволен ден, кој ви овозможува да размислите, а доколку веќе сте го направиле тоа, успешно да започнете нови активности. Ќе комуницирате со многу луѓе. Не ви советуваме да ги разјаснувате деловните односи. На вашето работно место можете да се справите со обврските само ако сте упорни и работите со трпение.

СТРЕЛЕЦ
Не патувајте. Не ризикувајте и не преоптоварувајте се со физичка работа. Можни се проблеми поради вашето одбивање да се занимавате со нерешените имотни прашања. Среќата не е со вас денеска. Запомнете дека имате тенденција да им верувате на нечесни луѓе, на коишто нетпретпазливо им дозволувате да ви се доближат.

ЈАРЕЦ
Одложете го патувањето, доколку тоа ви пречи на директните работни обврски. Не ризикувајте поради понудите на вашите познаници, кои ви ветуваат чуда без напор, а кои никако не можат да се остварат. Со агресивност и тврдоглавост не можете да се наметнете и да постигнете добри резултати на вашето работно место. Бидете трпеливи.

ВОДОЛИЈА
Денот ви е исполнет со промени. Запознајте се со вашите деловни партнери и разговарајте за вашите нови идеи, чија реализација ја предвидувате за крајот на месецот. Почнете да размислувате за нивно спроведување, но без да инвестирате големи средства. Не го наметнувајте своето мислење со агресивност. Смирениот тон ќе остави посилен впечаток.

РИБИ
Успехот ќе ве следи денеска, најмногу на работното место. Вашите задачи бараат трпение, но со задоволство ги реазлизирате бидејќи знаете каков приход ви гарантираат. Очекувајте и дополнителни приходи на вашата банкарска сметка. Сите се импресионирани од вашата трудољубивост. Очекувајте вести за покачување, кои ќе ве изненадат во вистински момент.

Прикажи повеќе...

Забава

Три хороскопски знаци кои победуваат во секоја расправија

Објавено пред

Расправиите може да бараат многу, но некои луѓе имаат тајна супермоќ да извлечат победа речиси секој пат кога ќе се најдат во вербален дуел. Ако некогаш сте се нашле на другата страна на расправијата со некој од овие хороскопски знаци, веројатно знаете како е да се чувствувате како да сте во рингот со професионалец. Луѓето родени под овие хороскопски знаци победуваат на секоја расправија.

dobivaj vesti na viber

Вага
Вагите се познати по нивната способност да ги видат двете страни на секоја приказна, што ги прави исклучително убедливи во дебатите. Нивниот дипломатски пристап и смирен тон често може да го смират противникот пред работите да се загреат премногу. Вагите се мајстори за наоѓање компромиси и нагласување на општото добро, што ги прави тешки противници во секоја расправија.

Шкорпија
Кога една Шкорпија ќе влезе во дискусија, можете да бидете сигурни дека нивните аргументи се поткрепени со факти и темелно истражени. Нивната страст и интензитет можат да бидат застрашувачки, но токму оваа емоционална длабочина им дава сила во убедувањето.
Шкорпиите нема да се откажат додека не докажат дека се во право, често користејќи импресивно знаење и психолошка перспектива за да ги откријат слабостите во аргументите на нивните противници.

Близнаци
Близнаците се вистински виртуози на зборови и лесно можат да се прилагодат на секоја дискусија, благодарение на нивната исклучителна способност за брзо размислување. Нивната умешност во комуникацијата им овозможува наеднаш да ги менуваат тактиките или темите, често збунувајќи ги противниците и водејќи ја дебатата во неочекуван правец.

Близнаците се одлични и во читањето на другите луѓе, што им овозможува прецизно да ги насочат аргументите кои најмногу ќе одекнат.

Прикажи повеќе...

Забава

Арогантни хороскопски знаци: никој не може да ја надмине нивната ароганција

Објавено пред

Никој не е претерано заљубен во луѓе кои се себични. Арогантните знаци на Зодијакот на сите им одат на нервите.

dobivaj vesti na viber

Јасно е кој хороскопски знак е најарогантен. Сепак, тој не е единствениот кој може да се пофали со оваа иритирачка особина. Постојат уште има неколку претставници кои се сметаат себеси дека се почеток и крај на сè и дека се над сите други.

Арогантни знаци на Зодијакот

Лав
Се разбира, ова не е големо изненадување. Тие секако се еден од најарогантните знаци. За разлика од другите (обични смртници), тој мисли дека е супериорен, поважен и знае се. Сето тоа веднаш се забележува по нивниот однос бидејќи се прикажуваат театрално, добиваат внимание и уживаат.

Овен
Овните се познати по својот натпреварувачки и независен дух поради што често се позиционирани како лидери. Она што дефинитивно ги придвижува е тоа што кога нешто ќе го заинтересира нивниот ум, тие дефинитивно мора да научат или да го направат тоа по секоја цена. Во комбинација со големо его, тие мислат дека никој друг нема талент, динамика и способност да го направи тоа подобро од нив.

Девица
Доколку имате конфликт со некој во знакот Девица, подобро е да ја прекинете дискусијата што поскоро. Сакаат полемики, особено ако се поврзани со енциклопедиско знаење, па ќе почнат постојано да зборуваат, останувајќи стабилни како карпа. Тие се луѓе кои мислат дека знаат сè и се многу горди. Тие повеќе би сакале да затворат каква било дискусија отколку да слушнат или забележат која било друга гледна точка.

Јарец
На оваа листа спаѓаат и Јарците. Знаењата и искуствата што ги стекнале ги прават најспособни од сите. Тие веруваат дека знаат сè подобро од кој било и што е најдоброто нешто да се направи во секоја ситуација, додека, секако, другите немаат ни трошка поим за тоа. Ако некој го заврти грбот за време на нивните предавања, веројатно многу ќе се изнервира, а потоа ќе каже дека сигурно не сте го слушнале.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...

Топ1 час

При контрола на угостителски објекти за дрога се приведени девет лица

Полициските службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчера по план на СВР Скопје ивршија контрола во повеќе...

Регион4 часа

Ден посветен на Данка Илиќ: Центарот за исчезнати и малтретирани деца празникот го посвети на девојчето од Бор

Центарот за исчезнати и малтретирани деца денеска, Меѓународниот ден на исчезнатите деца, го посвети на двегодишната Данка Илиќ од Бор,...

Македонија7 часа

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија10 часа

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија19 часа

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија20 часа

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет23 часа

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет1 ден

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија1 ден

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...

Македонија1 ден

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да...

Топ1 ден

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Европа1 ден

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија1 ден

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион1 ден

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет1 ден

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет1 ден

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа1 ден

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион2 дена

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...