Контакт

Забава

Гаф на Трамп: Американската војска се борела со авиони во време кога тие не постоеле

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп направи кардинална грешка за време на говорот по повод Денот на независноста. Во еден момент тој ги пофали американските војници за кои рече дека презеле аеродроми од Британците за време на револуционерната војна во доцните 1700-ти.

Трамп ова го кажа за време на едночасовниот говор кај меморијалниот центар на Линколн во Вашингтон, при што стана првиот американски претседател во последните речиси 70 години кој токму од тоа место ѝ се обратил на нацијата на Денот на независноста.

„Во јуни 1775 година Континенталниот конгрес создаде обединета армија од револуционерните сили околу Бостон и Њујорк. Континенталната армија претрпе остра зима во долината Форџ, се прослави преку водите на Делавер и поведи во Јорктаун“, рече Трамп наведувајќи ги успесите на американската војска.

„Нашата армија го контролираше воздухот, уриваше стратешки објекти, ги презеде аеродромите, направи сè што можело да се направи. Под црвениот сјај на ракетите во битката во Форт Мекхенри, ништо друго не било возможно, освен победа“, рече американскиот претседател.

Присутните наскоро сфатиле дека летови на авиони во САД не се забележани до почетокот на 1900-тите. Браќата Рајт, кој претходно Трамп ги пофалил во својот говор, се заслужни за првото прелетување на авион во светот во 1903 година.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џенифер Гарнер и Бен Афлек чекаат синот да дојде од роденденска забава

Објавено пред

Бен Афлек неодамна изјави дека разводот од неа е нешто за што ќе жали целиот свој живот.

Поранешниот филмски пар Бен Афлек и Џенифер Гарнер се чини дека беа во длабок разговор додека го чекаа нивниот осумгодишен син Семјуел Гранер Афлек да дојде од роденденска забава во Лос Анџелес во четвртокот попладне.

Поранешниште сопружници, двајцата на возраст 47 години, имаат и две ќерки Вајолет (14) и Серафина Роуз Елизабет (11).

Бен и Џенифер се венчаа во 2005 година, а се разделија 10 години подоцна. Разводот стапи на сила во 2018 год.

Бен од неодамна почна да го промовира својот нов филм The Way Back („Патот назад“) за кошаркарски тренер кој се лечи од алкохолизам.

Папараците го фотографираа и малиот Семјуел кој изгледаше среќен што ги гледа своите родители заедно.

И покрај разделбата, Афлек и Гарнер останаа блиски пријатели во заедничкото родителство на своите деца. Афлек во интервју за „Њујорк тајмс“ неодамна призна дека неговиот проблем со пиење траел долго и додаде дека жали за разводот.

Прикажи повеќе...

Забава

Марен Морис ja покажа собата од соништата за нероденото бебе

Објавено пред

Синот на Марен Морис сè уште не е роден, а собата што го чека е како од бајките.

Познатата кантри-пејачка и текстописец (29) во средата на својот Инстаграм сподели фотографии од „детска соба од соништата“.

Во просторијата преовладува рустикална нота, дело на Ејприл Томлин, дизајнерка на ентериери со седиште во Нешвил.

Марен во објавата на Инстаграм ѝ се заблагодари на Ејприл со зборовите: детска соба од соништата, ти благодарам Ејприл.

Таа е во осмиот месец од бременоста со своето прво дете. Марен и сопругот Рајан Хард, кантри-пејач,  се во брак 19 месеци.

Објавата доаѓа два месеца по фотографијата од одмор во Кихеи, Хаваи, во декемри, а на неа Марен изгледа симпатично со заоблено стомаче во бикини.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Софија Вергара, нов член на жирито на „Америка има талент“

Објавено пред

Ѕвездата на ТВ-серијата „Модерно семејство“, која неодамна заврши со продукција по 11 сезони, сега е член на жирито на телевизиското шоу America’s Got Talent („Америка има талент“).

Во четвртокот Ен-би-си соопшти дека Софија Вергара ќе биде дел од жирито на популарното американско шоу.

Вергара (47)  ќе ѝ се придружи на Хајди Клум (46), која до неодамна беше судијка на  AGT: Champions (АГТ: Шампиони).

Двете доаѓаат на местата на Габриела Јунион и Џулијан Хаф, отпуштени како судии (жири) по само една сезона.

Останати членови на жирито за 15-та сезона на натпреварот на таленти се Хауви Мендел и Сајмон Коуел, кој всушност е  креатор на шоуто и извршен продуцент.

Тери Круз се враќа како домаќин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија2 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет3 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија4 часа

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион5 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ5 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија6 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет6 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет7 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет7 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа17 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа18 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион19 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа20 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија21 час

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија23 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија1 ден

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија1 ден

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија1 ден

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Досие