Контакт

Забава

Ед Ширан запеа песна на Нина Симон во судница

Објавено пред

Ед Ширан запеа серенада во Високиот суд во Лондон во обид да докаже дека не плагирал, односно не копирал делови од друга песна, за својот хит Shape of You од 2017 година.

dobivaj vesti na viber

Британецот е обвинет дека го копирал делот Oh I, oh I, oh I од сингл на Семи Чокри од 2015 година, Oh Why.

На суд, Ширан запеа елементи од Feeling Good на Нина Симон и No Diggity на „Блекстрит“ за да илустрира како мелодијата е вообичаена во поп музиката.

„Ако ги ставите во ист тоналитет, сите ќе звучат исто“, објасни тој.

Ширан негира дека ја слушнал песната на Чокри и ги отфрли наводите дека пријателите можеби му ја пуштале пред да ја напише Shape of You во октомври 2016 година.

Оваа оптимистичка поп-песна стана најпродаваниот сингл во 2017 година и останува најслушана песна на „Спотифај“ на сите времиња.

Меѓутоа, авторските накнади (хонорари врз база на авторски права) на Ширан – проценети на околу 20 милиони фунти – се замрзнати откако Чокри и неговиот продуцент Рос О’Доног покренаа тужба за наводно кршење на нивните авторските права во 2018 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„АББА“ повторно се обедини за виртуелен концерт во Лондон

Објавено пред

Членовите на легендарниот шведски бенд „АББА“ го направија своето прво јавно појавување по 14 години на премиерата на нивниот концерт Abba Voyage во Лондон во четвртокот.

dobivaj vesti na viber

Агнета, Фрида, Бени и Бјорн повторно се обединија на отворањето на виртуелниот концерт, кој всушност содржи дигитални верзии од нив.

Фрида го гледаше шоуто со широка насмевка на лицето, додека Бени стана и ракоплескаше на големиот хит Dancing Queen.

Тие на крајот се појавија пред завесата, со заглушувачки аплауз од публиката.

„АББА никогаш не не напушти, во моето срце“, изјави пејачката Агнета Фалтског за „Би-би-си“ на црвениот тепих.

„Не беше толку тешка одлуката повторно да се собереме бидејќи музиката е дел од нас.“

„Сонував за ова со години“, додаде Ани-Фрид Лингстад. „Ја сакаме нашата музика, сакаме да пееме.“

На почетокот на вечерта присуствуваа голем број музички ѕвезди, меѓу кои Кајли Миног, Софи Елис-Бекстор, Џарвис Кокер и Кира Најтли.

Шведскиот крал Карл Шеснаесетти Густаф и неговата сопруга Силвија, исто така, се придружија на публиката – што значи дека присуствуваше вистинска кралица на танцувањето (асоцијација на песната Dancing Queen).

Концертот се подготвуваше уште од 2016 година и содржи револуционерна нова технологија која ја рекреира глетката на „АББА“ во нивниот врв од 1970-тите, со хитовите како SOS, Voulez-Vous и Lay All Your Love On me.

За да се направи спектакл, бендот пет недели настапуваше во специјално костуми за снимање на движења, со 160 камери кои го скенираа движењата на телата и изрази на лице.

Познати како „АББА-тари“, ликовите не се 3D холограми, како што сите инволвирани во продукцијата се трудат да истакнат.

Наместо тоа, ликовите се појавуваат на масивен екран од 65 милиони пиксели, со светла и други ефекти што ја бришат границата помеѓу дигиталните елементи и „реалниот свет“ во арената.

Прикажи повеќе...

Забава

Амбер Херд на суд: Деп води крстоносна војна за јавно да ме понижи

Објавено пред

Амбер Херд во четвртокот го имаше последното сведочење во судската битка за клевета, иницирана од поранешниот сопруг Џони Деп.

dobivaj vesti na viber

Таа на поротниците им кажа дека се соочува со секојдневно вознемирување и смртни закани откако го обвини холивудскиот актер за семејно насилство.

Херд го заврши своето сведочење во четвртокот тврдејќи дека била „малтретирана, понижувана, заканувана“ на социјалните мрежи откако го обвини поранешниот сопруг за физичка и сексуална злоупотреба.

„Луѓето сакаат да ме убијат и тоа ми го кажуваат секој ден“, рече Херд, додавајќи дека ваквото малтретирање било дел од крстоносната војна на Деп за јавно да ја понижи.

Деп (58) ја тужи Херд (36) и бара оштета од 50 милиони долари, и тврди дека нејзините наводи дека била жртва на семејно насилство се чиста клевета. Херд поднесе против-тужба за 100 милиони долари, бидејќи Деп, наводно, ја оцрнил во јавноста нарекувајќи ја лажга.

Прикажи повеќе...

Забава

Излезе видеоиграта „Топ ган: Маверик“, вклучува авиони и звучна подлога

Објавено пред

Фановите на „Топ ган“ сега може да одат да полетаат во небото со авионите од штотуку објавениот филм „Топ ган: Маверик“ со видеоиграта Ace Combat 7: Skies Unknown, преку ДЛЦ-то Top Gun: Maverick Aircraft Set, што беше објавено во четвртокот.

dobivaj vesti na viber

ДЛЦ – содржина што може да се преземе – не ви дава нова приказна, мисии или мапи. Она што ви го дава е можност да летате со четири нови авиони, да добиете 10 нови амблеми, 12 нови повици (сите од Top Gun: Maverick) и два звучни записа, кои Кеики Кобајаши ги аранжира за повеќе играчи (мултиплеер), вклучително и Danger Zone и химната Top Gun.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион43 минути

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 час

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија1 час

Османи во Украина: Тоа што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада...

Македонија2 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе тетовскиот регион, а истиот беше почуствуван и во Скопје. Според податоците земјотресот се...

Свет3 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет4 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет16 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија18 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт18 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија21 час

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија21 час

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија22 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ24 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа1 ден

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија2 дена

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија2 дена

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...