Контакт

Забава

Доаѓа нов документарец за „Битлси“, фановите ќе видат досега необјавен материјал

Објавено пред

The Beatles: Get Back, долгоочекуваниот нов документарен филм на Питер Џексон, се обидува да го демистифицира распадот на култната четворка и да го прикаже нивниот меѓусебен однос во поведро светло.

Документарниот филм од три дела ги следи Џон Ленон, Пол Макартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар во јануари 1969 година во подготовки за нивниот прв концерт по повеќе од две години.

Користејќи повеќечасовен досега невиден архивски материјал, Џексон покажува и како членовите на „Битлси“ напишале и снимиле 14 нови песни за албумот за само три недели.

Тоа е период добро познат на гледачите на документарецот Let It Be од 1970 година на режисерот Мајкл Линдзи Хог, кој во својот филм стави акцент на тензијата и горчината што тлееше во бендот, кој се распадна истата година.

Големиот љубител на „Битлси“, Питер Џексон, најпознат по трилогијата „Господарот на прстените“, не се преоптоварува со креативните несогласувања на квартетот од Ливерпул.

Со филмот Get Back тој се обидува да ја преобликува воспоставената слика за последните години на „Битлси“ како период на кавги и раздор, а наместо тоа, ги прикажува членовите на бендот како се забавуваат, шегуваат и спонтано создаваат безвременски класици.

„Имавме подеми и падови, но и покрај сето тоа, ќе се уверите во верзијата на Питер Џексон, многу се забавувавме, што не е прикажано во оригиналниот документарец“, изјави неодамна Ринго Стар.

Документарниот филм на Џексон, кој ќе биде достапен на „Дизни плус“ од четврток, 25 ноември, го прикажува и последниот јавен настап на „Битлси“, 40-минутен концерт на покривот на зградата на нивната деловна компанија во Лондон, сега првпат во целост.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џони Мичел доби награда на Центарот Кенеди

Објавено пред

Легендарната канадска музичарка Џони Мичел се појави во јавност во неделата за да ја прими една од најпрестижните награди во американската уметност.

Претседателот Џо Бајден и првата дама Џил Бајден , исто така, присуствуваа на доделувањето почести во престижниот Кенеди центар во Вашингтон. Претходниот претседател Доналд Трамп ја прескокаше престижната уметничка церемонија по критките на одликувани уметници.

Во текот на настанот, неколку пејачи, вклучувајќи ги Нора Џонс и Британи Хауард, изведоа некои од класиците на Мичел.

Признанија добија и актерката Бет Мидлер и основачот на „Мотаун“ (Motown) Бери Горди.

Стиви Вондер ја предводеше четиричасовната гала на славни ѕвезди во Вашингтон.

Секоја година, Центарот Кенеди им оддава почит на кариерите и достигнувањата на уметниците кои помогнале да се обликува културниот живот во САД.

Прикажи повеќе...

Забава

Алек Болдвин: Kоментарите на Џорџ Клуни воопшто не помогнаа

Објавено пред

Алек Болдвин вели дека изјавите на некои актери во врска со безбедносните протоколи на филмски сетови не помогнале во последиците од фаталното пукање што се случи за време на снимањето на Rust во Ново Мексико.

Во првото интервју по кобниот инцидентот, Алек Болдвин (63) му кажа на Џорџ Стефанопулос од „Еј-би-си њуз“ дека не ги цени коментарите од некои актери по трагедијата.

„Како реагирате на актерите како Џорџ Клуни кои велат дека секој пат кога им даваат пиштол, тие самите го проверуваат?“, го праша водителот.

„Имаше многу луѓе кои сметаа дека е потребно да дадат некој коментар за ситуацијата, што навистина не помогна,“одговори Болдвин. „Воопшто.”

Клуни претходно зборуваше против фаталното застрелување на снимателката Халина Хачинс од страна на Алек Болдвин на сетот на вестернот, што беше оценето како несреќа бидејќи на Болдвин му бил даден наполнет пиштол.

„Зошто за овој нискобуџетен филм, со продуценти кои не продуцирале ништо, не бил ангажирал оружар со искуство. Секогаш кога користам пиштол, го гледам, го отварам, го покажувам на лицето кон кое го вперувам, му го покажувам на тимот и му го враќам назад на оружарот кога ќе завршиме, и ова го правиме повторно, ” рече Клуни.

Болдвин му возврати на Клуни: „Добро за тебе“.

Прикажи повеќе...

Забава

Џорџ Клуни одбил голема сума пари за реклама на авиокомпанија

Објавено пред

Џорџ Клуни откри дека еднаш одбил понуда од 35 милиони долари за да се појави во реклама за авиокомпанија.

На холивудскиот актер му било понудена неверојатна сума пари за еден ден работа, но неговата сопруга, адвокатката за човекови права Амал (43), го убедила дека не вреди бидејќи е поврзана со „сомнителна земја“.

„Ми понудија 35 милиони долари за еден ден работа за реклама на авиокомпанија, но разговарав со Амал за тоа и решивме дека не вреди. Беше за земја што, иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна и затоа си помислив: „Ако ми одземе макар и една минута сон, не вреди“, рече Клуни во разговор со „Гардијан“.

Во интервјуто, Клуни – кој е во брак со Амал од 2014 година и ги имаат четиригодишните близнаци Ела и Александар – исто така се отвори за своите родителски вештини нагласувајќи дека и покрај брзото темпо на живеење и многуте обврски, парот не се потпира целосно на дадилки.

„Немаме персонал со полно работно време бидејќи на Амал ѝ е многу важно да биде вклучена. Имаме дадилка четири дена во неделата, а остатокот од времето сме само ние. А за време на самоизолацијата бевме само ние – цела година! Се чувствував како мајка ми во 1964 година, со миење садови и ставање во машина шест купа алишта дневно“, рече Клуни за британскиот весник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија3 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион3 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија3 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа4 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа5 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа6 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет17 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет19 часа

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет19 часа

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа21 час

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија23 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија1 ден

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија1 ден

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион1 ден

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ1 ден

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет1 ден

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ1 ден

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет1 ден

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Досие