Контакт

Забава

Единствената земја во светот за која Ентони Бурден знаел дека никогаш нема да ја посети

Објавено пред

Ентони Бурден, најпознатиот кулинарски патеписец, кој неодамна почина, во својата позната ТВ емисија за храната низ светот има јадено срце од кобра додека тоа уште чука и има посетено места каде што многу луѓе не би се осмелиле ниту да стапнат, но сепак кај него постоел неверојатен страв од една, за многумина совршена земја.

Гледачите ќе го паметат Бурден како бестрашен, љубопитен и духовит водител. Тој пропатува низ целиот свет и нема земја каде што не бил. Но дали е навистина така?

Имено, Ентони имал страв да патува во Швајцарија.

Земјата на снежните Алпи, шеширите со пердуви, часовниците со птици и надалеку познато сирење, од непозната причина кај него создавала страв.

Како што е случај со секој друг ирационален страв, Бурден не знаел зошто толку се плаши да патува во Швајцарија, но во една прилика изјавил дека популарното јодлање во многу швајцарски предели уште повеќе му го зголемило стравот.

Бурден го мина својот живот патувајќи низ целиот свет, но Швајцарија едноставно не одговарала на неговиот темперамент. Покрај стравот од Швајцарија, во листата на негови ирационални стравови, Бурден навел и кловнови, мимичари, караоке и стаорци.

Забава

Скарлет Јохансон се сврши со актерот и сценарист Џост

Објавено пред

Aмериканската актерка Скарлет Јохансон се сврши со својот избраник Колин Џост. За актерката ова е трет брак. Јохансон претходно беше мажена за францускиот новинар Ромен Дорја со кого има двегодишна ќерка, а претходно беше во брак и со актерот Рајан Рејнолдс.

Скарлет Јохансон (33) и нејзиниот свршеник првпат бea видени во јавност во мај минатата година неколку месеци пред Јохансон да се разведе од Дорја.

Американските медиуми пишуваат дека двојката е во врска веќе две години, а заедно се појавија и на премиерата на филмот Avengers: Endgame, во кој Јохансон ја има една од главните улоги.

Прикажи повеќе...

Hitech

Успеа ли „Гугл“ да ја убие најголемата амбиција на „Хуавеј“?

Објавено пред

Кога администрацијата на Трамп го стави „Хуавеј“ на својата црна листа, „Гугл“ го ограничи пристапот на компанијата до оперативниот систем „Андроид“.

Таквиот потег може да претставува голем удар за „Хуавеј“, кој имаше цел да стане водечки производител на паметни телефони до 2020 година, пишува Си-ен-ен.

„Ги почитуваме одредбите и ги преиспитуваме можните последици“, рече портпаролот на „Гугл“ во понеделникот.

Минатата недела Трамп потпиша одредба која на американските компании им забранува продажба на компоненти за „Хуавеј“, без посебна дозвола од владата на САД бидејќи производителот спаѓа на листата на компании што би можеле да ја загрозат националната безбедност.

Компанијата „Хуавеј“, втора по продажба на паметни телефони, се потпира на пакетот услуги од „Гугл“ вклучувајќи ги и неговиот оперативен систем „Андроид“ и апликацијата „Гугл плеј стор“.

„Гугл“, според извештаите, има намера за кинсексата компанија да го укине пристапот до поголемиот дел од овие системи.

Од сега па натаму „Хуавеј“ ќе може да користи само софтвер со отворен код, односно ограничена и основна верзија на „Андроид“ и нема да може да пристапи до апликации и услуги на „Гугл“. Сепак, како што изјавија од „Гугл“, ова нема да влијае на тековните корисници, односно оние што веќе поседуваат паметни телефони од „Хуавеј“.

„’Гугл плеј’ и неговата безбедносна заштита ќе продолжат да функционираат на постојните уреди од компанијата Хуавеј“, изјави портпаролот на „Гугл“.

Прикажи повеќе...

Естрада

Победникот на Евросонг откри дека е бисексуалец

Објавено пред

Победник на 64. Евросонг е Данкан Лоренс (25), холандскиот претставник, кој го фасцинира светот со песната Arcade. Наградата на музичкиот натпревар, статуа на микрофон, му ја предаде минатогодишната победничка, израелската претставничка Нета Барзилаи (26).

Од последната победа на Холандија на Евровизија поминаа 44 години. Младиот музичар до одлуката да ја претставува Холандија на Евросонг не беше особено познат во својата земја.

Лоренс е роден во Холандија и неговото вистинско име е Данкан де Мур. Дипломирал во 2017 година на Рок-академијата во Тилбург и се натпреварувал во петтата сезона на холандската верзија на The Voice, каде што стигнал до полуфиналето.

На прес-конференцијата пред финалето Лоренс призна дека е бисексуалец.

„Јас сум повеќе од изведувач, јас сум личност, живо суштество, јас сум бисексуалец, јас сум музичар, се залагам за некои работи. Се гордеам што имам шанса да покажам кој сум јас“, објасни Холанѓанецот.

Холандските медиуми објавија дека Данкан разменувал броеви со шведскиот натпреварувач Џон Лундвик, кој доби најмногу поени од жирито на годинешниот Евросонг за да се договорат за евентуална соработка. Тие исто така пишуваат дека Данкан би сакал да оствари соработка со шведскиот победник во 2015 година, кој ја испеа Heroes, Монс Землерлов (32).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија2 часа

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија3 часа

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија3 часа

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ4 часа

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија7 часа

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија7 часа

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија8 часа

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Европа9 часа

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе...

Регион10 часа

(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник

Во многу градови во Србија, вчера, во попладневните часови, почна да паѓа силен дожд, а потоа и град со големина...

Hitech10 часа

Гугл и ја укина лиценцата на компанијата Хјуавеи

Американскиот Гугл и ја суспендираше лиценцата на компанијата Хјуавеи (Huawei), што значи дека кинескиот производител на мобилни телефони ќе остане...

Свет11 час

Трамп се закани дека ќе го уништи Иран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, издаде остро предупредување до Иран со закана дека ќе биде уништен доколку бидат нападнати американските...

Европа1 ден

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија1 ден

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија1 ден

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ1 ден

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија1 ден

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада2 дена

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа2 дена

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Досие