Контакт

Забава

Ед Ширан го објави новиот албум

Објавено пред

Музичката ѕвезда Ед Ширан го објави својот четврти соло албум „=” во петокот среде самоизолација поради Ковид-19, и најави дека ќе прослави со соло забава.

dobivaj vesti na viber

Британскиот пејач, познат по хитовите на врвот на топ-листите, како Shape of You и Thinking Out Loud, им кажа на фановите претходно оваа недела дека е позитивен на коронавирус и дека ги откажал сите настани за промоција на албумот.

„Очигледно е дека сè уште сум во изолација од ковид, но ве молам да ми кажете што мислите кога ќе излезе. Тоа е најгордото парче од мојата работа што некогаш сум го направил и едвај чекам да го слушнете“, напиша тој на Инстаграм во петокот.

„Ќе имам соло забава вечерва и утре за да прославиме, пуштете на гласно!“

Ширан, кој своите претходни албуми ги именуваше по математички симболи, напиша дека „=” е неговиот омилен аудиозапис, со песни за сопругата и ќерката.

Според музичките критичари, добитникот на „Греми“, кој има продадено повеќе од 150 милиони албуми ширум светот, се задржал на својата формула за успех со искрени, емотивни текстови во неговото ново дело.

Забава

Принцот Хари доаѓа во Британија, а кралот Чарлс на соло патување надвор од земјата

Објавено пред

Принцот Хари го тужи „Мирор њуз груп“ (МНГ) за хакирање на неговиот телефон, и бидејќи судскиот спор се води во Лондон, војводата од Сасекс е принуден често да патува од САД до Обединетото Кралство и назад.

dobivaj vesti na viber

Тој ќе се појави во суд следната недела, на 5 јуни, за да даде докази за своите тврдења. Овој дел од судскиот процес би можел да вклучи еден од најгласните критичари на Сасекси, Пирс Морган, кој порано бил уредник на „Мирор“.

Принцот Хари тврди дека Пирс Морган бил свесен за ситуацијата со хакирање, па дури и ги охрабрувал незаконските дејствија.

Принцот Хари не е единствената позната личност од висок профил што тужи таблоиди поради хакирање телефони и други незаконски активности. Актерот Хју Грант, исто така, покрена тужба против весникот „Сан“ со слични тврдења.

Бидејќи принцот се враќа во Обединетото Кралство, прашањето кое многумина го поставија е дали ќе го посети својот татко или други членови на семејството?

Хари нема да го види кралот Чарлс, дознаваат медиумите.

Како што објави „Телеграф“, принцот ќе допатува на почетокот на следната недела во рамки на судскиот спор против МНГ, но војводата од Сасекс нема да може да се види со својот татко, дури и ако планирал.

Претстојната посета на принцот Хари се совпаѓа со приватната посета на кралот Чарлс на Трансилванија, каде што тој поседува имот. Кралот, наводно, има долга историја со Романија и ужива кога патува во оваа земја, каде што оди на планинарење и јавање. Весникот потсетува дека еднаш во годината тој оди во Романија.

Кралот, наводно, поседува 10 куќи во Романија, а првата ја купил во 2006 година во селото Вискри. Според „Телеграф“, домот на Чарлс Трети во Трансилванија нема Wi-Fi сигнал, телевизија или радио. Тој сам ќе патува во Романија, додека неговата сопруга Камила останува во Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Најдобриот филм за Спајдермен пристига во киносалите

Објавено пред

„Човек пајак: Ширум пајак вселената“, конечно, пристигнува во кината овој четврток.

dobivaj vesti na viber

Ова е второто продолжение на наградуваниот хит „Човек пајак: Нов свет“, кој на големото платно донесе нов пристап на најпопуларниот суперхерој и младиот Мајлс Моралес како нов човек пајак.

Според досега виденото, новото продолжение ветува уште понапната приказна, уште поголеми улоги и уште поспектакуларни анимациски подвизи.

Финалниот трејлер го прикажува Мајлс Моралес во богатиот спајдер-свет преполн со интригантни верзии на овој суперхерој во неколку прекрасни стилови на анимација.

Кога хероите ќе се судрат за тоа како да се справат со нова закана, Мајлс се наоѓа наспроти другите спајдермени и мора повторно да научи што значи да се биде херој за да може да ги спаси оние што најмногу ги сака…

Критичарите, кои го гледаа филмот во затворени претпремиери, имаат само пофални зборови. Некои ја фалат маестралната анимација, каде што секој кадар е достоен за музеј, други ги фалат емотивната длабочина и приказната за растењето на Мајлс и Гвен, а други најавуваат дека продолжението го надминало квалитетот на првиот филм.

Патувањето низ спајдерверзумот ветува голема суперхеројска авантура, а од 1 јуни ќе пристигне и во оригинална и во синхронизирана верзија.

Прикажи повеќе...

Забава

Kели Брук, жената со најсовршено тело според научниците, долго време била аутсајдер во светот на модата

Објавено пред

За британската манекенка и актерка Кели Брук, научниците пред неколку години заклучија дека има идеално женско тело со совршена фигура, а магазинот FHM ја прогласи за најсекси жена на светот.

dobivaj vesti na viber

Студијата ги зеде предвид висината, тежината, должината на косата и обликот на лицето. „Оваа жена е сосема природна и научно совршена“, изјавија тогаш авторите на студијата.

Според научниците, БМИ (индекс на телесна маса) од 18,85 и пропорции на телото 93-61-87 см се смета за идеален.

Кели е висока 168 сантиметри, а нејзините пропорции се 99-63-91, што ја прави најблиску до идеалот. Дополнителен плус, според авторите на студијата, е тоа што не била подложена на естетска операција.

Кели денес има 43 години, а неодамна откри дека никогаш не се чувствувала подобро во својата кожа. „Се фотографирав речиси секој ден од мојот живот и навистина можам да ги видам доказите за тие несреќни времиња. Ги гледам моите стари фотографии и велам: „Ох, тогаш бев навистина слаба“, а потоа се сеќавам дека бев слаба бидејќи тогаш нешто ми се случувало“, изјави таа за британските медиуми.

„Кога поминувате низ лош период, тоа влијае на вашата исхрана. Бев најмизерна кога бев најслаба“, додава Кели.

Таа денес е во брак со Џереми Париси, кој, како што тврди, многу ѝ помогнал со самодовербата.

„Не е случајност дека сум најсреќна во своето тело сега кога сум во брак, кога го работам она што го сакам со луѓето што ги сакам, кога сум малку постара и позрела и кога воопшто сè е добро во моето семејство и сите се здрави“, објаснува Кели.

Таа минатата година во интервју за магазинот Fabulous се пожали на проблемите што ги имала во модната индустрија поради облините. Поради својот изглед, долго време се чувствувала како аутсајдер во светот на модата и често се откажувала да оди на кастинзи.

„Отсекогаш сум сакала да работам со модни дизајнери, со модни брендови, но малкумина беа отворени за соработка со мене поради мојот изглед. Жените како мене не им одговараа“, изјави Кели и додаде: „Модната индустрија, за среќа, се промени“.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести37 минути

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести45 минути

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ11 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ13 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ14 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ16 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија18 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија21 час

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија22 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија22 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија22 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија22 часа

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет22 часа

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија24 часа

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион24 часа

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион24 часа

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...

Свет1 ден

МААЕ бара од Русија и од Украина да ја заштитат нуклеарната централа во Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да ги прифатат петте принципи...

Свет1 ден

Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО. Блинкен рече дека...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во руска нафтена рафинерија: веројатно причина е напад со дрон

Пожар избувна на територијата на рафинеријата „Афипски“. Се запали фабриката за дестилација на мазут. Причината можеби е напад со дрон“,...

Свет1 ден

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на окупираните територии во Украина, ЕУ не ги признава

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на регионите во Украина, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Таа одлука е...