Контакт

Забава

Дубровник се најде на листата најкосмополитски градови во Европа

Објавено пред

Објавена е листа со најгостопримливи земји и градови во Европа во 2022 година по избор на читателите на Conde Nast Traveler.

dobivaj vesti na viber

Титулата најкосмополитска земја ѝ припадна на Ирска, а град е шпанскиот Сан Себастијан. Инаку, Шпанија е на десетто место.

На листата се најде и еден град од Хрватска – Дубровник.

„Овој град, со својот стар дел, опкружен со камени ѕидови од 16 век и секогаш гостопримливи граѓани, заслужува посета. Камени улици полни со продавници, барокна архитектура, особено црквата ‘Свети Блез’ и, се разбира, пенливото море во заднина, придонесуваат за создавање пријатна атмосфера“, пишува Conde Nast Traveler за Дубровник и додава дека градот често е во сенка на Сплит.

Се избираше и на глобално ниво, па титулата за најгостопримлива земја во светот ѝ припадна на Француска Полинезија.

Читателите на Conde Nast Traveler во Европа најмногу ги воодушеви шпанскиот Сан Себастијан, кој ја понесе титулата најкосмополитски град во Европа.

„Познат по баскиската кујна и вкусните предјадења, шармот на Сан Себастијан веќе им е добро познат на љубителите на храната. Но, всушност, луѓето – можеби малку засенети од гастрономијата – официјално, според нашите читатели, се најљубезни и најпријателски во Европа“, пишува весникот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Селин Дион боледува од ретка невролошка болест

Објавено пред

Познатата пејачка Селин Дион објави дека боледува од ретка невролошка болест – Синдром на вкочанета личност. Таа веќе некое време страда од мускулни контракции, поради што ѝ е отежнато безбедното стоење или движење. Поради ова пејачката откажа бројни турнеи и сега реши да им се обрати на своите фанови ширум светот.

dobivaj vesti na viber

Селин објави видео на својот профил на Инстаграм и откри дека боледува од ретка невролошка болест која погодува еден човек од милион луѓе во светот.

„Поздрав на сите. Извинете што ми требаше толку долго да се вратам кај вас. Многу ми недостигате сите и едвај чекам да разговарам со вас на сцената. Не бев подготвена да кажам што било претходно, но сега сум подготвена. Имам здравствени проблеми долго време и ми беше многу тешко да се соочам со предизвиците и да зборувам за сето она низ кое поминував“, започна пејачката и додаде:

„Неодамна ми беше дијагностицирана ретка невролошка болест наречена „Синдром на вкочанета личност“, која погодува еден човек од милион луѓе. Иако сè уште учиме за оваа ретка болест, сега знаеме што ги предизвикува грчевите што ги имав“ рече таа.

Селин Дион истакна дека откажала осум концерти закажани за летото 2023 година.

Оваа болест се карактеризира со вкочанетост на мускулите во телото и зголемена чувствителност на бучава, допир и емоционален стрес. Тоа предизвикува грчеви во мускулите, како што објасни ПР тимот на пејачката во соопштението.

Селин во последно време страда од мускулни контракции, поради што не може нормално и безбедно да се движи низ сцената. Бидејќи е во рацете на експерти, веруваме дека наскоро ќе се опорави и ќе се врати на она што најмногу го сака – концертите, беше речено.

Најтешката форма на болеста резултира со целосна блокада на движењето и ги оневозможува моторните вештини и говорот. Не постои лек, но има третмани кои можат да ја забават прогресијата на болеста.

Прикажи повеќе...

Забава

Дензел Вашингтон жали што ја одбил улогата во филмот „Седум“

Објавено пред

Актерот Дензел Вашингтон е познат по улогите во хит филмови како „Малколм Икс“, „Филаделфија“, „Праведникот“, „Ден за обука“, но има една улога за која жали што ја одбил.

dobivaj vesti na viber

Вашингтон откри дека жали што ја одбил главната улога во филмот „Седум“, која му беше доделена на Бред Пит.

„Ми понудија улога во „Седум“. Ја одбив. Бред Пит заврши како главен актер во тој филм. Навистина погрешив со тоа. Има доволно улоги за мене и се чини дека тие се појавуваат доволно редовно. Откако го освоив Оскарот, добивам повеќе понуди иако меѓу нив има многу ѓубре. Секогаш е тешко да се најде добар материјал“, додаде тој.

Оскаровецот моментално го снима третиот дел од филмот „Праведниците“, кој треба да излезе во септември следната година.

Прикажи повеќе...

Забава

Тарантино не сакал Џони Деп да глуми во „Евтини приказни“

Објавено пред

Неколку пати во годината на социјалните мрежи почнува да кружи кастинг листата за култниот филм на Квентин Тарантино, Pulp Fiction („Евтини приказни“). И секоја година оваа листа станува вирална.

dobivaj vesti na viber

„Мојот список со желби за екипата на ‘Евтини приказни’ кружи на интернет. Не знаев точно кого сакам за оваа или онаа улога, па направив огромен список со еден куп имиња”, рече тој во поткаст, додавајќи дека единствено сакал имињата да бидат одобрени.

Списокот содржи имиња на актери кои Тарантино ги имал предвид за одредени улоги во филмот, од фаворити до втор и трет избор, а на фановите едно име им паднало в очи.

Џони Деп бил на кастинг листата за улогата на Пампкин, но како втор избор. Миленик на Тарантино од самиот почеток бил Тим Рот, кој на крајот ја доби улогата.

Интересно, Тарантино откри во поткастот дека Деп не бил неговиот прв, па дури ни втор избор (тоа бил Кристијан Слејтер), но неговото име го форсирале од раководството на студиото.

Деп бил причина за конфликт меѓу Тарантино и коосновачот на „Орион пикчрс“ и поранешен директор на „Тристар пикчрс“, Мајк Медавој, кој не сакал да го одобри снимањето.

Интересно е тоа што Тарантино сметал дека Деп нема да биде доволно профитабилен, па го прашал Медавој: „Со Џони Деп во улога на Пампкин во овој филм, во воведната и завршната сцена, мислиш ли дека ќе заработи пари на благајните? Тој во тоа улога?“

Медавој одговорил: „Нема да заработи ниту цент, но ќе ме направи среќен“.

На крајот, Тарантино успеа во својата визија. „Мирамакс“ го презеде филмот, а Тим Рот ја доби улогата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион12 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија13 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија15 часа

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа16 часа

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија18 часа

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет18 часа

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа18 часа

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа19 часа

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...

Свет1 ден

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија1 ден

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа1 ден

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија1 ден

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија1 ден

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија2 дена

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија2 дена

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија2 дена

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија2 дена

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет2 дена

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет2 дена

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...